|
کدخبر: 324381

حقوق معلمان / حقوق فرهنگیان / رتبه بندی معلمان

گزینش معلمان در آزمون استخدامی / سختگیری‌ ها بیشتر خواهد شد

امانی طهرانی گفت: به طور کلی صلاحیت معلمانی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند، باید از طریق کانون‌های ارزیابی مورد بررسی قرار بگیرد و احراز شود.

اقتصاد گزینش معلمان در آزمون استخدامی / سختگیری‌ ها بیشتر خواهد شد

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، محمود امانی طهرانی، درباره شیوه‌های جدید گزینش معلمان و تأثیر آن بر کیفیت معلمان جدید، اظهار داشت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش درباره انتخاب معلم، گزاره‌های بسیار زیادی دارد.

یکی از زیرنظام‌های این سند، زیرنظام منابع انسانی است که معلم مطلوب را برای ما تعریف می‌کند و شکل‌دهی منظم و باکیفیت نظام منابع انسانی با تأکید بر تربیت، جذب و تأمین معلمان، یکی از وظایف شورای عالی آموزش و پرورش است. به همین دلیل، این موضوع برای ما اهمیت بالایی دارد و در کمیسیون منابع انسانی شورای عالی آموزش و پرورش، اقدامات عمیق و باکیفیتی انجام شده است.

امانی طهرانی اضافه کرد: در مقام عمل در یک بازه حدود ۱۰ ساله به دلیل مشکلاتی که برای تامین معلم در کشور وجود داشته است و مصوبه‌هایی از مراجع مختلف به شکل الحاقیه و… در ورود معلمان خارج از ضوابط مصوب شورای عالی آموزش و پرورش اجرایی شده است و افرادی از مسیرهایی وارد آموزش و پرورش شده‌اند و گرچه آموزش‌هایی دیده‌اند و به تدریج صلاحیت‌هایی کسب کرده اند، ولی در مسیر قانونی و منضبط و کامل پیش نرفته است.

به گفته امانی طهرانی؛ چندسالی است که تمام مراجع ذی ربط در کشور به این اتفاق نظر رسیده‌اند که باید سامان دهی خوبی را در امر جذب و تربیت معلم انجام دهند. وی در ادامه توضیح داد: لذا حرکت‌هایی که اکنون در راستای گزینش معلمان انجام می‌شود، خیلی بهتر از گذشته است و کار ساماندهی شده و در قالب کنکور مجزا برای جذب معلمان این کار انجام شده و مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه به قاعده است و امیدواریم بخش اجرایی نیز این مصوبات را با درستی اجرا کند.

امانی طهرانی در مورد سختگیری‌های گزینش در آزمون استخدامی اظهار کرد: به طور کلی صلاحیت معلمانی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند، باید از طریق کانون‌های ارزیابی مورد بررسی قرار بگیرد و احراز شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تاکید کرد: فکر می‌کنم گزینش معلمان می‌تواند از جریان رد و قبول شدن افراد، به جریان امتیازی تبدیل شود. برای این منظور طبیعتا باید تغییراتی در شیوه‌ها و روش‌ها صورت بگیرد تا ملاک اصلی را صلاحیت‌های سه‌گانه یعنی صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای قرار دهیم. به این ترتیب گزینش در بخش صلاحیت عمومی می‌تواند بخشی از احراز صلاحیت به حساب آید.

امانی طهرانی خاطرنشان کرد: من در خصوص گزینش امسال هنوز گزارش نظارتی دریافت نکرده‌ام و در خصوص گزینش امسال اعلام نظر رسمی نمی‌کنیم و گزارش نظارتی را کمیسیون تهیه می‌کند و به محض اینکه به دستمان برسد، در صورتی که اقدام اصلاحی لازم باشد، به وزارت آموزش و پرورش منعکس خواهیم کرد.

همچنین معاون وزارت آموزش و پرورش اعلام کردند که حقوق نیروهای حق التدریس تا آذر ماه به حساب آن‌ها واریز شده است و با ارزیابی و بررسی مستندات مربوطه، قصد دارند حقوق سه ماه زمستان را هم به زودی تسویه کنند.

