|

بخوانید :

کدخبر: 274667

تصمیم مهم امارات درباره تولید نفت

شرکت نفت ملی ابوظبی اعلام کرد قصد دارد تا ۲۰۲۵ به ظرفیت تولید ۵ میلیون بشکه در روز نفت برسد، یعنی ۵ سال زودتر از زمانی که قبلا برای رسیدن به این سطح تولید اعلام شده بود.

امارات قصد دارد قبل از انتقال منابع انرژی دنیا به سمت انرژی‌های پاک‌تر ظرفیت تولید نفت خود را افزایش داده و ذخایر نفتی خود را تبدیل به پول کند.

شرکت نفت ملی ابوظبی که تقریباً تمام نفت امارات را تولید می‌کند، قصد دارد تا ۲۰۲۵ به ظرفیت تولید ۵ میلیون بشکه در روز برسد. قبلاً ۲۰۳۰ به‌عنوان زمان هدف برای رسیدن به این سطح تولید تعیین‌شده بود.

رسیدن به این هدف جدید سخت است و هزینه پروژه را که قبلاً میلیاردها دلار تخمین زده‌شده بود بالا می‌برد. شرکت ادنوک و دولت امارات تصمیم داشتند زمان هدف خود را تا ۲۰۲۷ پایین بیاورند ولی بعد آن را به ۲۰۲۵ رساندند.

امارات تلاش می‌کند در شرایطی که قیمت سوخت‌های فسیلی بالاست، نفت و گاز طبیعی بیشتری بفروشد. قیمت نفت پس‌از حمله روسیه به اوکراین به ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید و بعد در بحبوحه نگرانی در مورد کند شدن روند رشد اقتصاد دنیا تا ۹۰ دلار در هر بشکه پایین آمد، اما هنوز هم بالاتر از هزینه‌های تولید نفت امارات است.

شرکت نفت دولتی ادنوک از شرکت‌های بین‌المللی که در میادین نفتی امارات شریک هستند خواسته سطح تولید بلندمدت خود را ۱۰ درصد یا بیشتر از آن افزایش دهند. اگر امارات بتواند تا ۲۰۲۵ به هدف تولید خود برسد، تلاش می‌کند ظرفیت تولید خود را تا پایان دهه حاضر تا ۶ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

امارات بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک پس‌از عربستان و عراق است و اعلام کرده که می‌تواند بیش‌از ۴ میلیون بشکه در روز تولید داشته باشد. اما به‌خاطر سهمیه‌های تولید اوپک پلاس که جهت متعادل کردن عرضه و تقاضا وضع‌شده نمی‌تواند از این مرز فراتر رود.

امارات در ماه گذشته میلادی روزانه ۳.۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.   

این کشور هم‌زمان با افزایش ظرفیت تولید تلاش می‌کند تولید آلاینده‌های کربنی را تا ۲۰۵۰ به صفر برساند و این کار را با سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی و سوخت‌های پاک‌تر مثل هیدروژن انجام می‌دهد.

امارات و عربستان از معدود تولیدکنندگانی هستند که برای تولید بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنند. عربستان تلاش می‌کند ظرفیت تولید نفت خام خود را از ۱۲ میلیون بشکه فعلی به ۱۳ میلیون بشکه در روز تا ۲۰۲۷ برساند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...