|
کدخبر: 328093

گزارش اختصاصی گسترش نیوز:

ریزش نسبی در بورس | افزایش تقاضا در کلیت بازار!

بر اساس آمار معاملات مورخ ۱۳ خرداد ۱۴۰۳، شاخص کل بورس تهران با افت بیش از ۶ هزار واحدی به سطح ۲,۰۸۷,۰۲۳ واحد کاهش یافت. این کاهش چشمگیر در شاخص کل، موجب افت قابل توجهی در ارزش کل بازار سهام شد. این روند نزولی شاخص کل بورس تهران به میزان بیش از ۱۶ هزار واحد، نشان از وضعیت نامساعد بازار سرمایه در روز مذکور است.

اقتصاد ریزش نسبی در بورس | افزایش تقاضا در کلیت بازار!

در روز ۱۳ خرداد ۱۴۰۳، بازار بورس تهران با ریزش شدید شاخص کل روبرو شد. این کاهش چشمگیر در شاخص کل، منجر به افت قیمت بسیاری از نمادهای معاملاتی و ظهور رنگ قرمز بر روی آنها شد. رنگ قرمز نشان‌دهنده کاهش ارزش سهم نسبت به گذشته و در نتیجه، کاهش ارزش سرمایه‌گذاری در بازار است. این وضعیت نامساعد بازار سرمایه در روز جاری را نشان می‌دهد.

این افت بازار ممکن است ناشی از نگرانی‌ها و فروش گسترده سهام توسط سرمایه‌گذاران در واکنش به اخبار و شرایط اقتصادی باشد. همچنین، تنزلات قیمتی در بورس می‌تواند تحت تأثیر عوامل اقتصادی، سیاسی یا جهانی قرار گرفته باشد که بر بازار سرمایه تأثیرگذار هستند.

معاملات در این روز با شروعی نزولی آغاز شد و در ادامه این نزول، تدریجاً افزایش پیدا کرد. در نیمه روز، ریزش قابل توجهی رخ داد و شاخص کل نزدیک ۳ هزار واحد ریخت. نمادهای بورسی مانند شپنا، شبندر، بوعلی، شتران، فارس، پارسان و وامید تأثیرات مثبت و منفی را بر روی رشد شاخص کل داشتند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار هنوز پتانسیل رشد را دارد و تک سهم‌های هر گروه قابلیت صعود بیشتری دارند.

نمای پایانی نقشه بازار بورس ۱۳ خرداد۱۴۰۳

نقشه-بازار
 

شاخص هم وزن بورس امروز در نخستین ساعت معاملات با ریزش نسبی روبه‌رو شد در ادامه نیز  روند  ریزش افزایشی شد تا با ریزش ۳۱۷۹ واحدی به ۶۸۱ هزار و ۵۶۳ واحدی رضایت دهد.

شاخص-کل

در پایان معاملات بازار امروز شاخص کل در نهایت با ریزش بالای ۶ هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش بازار در پایان معاملات امروز ۷۱,۶۷۸,۷۰۱.۲۷۳ میلیارد ریال، ارزش معاملات ۳۵,۰۷۰.۲۰۷ میلیارد ریال و حجم معاملات ۴.۹۷۸ میلیارد سهم است.

نمادهای-بورسی

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل فرابورس در معاملات امروز شگویا، هرمز، زاگرس، آریا، آریان، تجلی و فزر هستند.

خبرهای مهم بورسی در ‍۱۳ خرداد ۱۴۰۳

حسین جهانگیرنیا، استاد دانشگاه، تشکیل صف فروش سنگین و کاهش اقبال سهامداران به سهام‌های بنیادی را از جمله آسیب‌های افزایش نرخ بهره نام برد..

وی گفت: با افزایش نرخ بهره بدون ریسک، مسلما نرخ تامین مالی شرکت‌ها افزایش بیشتری خواهد داشت، این درحالی است که تولیدکنندگان و صنعتگران، شاهد نرخ‌های بسیار بالا در بازار غیررسمی هستند و این موضوع یکی از ایراداتی است که به دنبال افزایش نرخ بهره اتفاق افتاده است.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها