|
کدخبر: 327948

دوگانگی در سود بازرگانی واردات آیفون | سرنوشت آیفون ۱۳ چه شد؟

بر اساس تفسیر سازمان توسعه تجارت، واردات آیفون ۱۳ و مدل‌های قدیمی‌تر آن ممنوع نیست. بنابراین، نرخ حقوق ورودی این محصولات باید متناسب با سایر تلفن‌های همراه بالای ۶۰۰ دلار، برابر با ۲۸ درصد تعیین شود. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه واردات آیفون ۱۳ و نسخه‌های پیشین آن ممنوع نشده است، نرخ حقوق ورودی آنها باید همسان با سایر گوشی‌های موبایل بالای ۶۰۰ دلار، یعنی ۲۸ درصد باشد.

اقتصاد دوگانگی در سود بازرگانی واردات آیفون | سرنوشت آیفون ۱۳ چه شد؟

بر اساس توضیحات ارائه شده، پس از تصویب مصوبه ای در هیئت وزیران، مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران طی بخشنامه ای، موارد زیر را ابلاغ کرده است:

- در کنار سایر موارد، بحث اخذ عوارض ۹۶ درصدی برای واردات محصولات برند اپل را ذکر کرده است.

- براساس متن بخشنامه، این مفهوم دریافت می‌شد که واردات کلیه محصولات برند تجاری اپل، حتی آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ که قبلاً به طور قانونی وارد کشور می‌شدند، ممنوع شده است.

یعنی بر اساس این بخشنامه، واردات همه محصولات برند اپل، از جمله آیفون ۱۲ و ۱۳ که پیش از این مجاز بود، ممنوع اعلام شده و برای واردات آنها عوارض ۹۶ درصدی تعیین شده است.

اول خرداد ماه بود که براساس تصویب هیئت دولت، فهرست جدید سود بازرگانی اقلام وارداتی به کشور منتشر شد. شاید مهم‌ترین تغییر در بین سودهای بازگانی تعیین شده برای طیف‌های مختلف کالایی، تعیین حقوق ورودی ۹۶ درصدی برای محصولات برند اًپل در صورت رفع ممنوعیت بود.

این موضوع به خودی خود حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت چرا که نرخ ۹۶ درصد یکی از بالاترین نرخ‌هایی است که در دنیا برای واردات محصولات اًپل در نظر گرفته شده و نمونه آن را در ترکیه شاهد هستیم.

پس از انتشار بخشنامه گمرک ایران، سازمان توسعه تجارت واکنش نشان داد و اعلام کرد که ممنوعیت اعلام شده شامل مدل‌های آیفون که پیش از آن به صورت قانونی وارد کشور می‌شده‌اند نمی‌شود.

برهمین اساس نرگس باقری زمردی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با اشاره به بخشنانه گمرک در مورد ممنوعیت واردات آیفون به کشور گفته است که ورود مدل‌های جدید گوشی‌های هوشمند آیفون (۱۴،۱۵ و بالاتر ) با نشان تجاری (Apple) به کشور ممنوع است اما مدل‌های قبلی آیفون(۱۲، ۱۳ و …) ممنوعیت ورود به کشور ندارند. با این وجود او اعلام کرده است که سود بازرگانی ۹۶ درصد مربوط به همه برندهای آیفون است.

این اظهارات که از سوی سازمان توسعه تجارت مطرح شد، ابهامات جدیدی را به وجود آورده است چرا که در متن مصوبه دولت، سود بازرگانی ۹۶ درصد را معطوف به محصولات برند اَپلی کرده است که واردات هم اکنون به کشور ممنوع بوده و در صورت رفع ممنوعیت نرخ ۹۶ درصد بر روی آنها اعمال خواهد شد.

بنابراین اگر این متن را ملاک قرار دهیم، موضع سازمان توسعه تجارت در خصوص تعیین عوارض ۹۶ درصدی برای آیفون‌های ۱۳ و ماقبل نیز صحیح نیست. با توجه به این اشکال، پیشنهادی که وجود دارد این است که نرخ حقوق ورودی آیفون‌هایی که واردات آنها به کشور ممنوع نیست به مانند سایر تلفن‌های همراه بالای ۶۰۰ دلار، ۲۸ درصد تعیین شود.

به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد که حقوق ورودی آیفون‌هایی که براساس تفسیر سازمان توسعه تجارت وارداتشان ممنوع نیست، باید برساس بند ۲۲۵ فهرست سود بازرگانی مربوط به سال ۱۴۰۳ که مورد تایید هیئت وزیران قرار گرفته است محاسبه شود نه ردیف ۲۲۶ که مربوط به مدل‌های ممنوعه برند اَپل است.

تعرفه

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها