|

بخوانید :

کدخبر: 279494

تغییر و تحولات جدید نفت در بازار جهانی

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۸۷ سنت معادل ۰.۹۹ درصد کاهش به ۸۶ دلار و ۷۵ سنت رسید.

انرژی تغییر و تحولات جدید نفت در بازار جهانی

نگرانی در مورد کاهش تقاضا برای سوخت در چین و افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی باعث کاهش قیمت نفت تا پایین‌ترین رقم طی ۲ماه گذشته شده‌است.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۸۷سنت معادل ۰.۹۹ درصد کاهش به ۸۶دلار و ۷۵سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۸۷سنت معادل ۱.۹ درصد کاهش ۷۹دلار و ۲۱سنت معامله می‌شود.

 هر دوی این شاخص‌های منفی در روز جمعه به حدود پایین‌ترین رقم از ۲۷سپتامبر رسیدند و دومین کاهش قیمت هفتگی خود را ثبت کردند. قیمت نفت خام برنت ۹درصد و نفت آمریکا ۱۰درصد طی یک هفته گذشته کاهش یافت.

 کمبود عرضه نفت خام به اروپا تا حدی آرام شده چون پالایشگاه‌های این قاره تلاش کردند قبل‌از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی علیه روسیه در پنجم دسامبر ذخایر خود را پر کنند. این تحریم‌ها بازار فیزیکی نفت در سرتاسر اروپا، آفریقا و آمریکا را تحت فشار قرار می‌دهد.

 اما بازار گازوئیل هنوز با کمبود مواجه است و آمریکا و اروپا برای دریافت بشکه‌های بیشتر رقابت می‌کنند. با این‌که چین صادرات گازوئیل خود را در ماه اکتبر نسبت‌به سال گذشته ۲برابر کرده و به ۱.۶ میلیون تن رسانده اما این رقم بسیار کم‌تر از ۱.۷۳ میلیون تن صادرشده در ماه سپتامبر بوده‌است.

 تقاضا در بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا به‌خاطر محدودیت‌های کرونایی کاهش یافته و انتظار افزایش بیشتر نرخ بهره باعث بالا رفتن ارزش دلار شده‌است. بدین ترتیب خرید کالاهایی که بر مبنای دلار محاسبه می‌شوند برای سرمایه‌گذاران گران‌تر می‌شود.

 

انرژی-۳۰

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...