|
کدخبر: 327519

دلار متوقف و یورو صعودی شد / پیش بینی جدید از بازار ارز

در معاملات روز شنبه، پنجم خرداد ماه، نرخ هر اسکناس دلار آمریکا با حفظ ثبات قیمتی به ۴۴,۸۱۱ تومان رسید. همچنین، نرخ حواله دلار در این روز به ۴۱,۸۴۰ تومان افزایش یافت.

اقتصاد دلار متوقف و یورو صعودی شد / پیش بینی جدید از بازار ارز

در معاملات امروز شنبه، پنجم خرداد ماه، در مرکز مبادله ارز و طلای ایران هر اسکناس دلار آمریکا به ۴۴,۸۱۱ تومان و نرخ حواله دلار به ۴۱,۸۴۰ تومان رسیده است.این ارقام نشان می‌دهد که نرخ ارز در بازار امروز با ثبات نسبی معامله شده است.

ثبات قیمتی در بازار ارز می‌تواند به ایجاد آرامش و اطمینان در فعالیت‌های اقتصادی کمک کند. مدیریت موثر این بازار توسط مسئولان اقتصادی، نقش مهمی در تحقق این ثبات دارد.

این روند ثابت قیمت‌ها در بازار ارز، می‌تواند زمینه را برای برنامه‌ریزی و فعالیت‌های اقتصادی فراهم کند و به بهبود شرایط کسب و کارها و معیشت مردم کمک نماید.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران به ۴۸ هزار و ۶۲۶ تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۴۵ هزار و ۴۰۲ تومان رسیده است.

از سوی دیگر اسکناس درهم امارات ۱۲ هزار و ۲۰۱ تومان ارزش‌گذاری شده و نرخ حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۳۹۲ تومان است.

پیش بینی قیمت دلار

 قیمت دلار هفته گذشته در حالی با بازدهی منفی به کار خود پایان داد که اخبار مربوط به سقوط بالگرد رئیس‌جمهور و جان‌باختن وی و تیم همراهش روند قیمت را برای چند ساعت افزایش داد. با این حال، سیاست‌گذار توانست با تزریق‌های سنگین، قیمت دلار را مدیریت کند و مانع افزایش آن شود. اسکناس آمریکایی در آخرین معامله هفته گذشته در نیمه کانال هفتم از کریدور ششم بسته شد و افت هفتگی ۱.۲۸ درصدی داشت.

دلار در اردیبهشت ۶ هزار تومان ارزان شد

بررسی از روند قیمت دلار در اردیبهشت حاکی از افت قیمت ۹.۷۸ درصدی اسکناس آمریکایی است. کاهش ۶ هزار و ۲۵۰ تومانی قیمت دلار در یک ماهه اردیبهشت در حالی رقم خورد که بازارها از التهاب جنگ خالی شد و کف‌های حمایتی را یکی پس از دیگری شکست. دلار در ماه گذشته بدترین عملکرد را در میان بازارهای رقیب ثبت کرد.

سیگنال‌ اخبار مساعد سیاسی نظیر احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، حضور گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران و اخبار مربوط به آزادسازی برخی منابع ارزی از دیگر کشورها توانست در یک ماهه اردیبهشت، دلار را به طور پیوسته در روند کاهشی قرار دهد. این در حالی است که تحلیلگران بازار ارز کانال هفتم از کریدور پنجم را به لحاظ تکنیکالی کف قیمت دلار می‌دانند و کانال‌های پنجم و ششم را به عنوان حمایت بعدی اسکناس آمریکایی معرفی می‌کنند. آنها همچنین، کانال نهم این کریدور را مقاومت فعلی دلار در نظر می‌گیرند.

پیش بینی قیمت دلار در هفته پیش رو

کارشناسان اقتصادی می‌گویند دلار در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر در کف قیمت قرار دارد؛ آنها پیش‌بینی می‌کنند در هفته آینده دلار تا نیمه کریدور پنجم پایین می‌آید، اما رشد تقاضا مانع کاهش بیشتر قیمت دلار خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی همواره سیاست ارزپاشی سیاست‌گذار برای مهار قیمت ارز را نادرست می‌دانند. آنها می‌گویند بازارساز در هاب‌های منطقه‌ای بسیار قوی عمل می‌کند و تزریق‌های سنگین دارد، بنابراین کم شدن تقاضا و قوی شدن طرف عرضه باعث شکل‌گیری روند نزولی شده است.

قیمت ارزهای مهم فریز شد

گفتنی است قیمت درهم  در آخرین معامله روز پنجشنبه ۳ اردیبهشت با رقم ۱۵ هزار و ۸۴۰  تومانی معامله شد و نسبت به روز سه‌شنبه ۴۰ تومان افزایش داشت. تتر بدون تغییر قیمت نسبت به روز سه‌شنبه در کف کانال ۵۸ هزار تومانی معامله شد.

قیمت پوند انگلیس رشد محدودی داشت و در کانال ۷۳ هزار و ۴۹۰ تومانی معامله شد و یورو نیز روی رقم ۶۲ هزار و ۶۴۰ تومانی ایستاد  و رشد ۴۵۰ تومانی داشت.

گفتنی است اسکناس و حواله دلار در هفته گذشته تغییر قیمت نداشت. اسکناس دلار با رقم ۴۴ هزار و ۸۱۱ تومان و حواله دلار با رقم ۴۱ هزار و ۸۴۰ تومان عرضه شد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها