|
کدخبر: 327781

نشست مهم عشقی با رئیس کل بانک مرکزی / بورس به روزهای خوش برمی گردد؟

بر اساس گزارش‌ها، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ساختمان میرداماد بانک مرکزی با محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی دیدار و گفتگو کرد.

اقتصاد نشست مهم عشقی با رئیس کل بانک مرکزی / بورس به روزهای خوش برمی گردد؟

بر اساس گزارش‌ها، در این نشست یک‌ساعته میان رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌سازمان بورس، راه‌های تقویت شاخص‌های بورس و اتخاذ تدابیر لازم جهت بهبود فرآیند سیاستگذاری‌ها مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت.

فرزین دیروز اعلام کرده بود هدف بانک مرکزی، کمک به بازار سرمایه است و رشد بازار سرمایه برای بانک مرکزی در راستای اجرای برنامه‌هایش مهم است. براین باور هستیم که بازار سرمایه باید از محل بازار اولیه رشد کند و اجرای سیاست‌های تثبیت اقتصادی بانک مرکزی که منجر به کاهش تورم شده، در جهت تقویت بازار سرمایه حرکت خواهد کرد.

پیش بینی درباره بورس فردا

بازار بورس اوراق بهادار تهران امروز دست از منفی شدن برداشت و شاخص کمی از افت‌های یک ماهه اخیر خود را کاهش داد. ارزش معاملات در پایان معاملات امروز به رقم ۳۲۰۰ میلیارد تومان رسید و ارزش بازار نیز ۷۱۱۰ همتی را به خود دید. (ارزش بازار در ابتدای اردیبشهت ماه ۱۴۰۳ نزدیک به ۸۰۰۰ همت بوده است.)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ترمز منفی را کشید و امروز با ۱۱ هزار واحد مثبت شدن نقشه بازار را به رنگ سبز درآورد.

گروه شیمیایی برترین ارزش معاملاتی در روز جاری را به خود اختصاص داد و بیش از ۲۳۳ میلیارد تومان ارزش معاملاتی برای خود ثبت کرد . فراورده های نفتی نیز ۲۱۷ میلیارد تومان رتبه دوم را داشت و انبوه‌سازان نیز با ۱۶۱ میلیارد تومان در جایگاه سوم ارزش معاملات روز جاری قرار گرفته است.

گروه خودرویی ها چند روزی است که مورد توجه قرار نمی گیرد و در صف های خرید و یا فروش بدون معامله خاصی نظاره گر بازار هستند این گروه برای چندمین روز متوالی بین سه گروه برتر بازار سرمایه از نظر ارزش معاملاتی قرار نگرفته است.

ولی‌اله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، در خصوص خودرویی ها این طور عنوان کرده است که  ۳۱ تیر ماه، پایان فرصت یک ساله ایران خودرو و سایپا برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت است. در پایان تیرماه هیات پذیرش بورس تهران تشکیل جلسه داده و وضعیت پذیرش دو شرکت مذکور را بررسی می‌کند.

در روزهای پایانی دولت سیزدهم مسئولان اقتصادی در یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای به فکر بازار سرمایه و وضعیت این روزهای صنایع افتاده‌اند. محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که باید فاصله بین نرخ های ارز را به حداقل برسانیم. رییس بانک مرکزی تا چندی پیش اظهاراتی در مورد عدم قبول نرخ های بازار آزاد را در صداوسیما مطرح کرده است حالا به دنبال کاهش فاصله بین نرخ ارزها افتاده است!

همچنین بانک مرکزی طی نامه ای به بانک‌ها تذکر داده است که در صورت عدم رعایت سقف سود، با برخورد جدی روبرو خواهند شد و طبق آخرین بخشنامه حداکثر نرخ سود ۲۳% تعیین شده است!

اخبار عجیب برای بازار سرمایه از سوی مسئولان اقتصادی به رییس بانک مرکزی ختم نمی‌شود و وزیران اقتصادی دولت سیزدهم نیز شگفتانه‌هایی برای اهالی بازار سرمایه داشتند.

خاندوزی ، سخنگوی اقتصادی دولت از اتخاذ چهار تصمیم مهم دولت برای سودآوری بهتر در بازار سرمایه خبر داده است! اولین تصمیم کنترل قانونی نرخ سود بانکی است. در حالی که تا ۴۸ ساعت قبل فرزین مشکلات بورس را ناشی از نرخ بهره نمی‌دانست! احسان خاندوزی اعلام کرده است که قرار بر این شد رئیس بانک مرکزی نظارت بیشتری روی این موضوع داشته باشند!

خاندوزی در نشست خبری خود اعلام کرده است که دکتر مخبر دستور دادند که مسئله نرخ خوراک پالایشگاه‌ها که تاثیر زیادی روی سودآوری شرکت‌ها دارد، بررسی شود!

همچنین طبق شایعات گفته می شود فردا جلسه شورای هماهنگی سران قوا برای تصمیم گیری در خصوص ۳ ساله شدن تجدید ارزیابی دارایی برگزار خواهد شد.

صحبت های امروز سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت سیزدهم پر از شگفتانه بود. خاندوزی این موضوع را هم اعلام کرد که سازمان برنامه و بودجه موظف شد که پذیرش بار مالی معافیت‌های مالیاتی را بپذیرد. شرکت‌های بورسی در سال ۱۴۰۳ معافیت خواهند داشت.

این حجم از تصمیمات و اقدامات برای دولت سیزدهمی که تنها چند روز تا پایان کارش مانده است برای اهالی بازار سرمایه عجیب است و چرخش ۱۸۰ درجه‌ای مسئولان دولت سیزدهم در این روزها سوالاتی را در ذهن ایجاد می‌کند! در این شرایط، نرخ اخزا از محدوده های ۳۶ تا۳۷ درصدی در این روزها به اعداد کمتر از ۳۳ درصدی کاهش پیدا کرد. در مجلس نیز امروز محمدباقر قالیباف به عنوان رییس مجلس دوازدهم تعیین شد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها