|
کدخبر: 324259

سفر حج/ حج عمره

فوری / شرایط ثبت‌نام حج عمره ۱۴۰۳ اعلام شد

با اعلام هواپیمایی ایران‌ایر درباره موافقت عربستان با صدور مجوز پروازهای عمره، سازمان حج و زیارت اعلام کرد که از تاریخ سوم اردیبهشت‌ماه، اعزام زائران عمره آغاز خواهد شد. این اعلامات به دفاتر خدمات زیارتی ارسال شده است.

اقتصاد فوری / شرایط ثبت‌نام حج عمره ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان حج و زیارت در روزهای اخیر اعلام کرده است که مجوزهای پرواز از ایران به عربستان صادر شده است و به ازای آن اعزام زائران عمره از تاریخ سوم اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد.

با اعلام رسمی این خبر حال و هوای زائرین این پرواز رنگ و بوی دیگری گرفت، زیرا پس‌از ۹ سال چشم انتظاری، انتظارها در حال نزدیک شدن به مقصد نهایی است؛ اما با توجه شرایط فعلی و نزدیک شدن به پروازهای حج تمتع اعزام زوار از ایران در دوره کوتاه ۱۰ روزه (۵ روز در مدینه و ۵ روز در مکه) در ماه شوال انجام خواهد شد.

طبق اطلاعیه خود سازمان حج و زیارت این سازمان امکان اعزام همه این عزیزان را نداشته و اولویت اعزام با متقاضیانی است که در کاروان‌های عمره سال ۱۴۰۲ ثبت‌نام قطعی و واریز وجه کردند، در اولویت ثبت‌نام قرار گرفتند و هزینهٔ این سفر بین (۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تا ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) خواهد بود.

همچنین با توجه به کاهش تعداد زوار موجب کم شدن تعدادی از گروه‌های اعزامی می‌شود؛ نام‌نویسی حج عمره، اعلام عمومی ندارد و گروه‌های اعزامی باید با تماس از افراد ذکر شده، کاروان‌هایشان را آماده اعزام کنند.

ثبت‌نام زائران حج عمره تنها به صورت حضوری در دفاتر زیارتی مشخص شده یا از طریق سامانه (« umrah.haj.ir» به این منظور شخص باید روی آدرس آبی رنگ کلیک کند سپس کد ملی و رمز خود وارد کند) خواهد بود.

به دلیل فاصله زمانی بسیار محدود تا شروع اعزام کاروان‌های عمره، لازم است پیگیری لازم و مؤثر از طریق دفاتر زیارتی مجری به منظور ثبت‌نام قطعی، واریز وجوه، تحویل مدارک و سایر امور لازم برای دریافت روادید انجام شود.

علاوه بر اقدامات سازمان حج و زیارت، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز از آمادگی کامل خود را برای انجام پروازهای حج عمره اعلام کرده است.

آداب سفر عمره چیست؟

آداب سفر عمره، مجموعه‌ای از رفتارها و عملکردهای مشخص است که زائران عمره باید در طول سفر خود رعایت کنند. این آداب شامل موارد زیر می‌شود:

۱. طهارت: قبل از شروع سفر، زائران باید طهارت کاملی (وضو یا غسل) داشته باشند.

۲. احترام به مراکز مقدس: زائران باید احترام و تواضع خود را در مقابل مکان‌های مقدس مانند مسجدالحرام، کعبه و حرم مکه نشان دهند. باید از رفتارهای مناسب و آرامش در این مکان‌ها پیروی کرده و هرگونه رفتار نامناسب را اجتناب کنند.

۳. طواف: زائران باید طواف کعبه را به آداب مناسب انجام دهند. این شامل پوشیدن لباس مناسب و تمیز، عدم توقف و تماس بدنی با کعبه، مراعات فضای مشروع در طواف و رعایت ترتیب حرکت است.

۴. سعی و مکیاس: در این مرحله، زائران باید بین سفا و مروا بین‌الصفا و‌‌‌المروة حرکت کنند و سپس به مکیاس (حجر اسماعیل) بروند و دعا و زیارت خود را انجام دهند.

۵. حلقه‌زنی: زائران می‌توانند در پایان سفر خود را با حلقه‌زنی که نماد تمامیت و پایان حج است، به ختم سفر عمره برسانند.

۶. اخلاق و رفتار: زائران باید در طول سفر عمره، اخلاق و رفتار نیکو را رعایت کنند. باید احترام و محبت خود را نسبت به دیگر زائران و مردم محلی نشان دهند و از هرگونه رفتار ناسزا و توهین‌آمیز خودداری کنند.

۷. پایان سفر: پس از انجام عبادات و طقوس مربوط به عمره، زائران باید با تشکر و تقدیر از خداوند و با احترام از مکه و حرم مکه خارج شوند.

این آداب و رسوم، بر اساس سنت‌ها و آموزه‌های اسلامی برای ارتقای روحانیت و ادای عبادات مشروع در سفر عمره تعیین شده‌اند.

 

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها