|
کدخبر: 169720

اختصاصی گسترش نیوز:

قیمت سکه افزایش می یابد؟

سیاست‌های مالیات بر همه چیزُ توسط دولت تدبیر و امید همچنان ادامه دارد و این بار به ماجرای خرید سکه نیز رسیده است.

بانک و بیمه قیمت سکه افزایش می یابد؟

روز گذشته خبری مبنی بر تعیین مالیات بر خرید بالاتر از ۵ سکه توسط بانک مرکزی منتشر شد که فعلا در تعطیلی کرونایی بازار، هنوز آثار واکنشی خود را بروز نداده است. با این حال به نظر می‌رسد که به زودی بازار سکه و طلا در کشور به این مصوبه دولت واکنش بدهد. بدیهی است که صرافی‌ها و طلافروشی‌ها که خریداران عمده طلا و سکه هستند، در پی این تصمیم، افزایش غیرمستقیم قیمت سکه را به خریداران انتقال می‌دهند.

تلاش برای جبران کسری بودجه از طریق سکه

بدیهی است که انتقال هزینه این مالیات از طریق واسطه‌های صرافی و طلافروشی به خریداران، باعث افزایش قیمت سکه و طلا در کشور خواهد شد. در حالی که دولت مدعی تلاش برای کنترل قیمت بازار سکه و طلا است، با این حال به نظر می‌رسد که دولت قصد دارد بخشی از کسری بودجه خود را از طریق گردآوری بخشی از نقدینگی موجود در بازار طلا تامین کند.

قیمت_سکه

ایجاد تله روانی برای بازار طلا

پیش از این نیز اعلام شده بود که دولت قرار است که اقدام به پیش‌فروش سکه کند که در میان تحلیلگران بازار طلا این دیدگاه را به وجود اورد که دسترسی دولت به ذخایر طلا، بسیار محدودتر از ادعای بانک مرکزی است و دولت می‌کوشد تا نقدینگی مورد نیاز خود برای بودجه را تامین کند. با این حال، به نظر می‌رسد که انتشار اخباری نظیر پیش‌فروش سکه و یا مالیات بر خرید سکه، به لحاظ روانی بر بازار سکه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...