|
کدخبر: 325653 شبنم درخشان

گفتگوی گسترش نیوز با کارشناس بانکی؛

ماجرای ورود تسهیلات کارآفرینی به بازار خودرو / مبلغ وام خود اشتغالی چقدر است؟

غیبی پور گفت: در حال حاضر می‌توان با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان یک واحد در یک روستا را تقویت کرد که یک گلخانه و یا یک واحد تولیدی کوچک تأسیس کند. ولی خطری بیخ گوش این وام‌ها است. این وام‌ها در مسیر افزایش نقدینگی قرار می‌گیرند. یعنی اگر این وام‌ها هدایت‌شده نباشند، کارشناسان بانکی نظارت نکنند و مسیر درست طی نشود این تسهیلات خرج مواردی دیگر می‌شود.

اقتصاد ماجرای ورود تسهیلات کارآفرینی به بازار خودرو / مبلغ وام خود اشتغالی چقدر است؟

وام خود اشتغالی برای کسانی است که کسب و کارهای بزرگی را ایجاد کرده و توانایی ایجاد اشتغال تا حداکثر ۴۰ نفر را دارند. همچنین افرادی که میخواهند وام مشاغل خانگی دریافت کنند نباید در دستگاه های دولتی مشغول به کار باشند، مثل استخدام رسمی، پیمانی، قراردادی، روزمزد، ساعتی، پروژه ای و غیره، با این حال بازنشستگان دولتی از دریافت وام مشاغل خانگی مستثنی هستند.

وام ۱۵۰ میلیون تومانی با کارمزد صفر درصد

اگر تمایل دارید تا وام خود اشتغالی دریافت کنید باید از سامانه مخصوص وام خود اشتغالی به آدرس mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir استفاده کنید و در آنجا ثبت نام کرده و طرح های توجیهی خود را ارائه دهید. با این کار، میتوانید در سال جاری مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان را دریافت کرده و حساب خود را باز کنید. مبلغ وام خود اشتغالی بر اساس آخرین تصمیمات دولت، برای هر فرد ۱۵۰ میلیون تومان است و سودی که دریافت کنندگان این وام به طور قانونی پرداخت میکنند، صفر است. اما باید به عنوان هزینه اداری، چهار درصد از مبلغ وام را به عنوان کارمزد پرداخت کنید.

در حال حاضر، بانک‌های ملی، صادرات، سپه، ملت، مسکن، کشاورزی، پست بانک و رفاه کارگران به عنوان بانک‌های عامل در پرداخت وام خود اشتغالی به درخواست کنندگان معرفی شده‌اند. بازپرداخت وام خود اشتغالی به مدت هفت سال با سود چهار درصد انجام میشود. برای مثال، اگر فقط ۱۵۰ میلیون تومان وام دریافت کرده باشید، باید هر ماه نزدیک به دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قسط بپردازید.

سیاوش-غیبی

سیاوش غیبی پور؛ کارشناس بانکی در گفت و گو با گسترش نیوز پیرامون میزان تاثیر این تسهیلات بر کارآفرینی و ایجاد اشتغال بیان کرد: همواره دو مسیر می‌تواند در خصوص ارائه وام‌ها اشتغال‌زا باشد یکی از آن‌ها ایجاد واحدهای بزرگ که مربوط به کارخانه‌های بزرگ و تولیدی‌های بزرگ است که برای ایجاد اشتغال‌زایی تسهیلاتی را دریافت می‌کنند. شغل‌هایی که دراین مسیر ایجاد می‌گردد سرانه‌ای بالای ۳ میلیارد تومان دارند. یعنی بالای ۳ میلیارد تومان هزینه شود تا یک شغل در آن واحد ایجاد گردد. در اقتصاد ما بخش خدمات و کشاورزی و بخش صنایع‌دستی و خانگی خیلی گسترده است این واحدها معتقدند که باید تسهیلات مناسبی برای ایجاد تولیدات خانگی و یا خدمات عمومی  ایجاد گردد. انتقادی که به ارائه این نوع تسهیلات وارد می‌شود این است که این خدمات و مشاغل پایدار نیستند و این انتقاد درستی است. چراکه خیلی از افراد در یک دوره‌ای وام خیاطی را دریافت کرده‌اند ولی با پیشرفت تکنولوژی و آمدن مدهای جدید آن سبک خیاطی از بین رفت که باید دانش و مهارت را بروز شود. متاسفانه وامی که دریافت شده به کارایی لازم نمی‌رسد و تنها می‌تواند دو یا سه سال اشتغال آفرینی داشته باشد اما سرانه‌ای که برای این واحدها نسبت به واحدهای صنعتی در نظر گرفته می‌شود بسیار پایین‌تر است.

وی در خصوص نقدینگی بوجود آمده در کنار دریافت این تسهیلات افزود: در حال حاضر می‌توان با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان یک واحد در یک روستا را تقویت کرد که یک گلخانه و یا یک واحد تولیدی کوچک تأسیس کند. ولی خطری بیخ گوش این وام‌ها است که این وام‌ها در مسیر افزایش نقدینگی قرار می‌گیرند. یعنی اگر این وام‌ها هدایت‌شده نباشند،  کارشناسان بانکی نظارت نکنند و مسیر درست طی  نشود این تسهیلات صرف مواردی دیگر می‌شود. مثلاً وام برای خرید خودرو دریافت می‌گردد و این باعث ایجاد تورم در سطح جامعه نیز خواهد شد.

