|
کدخبر: 328227

وضعیت جدید قیمت دلار آزاد | بازار چطور پیش بینی می شود؟

بازار اسکناس‌های خارجی در هفته‌های اخیر نوسانات مختلفی را تجربه کرده است. با پایان سیگنال‌های منفی منطقه‌ای و عدم تداوم تنش‌ها با رژیم صهیونیستی، نرخ شاخص‌های ارزی در بازار غیررسمی کاهش یافته است.

اقتصاد وضعیت جدید قیمت دلار آزاد | بازار چطور پیش بینی می شود؟

بازار اسکناس‌های خارجی در هفته‌های اخیر نوسانات مختلفی را طی کرده است. با اتمام سیگنال‌های منفی منطقه‌ای و کاهش تنش‌ها با رژیم صهیونیستی، نرخ شاخص‌های ارزی در بازار غیررسمی کاهشی شد. قیمت دلار تا محدوده ۵۷ هزار تومان پایین آمد، اما سپس به دامنه ۵۸ تا ۵۹ هزار تومان بازگشت. در روزهای پایانی هفته گذشته و همچنین در بازار روز شنبه، قیمت دلار نوسان داشت و در نهایت در رقم ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان به کار خود پایان داد. 

اما در بازار روز یکشنبه اخبار مربوط به نشست جدید شورای حکام مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت و نرخ اسکناس آمریکایی را به سقف کریدور جدید خود رساند. بر اساس اخبار منتشر شده به‌نظر می‌رسد در پایان نشست جاری شورای حکام، قطعنامه جدیدی علیه برنامه هسته‌ای کشور منتشر خواهد شد که تحلیلگران آن را خبری منفی برای چشم‌انداز اقتصادی کشور تلقی می‌کنند.

«بریتانیا، فرانسه و آلمان موسوم به تروئیکای اروپا (E۳) پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران را برای ارائه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهیه کرده‌اند. پیش‌نویس اکنون در میان اعضا توزیع شده و به نظر می‌رسد سه کشور اروپایی با وجود مخالفت هم‌پیمان آمریکایی خود، مصمم به پیگیری آن هستند.» در بخش‌ دیگری از این مطلب آمده: «البته یک منبع دیپلماتیک آگاه گفت: تروئیکای اروپا احتمالا درخواست ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای عدم‌پایبندی به این موضوع را مطرح نخواهند کرد.» در نتیجه رشد نرخ نقدی در بازار روز یکشنبه و همچنین روند رو به جلوی دلار فردایی در عصر یکشنبه و روز دوشنبه را می‌توان در راستای این خبر دانست.

گفتنی است که در راستای روند افزایشی مذکور، دلار آزاد نقدی در بازار روز یکشنبه با ۵۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم ۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد. همچنین نرخ فردایی این ارز نیز به بازه ۵۹ هزار و ۴۰۰ تا ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. اما با فرا رسیدن بازار روز سه‌شنبه نرخ ارز مذکور در بازار فردایی به سمت سطوح قیمتی انتهای کانال ۵۸ هزار تومانی به حرکت درآمد. برخی از تحلیلگران دلیل این رفتار دلار غیرنقدی را وجود انتظارات کاهشی در برخی از معامله‌گران می‌دانند. به عقیده این افراد روند افزایشی روزهای اخیر دلار به نوعی خبر نشست شورای حکام را پیش‌خور کرده است، در نتیجه احتمال شروع کاهشی بازار نقدی در روز چهارشنبه وجود دارد. از سوی دیگر برخی از فعالان کف بازار نیز رشد قیمت روزهای اخیر را ناشی از قیمت‌سازی معامله‌گران افزایشی در فضای کم‌عمق بازار می‌دانند و معتقدند که با اتمام تعطیلات نرخ در حال بازگشت به سطوح قیمتی تعادلی خود است.

در این میان اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز می‌تواند سیگنالی مثبت برای فعالان ارزی باشد. متیو میل در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به اظهارات علی باقری‌کنی مبنی بر تداوم گفت‌وگوها میان ایران و آمریکا گفت: «در مواقع لزوم راه‌هایی برای ارسال پیام به ایران داریم.» در نتیجه می‌توان گفت که دو عامل سیاسی مثبت و منفی در حال تاثیرگذاری روی انتظارات فعالان بازار است. اما کارشناسان معتقدند که احتمال شکل‌گیری روند افزایشی یا کاهشی جدید در راستای این عوامل، اندک است.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها