|
کدخبر: 326587

آخرین جزئیات درباره فروش ارز حجاج / دلار فردا چطور پیش بینی می شود؟

بر اساس گزارش‌ها، قیمت دلار در روز یکشنبه با کاهش ۷۰۰ تومانی در کف کریدور ششم قرار گرفت. این نشان می‌دهد که بازار ارز در روزهای اخیر شاهد روند نزولی قیمت دلار بوده است.

اقتصاد آخرین جزئیات درباره فروش ارز حجاج / دلار فردا چطور پیش بینی می شود؟

بر اساس گزارش‌ها، در طول حدود ۵۰ روزی که از ابتدای سال جدید می‌گذرد، قیمت دلار پیوسته در کریدور ششم نوسان داشته است. اما در روز یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ماه، قیمت این اسکناس آمریکایی به پایین‌ترین سطح خود از ۲۸ اسفند سال گذشته تا کنون رسیده است.

دلار در آخرین معامله دومین روز از آخرین هفته اردیبهشت در پله سوم و کف کریدور ششم بسته شد. به اعتقاد معامله‌گران، مسائل سیاسی و اخبار، سیگنال صعودی یا نزولی به این اسکناس نمی‌دهند. آنها دلیل کاهش پلکانی قیمت دلار را نبود ریسک جدید در بازار و سیاست ارزپاشی بانک مرکزی عنوان می‌کنند که توانسته قیمت دلار را در مسیر کاهشی قرار دهد.

بازار کم‌عمق ارز بی‌جان شد

بازار کم‌عمق معاملات ارز در حالی هفته پایانی اردیبهشت را سپری می‌کند که به رسم پایان هر ماه پول در بازار کم است و معاملات کم رمق و بی‌جان می‌شود. از سوی دیگر، معامله‌گران معتقدند بازارساز با ارزپاشی در صدد است که قیمت دلار را به کریدور ۵۰ هزار تومانی برگرداند. آنها می‌گویند این فشار تقاضاست که مانع برگشت دلار به کریدور پایین‌تر شده است.

کارشناسان اقتصادی با اشاره به فریز قیمت دلار توسط سیاست‌گذار معتقدند قیمت کالاهای اساسی، کالاهای مصرفی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیک و خودرو بیش از دلار افزایش قیمت داشته است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت قیمت این اسکناس توسط سیاست‌گذار فریز شده است.

تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند برای کنترل قیمت دلار باید حجم نقدینگی کنترل شود و باید متناسب با افزایش حجم نقدینگی رشد اقتصادی داشته باشیم. در صورتی که این دو پارامتر به مرور زمان، نه صرفا مقطعی تداوم داشته باشد، ثبات یا کاهش قیمت دلار واقعی خواهد بود.

به اعتقاد معامله‌گران بازار ارز، اگر در روزهای آینده سیاست‌گذار قیمت دلار را به کریدور پنجم سوق دهد، فشار تقاضا این محدوده را کم‌دوام و مقطعی خواهد کرد. آنها معتقدند دلار آماده سقف‌زنی می‌شود اما زمان دقیق آن مشخص نیست.

تتر پابه‌پای دلار ارزان شد

قیمت درهم روز یکشنبه با رقم ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد و کاهش ۱۱۰ تومانی داشت. تتر روی رقم ۶۰ هزار و ۳۵۰ تومانی ایستاد و کاهش ۷۰۰ تومانی داشت.

قیمت پوند انگلیس  با ۷۵ هزار و ۴۱۰ تومان بسته شد و کاهش ۹۰۰ تومانی داشت. یورو نیز با افت ۴۰۰ تومانی روی رقم ۶۵ هزار و ۲۱۰ تومانی معامله شد.

گفتنی است اسکناس و حواله دلار روز یکشنبه تغییر قیمت نداشتند. اسکناس دلار با رقم ۴۴ هزار و ۸۷۹ تومان و حواله دلار با رقم ۴۱ هزار و ۹۰۴ تومان عرضه شد.

فروش ارز حجاج آغاز شد

زائران حج تمتع از امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه می‌توانند حداکثر ۵۰۰ دلار ارز ویژه حج را از طریق شعب منتخب ارزی بانک ملی دریافت کنند.​

بنابر اعلام بانک مرکزی پرداخت ارز به زائران حج تمتع امسال، محدودیتی بابت تامین ارز در همان سال(ابتدا تا انتهای سال شمسی) برای دریافت ارز مسافرتی ایجاد نمی‌کند.

برهمین اساس نیز سقف فروش ارز برای هر زائر پنج سال به بالا به مبلغ حداکثر ۵۰۰ دلار آمریکا تعیین شده است که به صورت غیر حضوری و از طریق پیامرسان بله و همچنین به صورت حضوری از طریق شعب منتخب ارزی صورت می گیرد.

بانک ملی تأکید کرده: برای ارائه ارز حجاج به متقاضیان در شعب منتخب ارزی پس از دریافت کارت ملی و احراز هویت زائران بیت الله الحرام در سامانه سازمان حج، اقدام می شود.

نرخ فروش این ارز برابر با نرخ فروش اسکناس مرکز مبادله ارز و طلای ایران است که با کارمزد پنج درصد معادل ریالی پرداخت می شود.

متقاضیان جهت دریافت غیر حضوری ارز حجاج از طریق پیامرسان بله با انتخاب «خدمات»،«خدمات بانکی»،می توانند گزینه«ارز حج تمتع» را انتخاب و پس از ورود مشخصات فردی که صحت اطلاعات آن از طریق سرویس سامانه ثبت احوال کنترل می شود،با انتخاب شعبه مورد نظر،میزان ارز بر مبنای ۱۰۰ واحد و پرداخت ریال از طریق درگاه بانک،فرآیند خرید ارز را تکمیل کنند.

پس از پرداخت وجه توسط متقاضیان در همان روز یا روزهای آتی پیش از اعزام،زائران می توانند با مراجعه به شعب انتخابی نسبت به دریافت ارز خریداری شده اقدام کنند.

منبع: وانانیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها