|
کدخبر: 134493

دو سناریو درباره آینده بورس

با وجود آنکه در چهار ماهه اخیر بازار سهام روندی نزولی داشته اما هنوز هم بیشترین بازدهی مجموع هفت و نیم ماه امسال از آن بازار سرمایه است. در هفته جدید آیا فرصت خرید است یا همچنان زمان فروش سهام محسوب می‌شود؟

بورس دو سناریو درباره آینده بورس

بازگشت سرمایه‌گذاران به جریان معاملاتی بورس و فرابورس در آخرین روز‌کاری هفته اغلب شاخص‌های سهامی را سبزپوش کرد. در حالی بازار با استقبال خریداران همراه شد که علی صحرایی در گفت‌وگویی از تخصیص بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه خبر داد.

هر چند رقم مشخصی از این تخصیص تا‌کنون به اهالی بازار سرمایه اعلام نشده و حتی سازوکار تزریق منابع به صنایع بورسی نیز برای معامله‌گران در ابهامی تمام‌عیار قرار دارد.

با اینکه حمایت از بازار سهام به‌ویژه ازسوی بزرگان حقوقی، امری است که در تمام بورس‌ها مشاهده می‌شود و در مواقعی خاص از جمله عبور از گره‌های معاملاتی اقدامی ضروری و منطقی ازسوی صاحب‌نظران اقتصادی ارزیابی می‌شود، اما باید توجه داشت تزریق منابع برای جلوگیری از اصلاح بازار در نهایت به تورمی افسارگسیخته منتهی می‌شود.

در عین حال مشکل اساسی در این برهه زمانی، اعتماد سلب شده قشر سرمایه‌گذار است، سهامدارانی که نقدینگی خود را با تکیه بر دعوت رئیس دولت وارد بازار سرمایه‌ کردند اما به محض بروز اختلافات بین وزارتخانه‌‌های اقتصاد، نفت و صمت روند تغییر کرد.

نقدی به آقای وزیر

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد هم روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت به طور مجدد وعده ۱۰۰ عرضه اولیه تا‌پایان امسال را داد، گویی وعده‌‌های دولتمردان تمامی ندارد و هر روز با تکرار آن به‌دنبال بازگرداندن اعتماد و فرونشاندن التهاب در بازار هستند. وعده عرضه ۱۰۰ شرکت تا‌ پایان سال در حالی داده شد که نگاهی گذرا به تقویم کاری بورس نشان می‌دهد کمتر از ۹۰ روز معاملاتی برای بورس۹۹ باقی مانده است.

اما نباید این نکته را فراموش کرد که التهاب بورس با حرف وعده‌فروکش نخواهد کرد، بلکه سیاست‌گذاری‌های شفاف، تصمیم‌گیری در حوزه‌های اقتصادی با در نظر گرفتن میزان اثر‌گذاری دستورالعمل‌های جدید در فضای معاملاتی بورس، اعلام به سهامداران پیش از اتخاذ سیاست‌گذاری‌های جدید برای بازار سهام، هماهنگی بین دستگاه‌‌های دولتی و عدم اعمال سیاست‌های دستوری ازسوی وزارت صمت (نرخ‌گذاری فولاد)، حذف محدودیت‌ها و مواردی از این قبیل می‌توانند به کاهش التهاب بازار و افزایش شفافیت در جریان معاملاتی بورس و فرابورس منجر شوند.

اما دولت، بورس و مجلس و دیگر ارکان که خود را متولی بازار می‌دانند از ابتدای آغاز ریزش قیمت‌ها در بورس تهران، در قالب حمایت از سهامدار و بازار طرح‌های بی‌شماری را مطرح کردند که نه تنها مانع از رکود بازار سهام نشد بلکه افزایش بی‌اعتمادی و تهدید محسوس نقدشوندگی بازار را به‌دنبال داشت.

نگاهی به بازار

روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران با افزایش ۷۵/ ۰ درصدی همراه شد و توانست رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار واحدی را پس بگیرد. در همین حال برخی از سهامداران با پرسشی تحت عنوان «فرصت فروش یا موقعیت خرید؟» در بازار مواجه بودند. سوالی که به اعتقاد برخی از کارشناسان در صورت ثبات رویه در سیاست‌گذاری‌ها، عدم دخالت دولت با توجه به بهبود قیمت‌های جهانی به واسطه مشخص شدن سکاندار جدید ایالات متحده امریکا و کشف واکسن کرونا و به طور مشخص رسیدن نرخ سهام شرکت‌ها به زیر ارزش ذاتی مثبت پاسخ خرید دارد.

در مقابل سناریوی دیگری نیز ازسوی تحلیلگران مطرح است. سناریویی که بازگشت به روند صعودی را در تداوم نوسانات مثبت و منفی طی چند روز معاملاتی محتمل می‌داند. با چنین رویه‌ای در حقیقت شاخص کل بازار سهام کف‌سازی کرده و با خروج عرضه‌کنندگان از چرخه داد و ستد‌‌ها خریداران واقعی وارد بازار می‌شوند.

خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی در ۲۱ آبان نشان از جابه‌جایی ۱۵۷ میلیارد تومان نقدینگی از سرمایه‌گذاران حقوقی به حقیقی دارد. افزایش فعالیت حقیقی‌ها در بازار روز چهارشنبه در صنعت حمل‌و‌نقل به اوج خود رسید. در نقطه مقابل نیز بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در صنایع بانک، فلزات اساسی، خودرو و ساخت قطعات و فرآورده‌های نفتی روی داد.

هر چند به صورت قطعی نمی‌توان مثبت شدن شاخص‌های سهامی را به‌دلیل بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران یا جو روانی حاکم در تا‌لار شیشه‌ای عنوان کرد، اما رشد ظرفیت سودآوری شرکت‌ها پارامتری است که می‌تواند سیگنال‌هایی را به معامله‌گران ارسال کند.

 

منبع: تجارت نیوز
 • بی نام ارسالی در

  به نظرم بعضی کارشناسان نماینده دلالان مس کن وطلاودلاروماشین و....شده اند از کارشن اس محترم می خواهم بملت و سهامداران بصورت علمی پاسخ دهند بر چه اساسی و پایه علمی بالا رفتن بورس باعث تورم می شود .آخه وقت ی پول به سمت سهام می رود باعث تقاضا در م سکن و دلار و...می شود؟

 • بی نام ارسالی در

  افرادی مثل شما خدای نکرده ملت را خر فرض کرده ای یا خدای نکرده خودتی .ترا خدا یه کمی از تورم سکه مسکن ماشین کالا یه چیزی بنویسید مردم دارن دست وپنجه نرم می کنند هر روز هزاران مطلب دروغ برای بورس می نو یسیدتا مبادا مردم بروند بطرف بورس .

 • ناشناس ارسالی در

  مخل بازار بورس ایران سایت های سهامیاب و رهاورد هستند که حکم بازار ساز رو به نفع رانتخورها مدیریت می کنند باید تعطیل شوند وگرنه مردم مطمئن می شوند دارید از این د و سایت حمایت ویژه می کنید؟!

 • ناشناس ارسالی در

  عرضه اولیه اقای دژپسند همان حقه صید است که برای صید طعمه و تله پهن می کنند و با مقداری ناچیز از گوشت یا خمیر یا دانه ص ید را هدایت می کنند و ماهی، پرنده و سایر و در بورس سهامدار خرد را شکار می کنند و گرنه دادن ۷ سهم شاروم یا ۶ سهم گدنا یا ۷۷ سهم و ۳۰۰ و ۲۲۹ سهم عرضه اولیه هامسخر ه نیست البته برای رانتخورها به شکل دیگری عمل شده که باید متخلفین مجازات شوند

 • ناشناس ارسالی در

  واقعا دوستمون در خصوص رهاورد صحیح فرمودن د اگر حرف یا مطلبی برای انها ارسال کنی و بفهمند دستشون رو خوندی و داری افشا می ک نی از گفتگو حذفت می کنند و مسدود می شوی ...

ارسال نظر