|
کدخبر: 325450

سقوط آزاد ارزش ین در برابر دلار / بیت کوین به میدان نبرد می آید ؟

روندهای اقتصادی جهانی همچنان نگران‌کننده هستند و در همین راستا، ارزش ین ژاپن در مقابل دلار آمریکا به کمترین سطح در ۳۴ سال گذشته سقوط کرده است. علاوه بر ضعف ین، دلار نیز به قدرتمند شدن ادامه می‌دهد.

اقتصاد سقوط آزاد ارزش ین در برابر دلار / بیت کوین به میدان نبرد می آید ؟

با توجه به تورم بالا و پایدار، فدرال رزرو مجبور شده است نرخ بهره را برای مدت زمان بیشتری نسبت به انتظارات بالا نگه دارد. در حالی که بانک مرکزی ژاپن در جستجوی راه‌حلی برای مقابله با این چالش است، تحلیلگران بیتکوین آن را به عنوان امید اصلی بعدی ژاپن در مقابل سقوط ارزش پول خود پیشنهاد می‌کنند.

با توجه به کاهش ارزش ین، قیمت بیتکوین در مقابل آن به طور قابل توجهی افزایش یافته است. این موضوع باعث شده است که برخی افراد به ضرورت عبور از ارزهای فیات و تمایل به استفاده از بیتکوین به عنوان یک واحد پول سالم اشاره کنند.

مقرون به صرفه است که بیان کنیم که شرکت‌های خصوصی در ژاپن قبلاً شروع به قبول بیتکوین کرده‌اند. در اوایل این هفته، شرکت دولتی ژاپنی به نام مولتی‌پلنت (Multiplanet) مبلغ ۶.۲۵ میلیون دلار به ارزش بیتکوین خریداری کرد.

حتی برخی از حامیان برتر بیت کوین مانند مایکل سیلر (Michael Saylor) نیز معتقدند که بیت کوین تنها امید ژاپن است. یکی از ویژگی‌های اصلی بیت کوین، محدود بودن سقف موجودی آن به ۲۱ میلیون عدد و رویداد‌های هاوینگ است که خاصیتی ضدتورمی به آن بخشیده است.

ارزش ین ژاپن (JPY) طی ۲۴ ساعت گذشته ۱.۳ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار آمریکا از سال ۱۹۹۰ رسیده است. این کاهش، به دنبال تصمیم بانک مرکزی ژاپن (BOJ) برای حفظ نرخ بهره نزدیک به سطح صفر به وقوع پیوسته است.

اگرچه کاهش ارزش ین هنوز بازار ارز دیجیتال را تحت تأثیر قرار نداده است، اما در صورت مداخله BOJ برای تقویت این ارز، احتمال تغییر شرایط وجود دارد.

چنین مداخله‌ای می‌تواند شامل فروش دارایی‌های دلاری (به‌ویژه اوراق خزانه‌داری ایالات متحده) برای خرید ین توسط BOJ باشد که به طور بالقوه منجر به کاهش ارزش دلار خواهد شد. این موضوع از نظر تئوری می‌تواند به نفع بازار ارزهای دیجیتال باشد و موجب افزایش قیمت‌ها شود.

شرایط رو به وخامت اقتصاد کلان فراتر از ایالات متحده است و به سایر اقتصادهای بزرگ گسترش یافته است. در ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت)، ژاپن، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، شاهد کاهش قابل توجه ارزش پول خود، ین ژاپن بود که به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱٬۹۹۰ رسید. علاوه بر این، شاخص قیمت مصرف کننده ژاپن در ماه آوریل نرخ تورم ۱.۸٪ را نشان داد که کمتر از پیش‌بینی‌ها بود و قدرت مصرف‌کننده را در این کشور مورد تردید قرار داد.

بانک ژاپن (BOJ) به دلیل نسبت ۲۶۵٪ بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور، افزایش نرخ بهره را محدود کرده است. در حالی که کاهش ین به نفع صادرات این کشور است، بر مصرف داخلی آن تاثیر منفی می گذارد. اقدامات سرمایه‌گذاران ژاپنی به عنوان بزرگترین دارندگان اوراق خزانه ایالات متحده فشار قابل توجهی بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند.

به دنبال کاهش ارزش ین، قیمت بیت کوین در برابر ارز ژاپن به شدت افزایش یافت. این منجر به زمزمه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شد که ارز فیات در حال مرگ و بیت کوین امید جدیدی برای «پول سالم» است. شرکت‌های خصوصی در ژاپن قبلا شروع به پذیرش بیت کوین کرده‌اند. اوایل این هفته نیز یک شرکت دولتی ژاپنی به نام مالتی پلنت (Multiplanet) ۶.۲ میلیون دلار بیت کوین خرید.

مایکل سیلر (Michael Saylor) نیز اظهار داشته که «بیت‌کوین امیدی برای ژاپن است».

آخرین پیش‌بینی اقتصاد کلان از زبان آرتور هیز

این طور که مشخص است بازار کریپتو امید چندانی به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا برای جذب نقدینگی بیشتر به اقتصاد ندارد. با این حال، برای آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی بیتمکس، فدرال رزرو دیگر معیار مهمی نیست. در عوض، تصمیمات جنت یلن (Janet Yellen) وزیر خزانه داری آمریکا مهم است.

در ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت)، خزانه‌داری ایالات متحده اسناد بازپرداخت سه ماهه را منتشر خواهد کرد که نحوه مدیریت موثر نقدینگی توسط دولت را مشخص می‌کند.

دو منبع نقدینگی کلیدی وجود دارد: حساب عمومی خزانه‌داری (TGA) و به اصطلاح قراردادهای ریورس ریپو (RRP).

هیز در پستی در روز ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت) در پلتفرم X نوشت:

همانطور که انتظار می‌رفت، دریافت‌های مالیاتی تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار به TGA اضافه کردند. جلسه ماه می فدرال رزرو را فراموش کنید، اسناد بازپرداخت سه ماهه دوم هفته آینده منتشر می‌شود.

خروج پول از TGA یا از RRP ها به پول اجازه می‌دهد تا دوباره وارد اقتصاد شود که یک محرک کلیدی برای عملکرد دارایی‌های ریسک و به ویژه موجب صعود ارزهای دیجیتال است. همچنین، جنت یلن می‌خواهد چاپ دلار آمریکا درست در زمان انتخابات ریاست جمهوری آتی و پس از آن تسریع شود.

استدلال هیز این است که تخلیه یک تریلیون دلار از TGA و ۴۰۰ میلیون دلار از RRP یا ترکیبی از هر دو روی میز است که به طور بالقوه به تزریق نقدینگی ۱.۴ تریلیون دلاری می‌انجامد. به گفته هیز اگر هر یک از این سه گزینه اتفاق بیفتد می‌توانیم انتظار یک افزایش شدید و مهم‌تر از همه شتاب مجدد بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشیم.

 

منبع: کوین گیپ

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها