|
کدخبر: 132576

انتخابات امریکا فرقی به حال بورس ندارد

بسیاری از افراد منتظر اعلام نتایج انتخابات امریکا هستند تا برای آینده خود در بازارهای مالی تصمیم گرفته و براساس آن سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند.

بورس انتخابات امریکا فرقی به حال بورس ندارد

انتخابات امریکا رو به پایان است و همه منتظر اعلام نهایی این انتخابات هستند. بسیاری از بازارها مانند ارز، طلا، خودرو، مسکن و بورس منتظر نتایج این مسئله هستند تا روند آتی خود را مشخص کنند.

بسیاری از بازارها برای انتخاب شدن و یا انتخاب نشدن فرد خاصی در انتخابات امریکا خود را آماده کرده‌اند. البته برخی از بازارها در این مدت بیکار ننشسته و نتایج انتخابات را نیز پیش‌بینی کرده و به استقبال بازار مورد نظر خود رفته‌اند.

بازار خودرو، ارز و طلا از جمله بازارهایی هستند که احتمال پیروزی ترامپ را بیشتر دانسته و در ماه‌های گذشته افزایش قیمت‌های به وجود آمده در این بازار به سبب همین تحلیل بوده است.

بازار بورس به کدام سمت می‌رود؟

حدود ۳ ماه پیش در زمانی که هیچ یک از تحلیلگران فکر ریزش بازار سرمایه را نمی‌کردند، بورس ایران به دلیل اختلافات در دولت، تصمیمات اشتباه سازمان بورس و رفتار شرکت‌های حقوقی دچار اصلاح شد. این مسئله تا هم اکنون ادامه داشته و روزهای محدودی بورس لباس سبز بر تن کرده است.

اما طی این مدت بازار سرمایه بیشتر خود را طرفدار نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا نشان داده است. نحوه عملکرد سهامداران در این بازار به گونه‌ای بوده است که آنها به آینده برجام و از سر گیری مذاکرات با ۵+۱ خوشبین بوده و قرار گرفتن در صف‌های فروش نشان از این نحوه تفکر عده زیادی از سهامداران دارد.

اینکه کدام یک از کاندیداهای ریاست جمهوری امریکا رای می‌آورند، تفاوت چندانی برای بورس در ایران نمی‌کند. ریزش عمیقی که در ماه‌های گذشته رخ داده است، بازار سرمایه ایران را محکوم به رشد کرده است. سایر بازارهای مالی و کالایی موازی بازار سرمایه در ماه‌های گذشته متناسب با قیمت ارز و نرخ تورم در کشور رشد خود را داشته‌اند.

بورس در ۳ ماه گذشته با اصلاح جدی مواجه شده است و این مسئله برخی نمادها را با ریزش ۷۰ درصدی که داشتند درحال‌حاضر بسیار ارزنده برای خرید کرده است. اما در همین شرایط نیز برخی از این نمادها به دلیل تبلیغات منفی که در فضای مجازی ایجاد شده است، هنوز در صف فروش قفل بوده و شرکت‌های حقوقی که سهامدار اصلی آنها نیز هستند، حرکت جدی برای حمایت از سهم انجام می‌دهند.

اینکه برخی رشد شاخص بورس را منوط به رای آوردن فلان کاندیدا در امریکا می‌کنند، بیشتر شبیه یک شوخی برای افراد حاضر در بازار سرمایه است. درحال‌حاضر افرادی که در ماه‌های گذشته دچار زیان شده اند، برای جبران ضرر باید سهامداری کنند و از نگاه کوتاه مدت به بورس خودداری کنند.

تاثیر مثبت یا منفی انتخابات امریکا بر بورس بر خلاف آنچه در فضای مجازی گفته می‌شود، مانند سایر بازارها نبوده و نخستین واکنش بازار سرمایه به این مسئله نشان می‌دهد که رای آوردن هر فردی در امریکا برای بازار سرمایه مثبت ارزیابی می‌شود. چه بایدن رئیس‌جمهوری امریکا شود و چه ترامپ، بازار سرمایه ایران هم به سرعت و هم با یک تاخیر زمانی روند مثبت و صعودی خود را آغاز خواهد کرد

منبع: فارس
  • ناشناس ارسالی در

    سهامیاب و رهاورد مخل بورس و از رانت بگیر ان بورس هستند باید با آنها برخورد جدی شو د وحدف شوند تا بورس بتواند رشد کند مطالب افشاگرانه و ارزشمند رو حذف می کنند وبا تحریم کردن کاربران ازادی بیان و دفاع از حقوق سهامداران را به سخره میگیرند

ارسال نظر