تسهیلات باید به بازار وارد شوند

این کارشناس بانکی در ادامه خاطر نشان کرد : نمونه‌های موفقی نیز برای ایجاد شغل خانگی و استفاده درست از تسهیلات اشتغال‌زایی نیز وجود دارد . تجربیات نیز نشان می‌دهد که گاها  نظارت درستی وجود نداشته است وعده‌ای وام گرفته اند و صرف مسئله‌ای دیگر کرده‌اند. حاصل این تبادل تجربیات نشان می‌دهد که موسسه یا بانکی که تسهیلات را ارائه می‌دهد وقت و نیروی بیشتری بگذارد و آن صنف و سندیکایی که این فرد را معرفی می‌کند نیز نظارت کافی داشته باشد. تا این کالا و ایده به‌صورت واقعی پیاده شود و خروجی آن وارد بازار شود. صرف تهیه اسناد و فاکتورهایی و همچنین مجوزهای لازمه دریافت تسهیلات بدون خروجی لازم این فرایند آسیب‌زننده است و کمکی به اشتغال و تولید نمی‌کند.

غیبی پور در خصوص کمبود تسهیلات وصف‌های طولانی دریافت وام به خبرنگار گسترش نیوز گفت: در کشور ما برای همه‌کسانی که متقاضی دریافت تسهیلات هستند شغل وجود ندارد. بنابراین باید توزیع مهارت شود در هر شهری و روستایی و بخشی یک تعداد مهارت ایجاد شود و یادگیری این مهارت‌ها انگیزه نیاز داردکه انگیزه این آموزش مهارت گذشته از تعالیم آموزش و پرورش و رسمی نیازمند مشوق‌هایی است. وقتی به دنبال یادگیری مهارت تسهیلاتی برای افراد قائل شوند مهارت‌ها ترغیب می‌شوند و توسعه پیدا می‌کنند. کیفیت رقابت‌ها نیز مهم است. ضمن اینکه توانمندی‌های کشور در تمامی مناطق یکسان نیست. مثلاً در یک شهر ساحلی با هزینه‌ای کم شاید چند جوان علاقه‌مند به شغل صیادی شوند و ماهیگیر شوند و هرکس در خصوص توانمندی‌های خود می‌تواند یک شغل و کسب‌وکار ایجاد کند. برای همین با دادن دستورالعمل‌های یکسان نمی‌توان انتظار ایجاد مشاغل و رونق کسب‌وکار  را داشته باشیم.

توجه به ظرفیت های جدید و نوآورانه استانها

وی در پایان تصریح کرد: دستگاه‌های ارائه‌کننده وام‌ها مثل اداره صنعت کشاورزی و بانک‌ها بر اساس مقتضیات و ظرفیت‌های موجود در هر منطقه می‌توانند برنامه‌ریزی کنند. به نظر می‌رسد تقاضا بیشتر از میزان ارائه تسهیلات است. مثلاً در یک کاری ۱۰۰ سهمیه وجود دارد و ۵۰۰ نفر متقاضی. یک راهکار این است که متقاضیان را برای سال‌های بعد صف‌بندی کرد.  یا آن‌که مقدار وام‌ها را کوچک‌تر کنند تا به همه متقاضیان کسب‌وکار وام ارائه شود ولی نکته منفی این مورد این است که کوچک کردن مقیاس وام منجر به این می‌شود که چند ماه بعد یا سال بعد که وام ارائه می‌شود ارزش خود را ازدست‌داده باشد.اما در شهرستان‌هایی که تقاضا وجود دارد آن مقدار نیازهای واقعی شناسایی شود تا با توجه به مدرک جدید و تولیدات جدید تسهیلات ارائه شود یعنی اینکه طرح‌های نوآورانه و جدید زودتر به نتیجه رساندو ظرفیت‌های جدید استانی را ایجاد کنند.

سخن پایانی

هر بانک برای پرداخت وام خود اشتغالی شرایط خاص خود را تعریف کرده است. برای دریافت وام خود اشتغالی از بانک مسکن، حتماً باید از کمیته امداد، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی‌نامه دریافت کنید. برای دریافت وام از بانک سپه، باید دارای معرفی‌نامه کمیته امداد باشید. بانک ملی برای پرداخت وام خود اشتغالی، نیاز به معرفی‌نامه کمیته امداد، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارد. اگر در بانک ملت حساب قرض‌الحسنه دارید، باید از سازمان بهزیستی معرفی‌نامه بگیرید.

بانک صادرات نیز برای پرداخت این وام از درخواست کنندگان معرفی‌نامه از کمیته امداد می‌طلبد. افرادی که می‌خواهند از پست بانک وام خود اشتغالی ۱۵۰ میلیون تومانی دریافت کنند، حتماً باید از کمیته امداد معرفی‌نامه دریافت کنند. با این حال، شرایط پرداخت وام خود اشتغالی در بانک رفاه کارگران کمی متفاوت است. 

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها