|
کدخبر: 328534

بازار طلا در معرض ریزش | قیمت سکه کاهش می یابد؟

بر اساس دیدگاه معامله‌گران، دو عامل می‌تواند در ادامه روند نزولی بازار نقش داشته باشد. در این گزارش به بررسی این ۲ عامل می پردازیم.

اقتصاد بازار طلا در معرض ریزش | قیمت سکه کاهش می یابد؟

بر اساس گزارش‌ها، روند معاملات بازار طلا و سکه در روز یکشنبه ۲۰ خرداد، نزولی بود: قیمت‌ها در بازار ارز به طور کلی عقب‌نشینی داشتند، که این موضوع قیمت طلای آب شده و سکه امامی را نیز پایین کشید. سکه امامی با افت ۲۰۰ هزار تومانی به قیمت ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد.این روند نزولی در معاملات پشت خطی نیز ادامه داشت و سکه امامی ۴۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فروخته شد.

بنابراین، بازار طلا و سکه در این روز شاهد کاهش قیمت‌ها بود که متأثر از افت قیمت‌ها در بازار ارز بود. این روند در معاملات رسمی و پشت خطی سکه امامی مشاهده شد.

کاهش قیمت‌ها در روز گذشته در حالی اتفاق افتاد که حباب اقلام سکه تمایلی به کاهش نداشتند و همگی افزایشی شدند؛ حباب سکه گرمی هم که در روز شنبه سقف بی سابقه ۷۲ درصد را زده بود، روز گذشته رشد یک درصدی را تجربه کرد. افزایش حباب سکه در روز کاهش قیمت ها، نشان می دهد که فروشندگان بازار طلا و سکه تمایلی به کاهش بیشتر قیمت ها نداشته و در برابر آن مقاومت می‌کنند.

اما دو مولفه اثرگذار بر قیمت سکه؛ دلار و اونس امروز را در حالی آغاز می کنند که ارزش طلای جهانی پس از تعطیلی روز گذشته رشد چندانی را به ثبت نرساند و در محدوده رنج، افزایش یک دلاری را تجربه کرد. ارزش هر اونس در لحظه تدوین این گزارش به ۲۲۹۵ دلار رسیده است. به عقیده تحلیل گران با توجه به سیاست های پولی فدرال رزرو، روند طلا می تواند در روزهای پیش رو همچون هفته گذشته کاهشی باشد.

قیمت دلار هم که در روز گذشته در آخرین پله از کانال ۵۹ هزار تومان جا خوش کرده بود، در جریان معاملات پشت خطی در این محدوده عقب نشینی کرد و با ایست بر پله دوم کانال ۵۹ هزار تومان، ۵۹ هزار و ۲۱۰ تومان قیمت خورد.

معامله گران روند قیمتی سکه در روز دوشنبه ۲۱ خرداد را با توجه به کاهش قیمت دلار و همچنین رنج بودن اونس، نزولی پیش بینی می کنند؛ به عقیده این گروه حباب بالای سکه نسبت به حباب درهم و تتر در روز گذشته و عدم تمایل صعودی مولفه های اثرگذار بر قیمت سکه (دلار و طلا) نشان می دهد که میل به افزایش در بازار وجود ندارد و جناح کاهشی در جریان معاملات امروز قوی تر خواهد بود. همچنین رشد حباب طلای آبشده این انتظار را ایجاد می‌کند که قیمت دلار و اونس افزایش داشته باشد؛ روندی که معاملات بازار خلاف آن را نشان می‌دهد و بدین ترتیب قیمت سکه برای نزدیک شدن به میانگین باید مسیر کاهشی را در پیش بگیرد.

با این حال فنی های بازار معتقدند محدوده ۲۳ میلیون تومان، محدوده حمایتی مهمی برای نیم سکه محسوب می شود و در صورتی که نیم سکه این محدوده را از دست بدهد، تا مرز حمایتی ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پایین خواهد آمد. همچنین محدوده ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان محدوده مقاومتی است که نیم سکه از اول خرداد نتوانسته از آن گذر کرده و در بالای آن تثبیت دهد و باید دید این روند در جریان معاملات امروز دچار تغیر خواهد شد یا خیر؟

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها