|
کدخبر: 326072

کاهش قیمت دلار در بازار / اسکناس آمریکایی دنده عقب گرفت

گزارش ما نشان می‌دهد که در بازار دلار سبزه میدان، قیمت دلار به کانال ۵۹ هزار تومان کاهش یافته است. دلالان سبزه میدان عقیده دارند که نرخ‌های تلگرامی قابل اعتماد نیستند و خریداران در بازار به قیمت تلگرامی دلار را نمی‌پذیرند.

اقتصاد

قیمت دلار در بازار با کاهش مواجه شده و به کانال ۵۹ هزار تومان بازگشته است. شنیده ها از آن حکایت دارد که نرخ های تلگرامی دیگر محلی از اعراب ندارد و نمی توان به آن استناد کرد.

از بازار دلار سبزه میدان حاکی از کاهش نرخ دلار به کانال ۵۹ هزار است. دلالان سبزه میدان با پیش بینی ادامه کاهش قیمت دلار، معتقدند نرخ‌های تلگرامی موثق نیست و دلار به قیمت تلگرامی در بازار خریدار ندارد.

نوسانی بودن نرخ ارز در سال ۱۴۰۳

ثبات نرخ ارز اهمیت بالایی در اقتصاد یک کشور دارد. نرخ ارز ثابت امکان می‌دهد که تجارت بین‌المللی به رونق بیشتری برسد و ارتباطات اقتصادی با سایر کشورها تقویت شود. ثبات نرخ ارز باعث پیش‌بینی‌پذیری برای کسب و کارها، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان شده و ریسک‌های مربوط به نوسانات ارزی کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند به افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به اقتصاد کمک کرده و رشد اقتصادی را تسهیل کند.

از طرفی، برخی کشورها نیز ترجیح می‌دهند نرخ ارز خود را به صورت انعطاف‌پذیر تعیین کنند تا از فواید رقابتی نوسانات ارز بهره‌مند شوند. این رویکرد همچنین می‌تواند مزایایی برای صنایع صادراتی یا گردشگری داشته باشد.

قیمت-دلار

در کل، ثبات نرخ ارز اساسی برای تقویت و توسعه اقتصاد یک کشور است و تصمیم‌گیری در مورد نهشته‌های نظام نرخ ارز نیازمند تعادل میان مصلحت‌های اقتصادی مختلف و شناخت دقیق از وضعیت اقتصادی است.

تجربه نشان داده که ثبات نرخ ارز در ایران پدیده‌ای نادر و گذرا است. با این حال، سال گذشته شاهد دوره‌ای از ثبات نسبی در بازار ارز بودیم که برخی را امیدوار کرد.

اما آیا این ثبات در سال ۱۴۰۳ نیز می تواند وجود داشته باشد؟

داوود سوری، اقتصاددان، معتقد است که تکرار ثبات سال گذشته با چالش هایی در سال جاری مواجه خواهد بود.

او دلیل اصلی افزایش قیمت دلار را تورم می‌داند و می‌گوید که سیاست‌های دولت برای تزریق منابع به بازار و به تاخیر انداختن روند کاهش ارزش پول ملی، تا حد زیادی به فروش نفت، صادرات و روابط بین‌المللی وابسته است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها