|
کدخبر: 159365

بزرگ‌ترین توافق تجارت آزاد جهان تصویب شد

وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که کنگره ملی خلق چین اخیرا حضور این کشور در توافق تجارت آزاد شراکت اقتصادی جامع منطقه‌ای را تایید کرد.

وانگ بنتائو، وزیر بازرگانی چین اعلام کرد که مقامات چینی در نشست کنگره خلق چین که اخیرا در پکن برگزار شد، حضور این کشور در قرارداد تجارت آزاد موسوم به شراکت اقتصاد جامعه منطقه‌ای را سه ماه زودتر از موعد تصویب کردند.

وی از دیگر کشورهای عضو این توافق خواست که هر چه زودتر حضور خود در این توافق را نهایی کنند.

بنتائو ادامه داد: هر چقدر زودتر اجرای این توافق آزاد آغاز شود، زودتر مردم کشورهای عضو آن از این محل منتفع خواهند شد.

گام‌های نخست این توافق در اواسط ماه نوامبر سال گذشته بین ۱۵ کشور امضا شد و درحال‌حاضر این توافق با در بر داشتن ۱۰ کشور عضو اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرق به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، استرالیات و نیوزیلند بزرگ‌ترین توافق تجارت آزاد در جهان به شمار می‌رود.

بر اساس توافق انجام شده در صورتی که ۹ کشور از این ۱۵ کشور توافق را در مجالس خود نهایی کنند، اجرای آن ظرف مدت ۶۰ روز اجرا خواهد شد.

هه پینگ، استاد سیاست بین‌الملل دانشگاه فودان در شانگهای می‌گوید: اقدام دولت چین در تصویب سریع این توافق تجارت آزاد در واقع اقدامی در راستای تشویق دیگر کشورها برای تسریع در روند آنها است. درحال‌حاضر مجلس ژاپن هم در حال بررسی تصویب این توافق تجارت آزاد است و بعید است در آنجا شاهد مشکلی باشیم.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم که در کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا هم مشکلی برای تصویب این توافق وجود نداشته باشد.

پینگ تاکید کرد: در صورتی که این توافق در بیشتر کشورهای عضو تصویب شود، تا پایان سال ۲۰۲۱ و یا اوایل سال ۲۰۲۲ اجرای آن آغاز خواهد شد.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...