علی فرهادی؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در دیدار با رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ساماندهی نظام رتبه‌بندی‌ و اعتراضات مربوط به آن اظهار کرد: حدود ۵۷۲ هزار اعتراضات به رتبه‌بندی بررسی شد و خوشبختانه امروز این عدد تقریبا به صفر رسیده است.

وی افزود: معوقات ناشی از اعتراضات رتبه‌بندی معلمان با کمک دولت مردمی از یک فروردین ۱۴۰۲ پرداخت شد. همچنین پیگیری صدور احکام بازنشستگی فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ناظر به رتبه بندی را دنبال کردیم  که در نهایت احکام آنها توسط صندوق بازنشستگی کشوری  صادر شد.

حقوق اعضای هیئت علمی در سال ۱۴۰۳ سرانجام تعیین تکلیف شد. این موضوع بر اساس تصویب نامه هیات وزیران درخصوص «تعیین ضریب حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی» توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از جمله مهمترین اقدامات بودجه‌ای سال ۱۴۰۲ توزیع اعتبارات  بر اساس زیر نظام توزیع و تخصیص منابع مبتنی بر سند تحول بود که فرآیند آن آغاز شد، عنوان کرد: این توزیع از استان‌ها آغاز و خوشبختانه بازخوردهای مناسبی را هم دریافت کردیم.

فرهادی با اشاره به پرداخت کمک هزینه فوت و ازدواج فرهنگیان که از سال ۱۳۹۹ باقی مانده بود، گفت: حقوق نیروهای حق التدریس را تا آذر ماه پرداخت کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی حقوق سه ماه زمستان این دسته از همکاران را نیز تسویه خواهیم کرد.

وی افزود: با وجود اینکه در سال ۱۴۰۲ هیچ مجوزی برای به کارگیری معلمان خرید خدمات نداشتیم با این حال با پیگیری فراوان وزیر آموزش و پرورش و دستور رییس جمهور در مهر ماه ۱۴۰۲ نیروهای خرید خدمات به کار دعوت شدند، متذکر شد: با توجه به اینکه در اعتبارات سال تحصیلی جاری هیچ بودجه‌ای برای این معلمان پیش بینی نشده بود، پرداخت حقوق نیروهای خرید خدمات با تاخیر مواجه شد.

پرداخت حقوق بهمن و اسفند معلمان خرید خدمات به‌زودی

وی ادامه داد: با این وجود و مشکلات ناشی از عدم پیش بینی در بودجه سنواتی، حقوق نیروهای خرید خدمات تا دیماه پرداخت شد و به‌زودی ماه‌های بهمن و اسفند نیز پرداخت خواهد شد.  

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: اعتبار لازم برای بیمه تکمیلی فرهنگیان تامین شد و هر ماه حدود ۳۴۰ میلیارد تومان اعتبار این مسئله بود که تامین و پرداخت شد.

فرهادی گفت: از شهریور ۱۴۰۲ به بعد پاداش بازنشستگان سال ۱۴۰۱ تامین و واریز شد و البته بخشی از مابه‌التفاوت پاداش سال ۱۴۰۰ ناظر به رتبه‌بندی نیز در حال تامین بوده و  به‌زودی به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت: طرح بزرگ توزیع شیر رایگان با دستور رئیس جمهور بعد از ۱۰ سال وقفه  فعال شد که تا پایان اسفند ۱۴۰۲ به ۲۰۰ میلیون پاکت شیر رسیده است و به صورت میانگین ۲۵ نوبت شیر از ابتدای آبانماه تا اسفند در مدارس ابتدایی توزیع شده است و ۱۵ نوبت دیگر توزیع شیر را در فصل بهار خواهیم داشت.

فرهادی ادامه داد: قابل ذکر است که  طرح توزیع شیر با اعتبار مورد نیاز دو هزار میلیارد تومان نه در جداول بودجه‌ای پیش بینی شده بود و نه مجوز آن را داشتیم اما خوشبختانه با دستور رئیس جمهور و پیگیری جهادی وزیر آموزش و پرورش در هیئت دولت  این طرح نیز با موفقیت زیاد انجام شد.

وی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲ علام کردیم که از این پس بر اساس عملکرد بودجه‌بندی و بودجه‌ریزی خواهیم داشت و تنها به تعداد و آمار نگاه نمی‌کنیم  بلکه عملکر شاخص بسیار مهمی در توزیع بودجه خواهد بود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها