|
کدخبر: 326594

پیش بینی بورس امروز ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مرز روانی بازار از دست رفت!

دیروز اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند و نمادهای فارس، فملی، شپنا، شبندر، پارسان، وبملت و شستا بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص داشتند. شاخص کل ۰.۶۳ درصد ریزش کرد و شاخص هم وزن نیز ۰.۶۳ درصد افت کرد.

اقتصاد پیش بینی بورس امروز ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مرز روانی بازار از دست رفت!

بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز دوشنبه می‌روند که روز یکشنبه شاخص کل برای دهمین روز متوالی سقوط کرد. شاخص کل ۱۵,۰۹۵ واحد ریزش کرد و شاخص کل هم‌وزن ۴,۶۵۲ واحد افت کرد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۹۱ واحد پایین آمد و شاخص هم وزن فرابورس ریزش ۱,۱۶۵ واحدی داشت.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی (وتوسم)، شرکت داروسازی امین (دامین) و شرکت توریستی و رفاهی آبادگران ایران (آباد) نمادهای سبزپوش بازار بودند که بیشترین رشد را داشتند. در فرابورس نیز شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند (ثالوند)، شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت (زکشت) و شرکت بیمه تعاون (وتعاون) بیشترین رشد قیمت را ثبت کردند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای تکشا (شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی)، لابسا (شرکت آبسال) و کساپا (شرکت سایپا شیشه) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر)، شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) و شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (فگستر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

در معاملات یکشنبه، ۴۱ نماد صف خرید داشتند و ۷۹ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۲۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۱۴ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۴۳ درصدی به ۲۲۱ میلیارد تومان رسید.

030223

پیش بینی بورس امروز 

دیروز اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند و نمادهای فارس، فملی، شپنا، شبندر، پارسان، وبملت و شستا بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص داشتند. شاخص کل ۰.۶۳ درصد ریزش کرد و شاخص هم وزن نیز ۰.۶۳ درصد افت کرد. 

علاوه بر این روز یکشنبه برای دهمین روز سرمایه حقیقی از بورس خارج شد که رقم آن ۱۷۶ میلیارد تومان بود. 

دیروز نمادهای خودرو، دامین، خساپا، وطوبی، ثامان، نوری، بپاس، زاگرس، آریا و تکاردان بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند. 

بنابراین روندهای درونی بازار سهام نزولی بودند. شاخص از مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد، سطحی که تحلیلگران تکنیکی آن را مرز روانی می‌دانستند و درباره از دست رفتن آن هشدار می‌دانند. حال به نظر می‌رسد با از دست رفتن این سطح حمایت، شاخص نزول بیشتری را در پیش داشته باشد.

بازار-بورس

خبرهای مهم بورسی در ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

قانون جنجالی سقف معافیت مالیاتی، روز یکشنبه به صحن علنی مجلس خواهد رفت. سهامداران به‌دقت تحولات فردا و پس‌فردای قانون‌گذاران را دنبال خواهند کرد تا سرنوشت این قانون مشخص شود.

در صورتی که اصلاح این بند از لایحه بودجه در دستور کار قرار گیرد، می‌تواند کمی از فشارهای عرضه در تالار شیشه‌ای بکاهد. در راستای پیش بینی بورس یکشنبه، می‌توان انتظار نوسانات بالای نماد‌ها در جریان دادوستد‌های بازار را داشت. 

افت یا صعود شاخص بازار سهام می‌تواند تحت تأثیر چندین عامل قرار بگیرد. به طور مثال خبرها و رویدادها عامل تاثیر گذاری هستند. اعلان خبرهای مرتبط با شرکت‌ها، بخش‌های اقتصادی یا عوامل سیاسی می‌تواند تأثیر زیادی بر شاخص بازار سهام داشته باشد. به عنوان مثال، اعلان سود یا ضرر شرکت‌ها، خبرهای مرتبط با تغییرات قوانین مالیاتی، تحریم‌ها، تغییرات سیاسی و اقتصادی، رویدادهای جهانی و ... .

عوامل اقتصادی نیز سیگنال برای بازار محسوب می شوند. شاخص بازار سهام معمولاً حساس به شاخص‌های اقتصادی است. مثلاً رشد اقتصادی، نرخ بهره، نرخ تورم، رشد صنعت و بخش‌های مختلف اقتصادی و دیگر عوامل اقتصادی می‌توانند تأثیرگذار باشند. همچنین تحلیل تکنیکال می‌تواند تأثیر زیادی بر روند شاخص بازار سهام داشته باشد. الگوهای قیمتی، شاخص‌های فنی، میانگین‌های حرکت قیمت و سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال ممکن است توسط سهامداران و تریدرها برای تصمیم‌گیری درباره خرید و فروش سهام استفاده شود. در نهایت نیز رفتار سهامداران و نگرش عمومی نسبت به بازار می‌تواند تأثیر زیادی بر روند شاخص بازار سهام داشته باشد. هیجانات، ترس و امید، رفتار گروهی و تأثیر رسانه‌ها ممکن است به عنوان عوامل روانشناختی موثر باشند.

همچنین سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اعلام کرد: در سومین هفته اردیبهشت، ۱۱ ناشر سود سنواتی و جاری سهامداران خود را از طریق اطلاعات سامانه سجام برای بیش از ۵۰۰ هزار سهامدار واریز کردند.

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها