|
کدخبر: 326077

فیش های حقوقی بازنشستگان صادر شد / میزان افزایش چقدر است؟

حقوق حداقل بگیران بازنشسته با افزایش ۳۵.۳ درصدی و حقوق مستمری بگیران سایر سطوح بازنشستگی با افزایش ۲۲ درصدی به اضافه رقم ثابتی افزایش یافته اند.

اقتصاد فیش های حقوقی بازنشستگان صادر شد / میزان افزایش چقدر است؟

ساعاتی پیش، فیش‌های حقوقی مربوط به بازنشستگان کارگری اردیبهشت صادر شد؛ این فیش‌ها در سامانه مربوطه قابل مشاهده است.

حقوق بازنشستگان در این فیش ها به میزان ابلاغی افزایش یافته است. حقوق حداقل بگیران بازنشسته با افزایش ۳۵.۳ درصدی و حقوق مستمری بگیران سایر سطوح بازنشستگی با افزایش ۲۲ درصدی به اضافه رقم ثابتی افزایش یافته اند.

گفتنی است هنوز احکام حقوقی جدید بازنشستگان کارگری صادر نشده است؛ مابه التفاوت فروردین نیز ظاهراً قرار است همراه حقوق خردادماه به حساب مستمری بگیران تامین اجتماعی واریز شود.

حقوق-بازنشستگان-مستمری بگیران

همچنین روز گذشته طحان نظیف در ابتدای نشست با مرور مصوبات مجلس بیان کرد: طرح ساماندهی زمین و مسکن از سال گذشته میان مجلس و شورای نگهبان در حال رفت و آمد است و برخلاف موازین اسلامی شناخته‌ نشد بنابراین امیدواریم به زوی محقق گردد.

وی ادامه داد: همچنین طرح تشکیل سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی نیز مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفت و در مرحله ابلاغ و اجرا قرار دارد. لایحه ارجاع اختلاف شرکت مهندسی گاز ایران با هند به داوری نیز مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. طرح اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی نیز است سوی شورای نگهبان نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که به تایید شورا نرسید. همچنین اصلاح قانون نظام صنفی کشور نیز با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شد.

وی همچنین گفت که شورای نگهبان نسبت به قانون مصباح نشان صنفی ابهاماتی وارد کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: دو طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها و  استفساریه ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران اجتماعی و همچنین لایحه دو فوریتی تمدید امرای قانون اساسنامه شرکت ملی پست و لایحه ارجاع اختلاف توانیر و شرکت گنت ترکیه به داوری  خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف با اشاره به اساسنامه‌های بررسی شده از سوی شورای نگهبان گفت: اصلاح اساسنامه صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، اصلاح اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی، اصلاح اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی اردبیل و همچنین اصلاح اساسنامه سازمانهای مناطق آزاد  کیش،قشم، ارسباران، جلفا و انزلی نیز خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد

وی با بیان این‌که « ۳ استعلام از دیوان عدالت اداری از سوی فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته است» اظهار کرد: دو مورد از این موارد خلاف موازین شرع شناخته نشد و یک مورد بر خلاف موازین شرع تشخیص داده شد.

فرصت ثبت‌نام نمایندگان کاندیداها در سامانه داوطلب آغاز شد

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره تمهیدات شورای نگهبان برای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: در انتهای هفته مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف ۴۵ کرسی باقیمانده در ۱۵ استان برگزار می‌شود؛ در ۸ خوزه انتخابیه که بالای دو نفر از داوطلبان آن‌ها تعیین تکلیف نشدند (تبریز، ری، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم شهر و ملایر) انتخابات بصورت تماماً الکترونیک برگزار می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تجربه انتخابات الکترونیکی در دور اول انتخابات مجلس دوازدهم و تاثیر برگزاری انتخابات الکترونیکی در دور دوم انتخابات مجلس در انتخابات‌های آتی گفت: در مرحله اول چهار حوزه را به صورت الکترونیکی بود. تجربه انتخابات الکترونیک رضایت‌بخش بود. در مرحله دوم چهار حوزه به هشت حوزه افزایش یافت تا تجربه بهتری داشته باشیم.

