|

بخوانید :

کدخبر: 270587

نوسان مشکوک قیمت دلار در بازار

قیمت دلار در بازار هرات سه‌شنبه ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان باز شد که این قیمت ۱۰۰ تومان بالاتر از تهران بود.

بانک و بیمه نوسان مشکوک قیمت دلار در بازار

این اتفاق عجیب موجب شد در همان ابتدای کار عده‌ای از معامله‌گران نسبت به ریزش قیمت هشدار بدهند، به همین دلیل در بازار، معامله‌گران دست به احتیاط شدند. یکسری از معامله گران دلیل بالا بودن قیمت هرات در تهران را ناشی از  تزریق جو منفی عنوان می کردند.

به گفته این گروه بهانه معامله گران هرات توئیت سایت نور نیوز بود سایتی که نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است. نورنیوز گفته ادعای نهایی شدن متن توافق تا ساعات آینده که توسط وال استریت ژورنال عنوان شده کذب است و با هدف تشدید فشار بر هیئت مذاکره‌کننده ایرانی برای تن دادن به زیاده‌خواهی‌های طرف آمریکایی صورت گرفته است. ایران تا وقتی از توافق درباره تمام موضوعات اطمینان پیدا نکند، متنی را امضا نخواهد کرد. این توئیت به گفته معامله گران فضای بازار هرات را منفی کرده بود

اما در تهران تصور کاملا معکوس بود، بازار از ظهر سه‌شنبه در معرض اخبار مثبت بود و معامله‌گران تاکید داشتند این فضای مثبت به این واسطه است که کلید مذاکرات دست ایران است و چون تهران باید درباره پیش نویس تصمیم بگیرد، شانس توافق کم نیست. به گفته تحلیلگران مساله مهم برای توافق بحث‌های پادمانی و فنی است که همانند برجام ۲۰۱۵ دو طرف ترجیح می‌دهند آینده را فدای گذشته نکنند. بواسطه همین در تهران، از ظهر هم قیمت کاهنده بود و هم فروشنده زیاد شد.

معامله‌گران تهران درمورد هرات یک نظر دیگر نیز داشتند. آن‌ها معتقد بودند قیمت دلار در هرات یک عقب‌نشینی به بازار بدهکار است چون قیمت بازشده در سه‌شنبه ۵۰۰ تومان بالای قیمت بسته شده در روز شنبه بود. این افزایش ۵۰۰ تومانی هیچ پشتوانه بنیادی و تکنیکی از نگاه معامله‌گران تهرانی نداشت و گپ بازار عنوان می‌شد.

البته یک ادعای عجیب هم در بازار مطرح بود. عده‌ای از معامله‌گران مدعی بودند نزول در بازار سه‌شنبه ناشی از خوشبینی به توافق نیست بلکه به دلیل دعوای دو باند در بازار ارز هرات است که موجب شده یک طرف با فروش ارز، طرف دیگر را وارد زیان کند.

این ادعا اگرچه در بازار عمومیت نداشت اما در فاصله قیمت خرید و فروش خودش را نشان داد. در بازار شکاف خرید و فروش بالای ۴۰۰ تومان بود که نشانه احتیاط است. وقتی سوال می‌شد که با این همه اخبار مثبت چرا احتیاط؟ برخی جواب می‌دادند باید منشا ریزش مشخص شود، چون فعلا در بازارهای دیگر این جو کاهشی فراگیر نیست.

نرخ سکه نیز مثل دلار یک اوج و فرود داشت که البته نوسان آن کمتر از دلار بود. نکته سکه این بود که حباب آن در روز سه‌شنبه به زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و دلیل آن رشد اونس بود که ارزش ذاتی سکه را بیشتر کرد.

نکته بازار ارز نیز شانتاژ قیمت در کانال‌های تلگرامی بود. درحالیکه نرخ دلار در بازار ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان بود در کانال‌ها قیمت بالای ۳۲ اعلام می‌شد. همین اتفاق در نیمه دوم بازار به شکل معکوس رقم خورد. وقتی جو بازار مثبت شد، برخی کانال‌های ارزی با خبر ریزش دلار بدنبال تبلیغ و جذب ممبر بودند که در واقع از آب گل‌آلود ماهی می‌گرفتند.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...