طحان نظیف افزود: از امروز فرصت ثبت‌نام نمایندگان کاندیداها در سامانه داوطلب آغاز می‌شود.

وی با بیان این‌که «تعداد ناظران شورای نگهبان برای دور دوم انتخابات بیش از ۴۰ هزار نفر هستند»، عنوان کرد: در مرحله قبل همه موارد تخلفاتی که به شورای نگهبان اعلام شد، مورد بررسی قرار گرفت؛ برخی از موارد در روز انتخابات و طی تذکر، برخی با اعزام بازرس و باز شماری و برخی دیگر نیز به دستگاه قضا ارجاع شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت لایحه عفاف و حجاب تاکید کرد: اخیرا اصلاحیه مجلس را در این خصوص دریافت کردیم و در حال رسیدگی هستیم هنوز بررسی به اتمام نرسیده است؛ تا اینجای کار برخی از ایرادات شورای نگهبان همچنان به قوت خود باقیست که عمدتا این موارد شامل مواد ۴۷ و ۴۸ است.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت لایحه‌های برنامه هفتم و شفافیت اظهار  کرد: برنامه هفتم تاکنون دومرتبه برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال شده است؛ هنوز اصلاحیه اخیر مجلس را دریافت نکردیم. درباره شفافیت نیز اصلاحیه را دریافت کردیم و در دستور کار شورای نگهبان قرار گرفته است.

تکلیف سیستم انتخابات تناسبی مجلس چیست؟

طحان نظیف در پاسخ به سوال تابناک مبنی بر اینکه تکلیف سیستم انتخابات تناسبی مشخص شد؟ و مظر شورای نگهبان در این‌باره چیست؟ بیان کرد: مصوبه انتخابات تناسبی سال گذشته مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت اما هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام ابهاماتی داشت. بنابراین مجلس شورای اسلامی ترجیح داد که این‌ بخش را فعلا حذف کند. 

وی درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیز افزود: برنامه هفتم توسعه از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم‌الاجرا خواهد بود و مصوبه متناسب سازی حقوق بازنشستگان نیز مورد تایید واقع شد اما با توجه به احکام متعددی که در این برنامه وجود دارد و به‌تبع ایرادات آن، مصوبه در حال رفت آمد میان مجلس و شورای نگهبان است.

طحان‌نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مستندات رد صلاحیت حسن روحانی چیست عنوان کرد: بررسی صلاحیت خبرگان رهبری با فقهای شورای نگهبان است و تاکید عزیزان نیز همیشه بر اجرای قانون بوده است؛ این حرفها تازگی ندارد  ظاهراً برخی وقتی تایید می‌شوند سطح درک شورای نگهبان بالاست و وقتی رد می‌شوند حرف دیگری دارند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دلایل رد صلاحیت حسن روحانی تاکید کرد: مواردی که بصورت مکتوب به ایشان اعلام شده موارد متعددی است و محدود به چند موردی که ایشان مطرح کردند نیست؛ البته همین چند مورد نیز به صورت دقیق مطرح نشده است.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم انتشار دلایل رد صلاحیت حسن روحانی گفت: بارها گفتیم که موارد را به افراد می‌گوییم اما درباره انتشار عمومی نیاز به مجوز قانون داریم.

وی همچنین درباره روند بررسی بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت:نسبت به بخش دوم بودجه عمومی مصوبه مجلس را دریافت نکردیم و به محض دریافت در دستور کار قرار خواهیم داد.

طحان نظیف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره رسیدگی به اعتراضات برخی کاندیداها و صحت انتخابات در حوزه‌های انتخابیه، گفت: نسبت به تمام گزارش‌های تخلفاتی که در انتخابات دریافت کردیم، بررسی‌های لازم صورت‌گرفت؛ برخی از موارد در روز انتخابات و طی تذکر، برخی با اعزام بازرس و بازشماری و برخی دیگر نیز به دستگاه قضا ارجاع شد. در نهایت نیز در روز ۲۸ اسفند صحت انتخابات در تمامی حوزه‌های انتخابیه به تأیید رسید.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره بررسی اعتبارنامه منتخبان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در نظام حقوقی ما هم بررسی صلاحیت از سوی شورای نگهبان و هم صدور اعتبار نامه از سوی نمایندگان پیش‌بینی شده است؛ نکته‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که در زمان بررسی اعتبارنامه نمایندگان صرفاً مواردی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که از سوی شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار نگرفته باشد.

طحان نظیف همچنین درباره حذف مصوبه مجلس درباره معافیت مشمولان دارای ۲ فرزند و بیشتر و بالای ۳۵ سال در لایحه برنامه هفتم گفت: ضوابط قانونی در این خصوص داریم که برای اعلام نظر باید مورد توجه قرار بگیرد. با بررسی‌ها  و استعلاماتی که انجام دادیم با این موضوع اعلام مغایرت شد و مجلس نیز این مصوبه را حذف کرد.

منبع: ایلنا
 • بازنشسته تامین اجتماعی ارسالی در

  جناب آقای صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
  جناب آقای میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی
  با سلام
  در این باره پاسخ، جواب و توضیح بدهد سازمان تامین اجتماعی با چه حق که بدون حکم و رأی دیوان عدالت اداری در اسفند ماه سال 1402 حقوق و مزایای بنده در حکم سالها 1399، 1400، 1401 و 1402 کم کرده است و این کار از نظر قانون غیر قانونی است و هم حقوق و مزایای بنده را علنی و آشکار دزدی می کند. تامین اجتماعی مبلغ 16/632/789 ریال به صورت غیر قانونی در فیش حقوق اسنفد ماه سال 1402 و فیش حقوق فروردین ماه سال 1403 از حقوق بنده کسر کردن چرا؟

  فیش مستمری بهمن ماه 1402
  خالص پرداختی: 208,859,484

  فیش مستمری اسفند ماه 1402
  خالص پرداختی: 192,226,695

  فیش مستمری فروردین ماه 1403
  خالص پرداختی: 192,226,695

  مبلغ 16/632/789ریال از فیش حقوق بنده در اسفند ماه سال 1402 و فروردین ماه سال 1403 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟
  درخواست رسیدگی دارم.
  کد ملی: 1531439901

  شعبه تأمین اجتماعی سبزدشت بهارستان با کدام قانون و ماده، آئین نامه، بخشنامه، مجوز، حقوق و مزایا بنده از حکم سالها 1399، 1400، 1401 و 1402 در اسفند ماه سال 1402 کم کرده است. اعتراض هم می کنم متأسفانه هیچ کسی هم جوابگو و پاسخگو نیستند چرا؟
  کد ملی: 1531439901

  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 13/080/714 ریال از حکم سال 1399 به صورت غیر قانونی کم کرده است.
  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 4/260/261 ریال از حکم سال 1400 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟
  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 5/879/161 ریال از حکم سال 1401 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟
  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 2/365/784 ریال از حکم سال 1402 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟
  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان از فیش حقوق بنده در اسفند ماه سال 1402 مبلغ 16/632/789 ریال به صورت غیرقانونی کم کرده است چرا؟
  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان از فیش حقوق بنده در فروردین ماه سال 1403 مبلغ 16/632/789 ریال به صورت غیرقانونی کم کرده است چرا؟
  درخواست رسیدگی دارم.

 • ناشناس ارسالی در

  این فیش‌ها ولی اما متأسفانه در سامانه مر بوطه قابل مشاهده نیست چرا؟.

 • ناشناس ارسالی در


  ۰۹:۱۵۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
  قرار بود همسان‌سازی ۴۰ درصدی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال اجرایی شود!
  وزیرکار، تعاون و رفاه اجتماعی و سایر مسئولان در رسانه های افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۳۰، ۱۴۰ درصد اعلام کردن ولی تاکنون هیچ کدام عمل و اجرا نشده است.

 • ناشناس ارسالی در


  فیش حقوقی جدید بازنشستگان صادر شد ولی اما متأسفانه در سامانه مربوطه قابل مشاهده نیست چرا؟.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها