|
کدخبر: 324129

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

اژدهای آسیا بازار نفت را بلعید / واردات انرژی در چنگ این کشور

تحلیل های بازار نشان می دهد که چین بیشترین میزان نفت را وارد کرده و تبدیل به بزرگ ترین وارد کننده نفت جهان شده است.

اقتصاد اژدهای آسیا بازار نفت را بلعید / واردات انرژی در چنگ این کشور

بازار انرژی در انحصار غول بزرگی به اسم چین قرار دارد و همواره بیشترین نفت را وارد کشور کرده است.

واردات چین در ژانویه و فوریه امسال نسبت به دو ماه مشابه سال‌گذشته افزایش داشته‌است. نکته قابل‌‌‌‌‌توجه آنکه واردات ۱۰‌میلیون و ۷۴۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای این کشور در روز در ژانویه و فوریه به‌طور قابل‌توجهی کمتر از واردات ۱۱‌میلیون و ۳۹۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای در روز در دسامبر۲۰۲۳ بود.

چین به‌تازگی خریدهای خارجی نفت‌‌‌‌‌خام خود را به دلیل کاهش تقاضا از سوی پالایشگاه‌ها، شاخص‌های اقتصادی ضعیف و موجودی بالاتر ذخایر، کاهش داده‌است. به گزارش اویل‌‌‌‌‌پرایس، به‌رغم افزایش واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین در دو ماه اول سال‌۲۰۲۴، هنوز خیلی زود است که بگوییم خریدهای بزرگ‌ترین واردکننده نفت‌‌‌‌‌خام جهان چه تاثیری بر تقاضا و قیمت جهانی نفت در سال‌جاری خواهد داشت.

اثر‌‌‌‌‌گذاری چین بر بازار انرژی

در این‌میان، تنها امر قطعی آن است که تاثیر خریدهای چین به هر جهت در سراسر بازار جهانی انرژی، احساس خواهد شد. بر اساس داده‌های رسمی که به ‌‌‌‌‌تازگی منتشر شد، سطح واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین در ژانویه و فوریه امسال نسبت به دو ماه مشابه سال‌گذشته افزایشی بوده‌است، با این حال شاخص مبنا در مقایسه با اوایل سال‌۲۰۲۳ پایین‌تر بوده و روند رشد ماه به ماه واردات، نسبت به سطح واردات در دسامبر ۲۰۲۳، کمتر است. زمان نشان خواهد داد که واردات چین به‌زودی روند بازار بین‌المللی انرژی را معکوس خواهد کرد. علاوه‌بر این، به‌زودی روشن خواهد شد که قیمت نفت در بازار بین‌المللی و سهمیه‌‌‌‌‌های واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین اثر‌‌‌‌‌گذاری بیشتری در مقایسه با میزان خرید پالایشگاه‌ها در این کشور خواهند داشت.

رشد واردات نفت چین

در ابتدای سال‌۲۰۲۴، واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین روندهای متفاوتی را نشان‌داد. آمارهای منتشرشده توسط دولت این کشور نشان‌داد که با افزایش تقاضای سوخت در تعطیلات سال‌نوی قمری این کشور، واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین در ژانویه و فوریه نسبت به دو ماه مشابه سال‌گذشته ۵.۱درصد افزایش یافت. بر اساس محاسبات رویترز، چین در دو ماهه اول سال‌۲۰۲۴، شاهد افزایش محموله‌‌‌‌‌های نفتی در مجموع تا ۱۰‌میلیون و ۷۴۰‌هزار بشکه بود که در مقایسه با حدود ۱۰میلیون و ۴۰۰‌هزار بشکه در روز در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۳، اندکی رشد را نشان می‌دهد. بر اساس سنتی دیرینه، اداره گمرک چین برای جلوگیری از تحریف اطلاعات به دلیل تعطیلات سال‌نوی قمری که معمولا در پایان ژانویه یا اوایل فوریه آغاز می‌شود، داده‌های جداگانه‌‌‌‌‌ای را برای ژانویه و فوریه گزارش نمی‌کند.

لازم به ذکر است در سال‌جاری، دوره تعطیلات در اواسط فوریه اندکی کاهش یافت. کلایدراسل ستون‌‌‌‌‌نویس رویترز، خاطرنشان می‌کند؛ مجموع واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین در ژانویه تا فوریه تنها ۳.۳درصد در مقایسه با ماه‌های مشابه سال‌۲۰۲۳ رشد داشته‌است. علاوه‌بر این، واردات ۱۰‌میلیون و ۷۴۰‌هزار بشکه در روز در ژانویه و فوریه به‌طور قابل‌توجهی کمتر از واردات ۱۱‌میلیون و ۳۹۰‌هزار بشکه در روز در دسامبر ۲۰۲۳ بوده‌است. واردات بالای نفت چین در آخرین ماه سال‌گذشته تا حدی ناشی از افت قیمت جهانی نفت در سه‌ماهه چهارم سال‌بود که در مقایسه با بالاترین رقم سال‌۲۰۲۳ که به بیش از ۹۵ دلار در هر بشکه در سپتامبر رسید، کاهش یافت.

در موارد متعددی پالایشگاه‌های چینی طی سال‌های اخیر نشان‌داده‌اند که مایلند در زمانی‌که قیمت‌ها نسبتا پایین است، خرید خود را افزایش داده و زمانی‌که نفت به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه می‌رسد، جست‌وجو برای خرید را متوقف کنند. حتی اگر تقاضای صادرات سوخت خیلی بالا نباشد، چین از نفت‌‌‌‌‌خام ارزان‌تری که وارد کرده است برای افزایش ذخایر خود استفاده می‌کند. وارن‌‌‌‌‌پترسون و اوا‌‌‌‌‌مانتی، استراتژیست‌‌‌‌‌های کالا در آی‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی، اظهار کردند: به‌رغم افزایش سالانه واردات نفت‌‌‌‌‌خام چین در ژانویه تا فوریه، با استناد به داده‌های رسمی واردات نفت‌‌‌‌‌خام این کشور، روند خرید به‌طور کلی ملایم است زیرا میزان خریدها در مقایسه با واردات ۱۱‌میلیون و ۳۹۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای در روز در دسامبر گذشته، پایین‌تر بوده‌است. آنها افزودند: چین خریدهای خارجی خود را عمدتا به دلیل پایین‌بودن سطح تقاضا از سوی پالایشگاه‌ها، شاخص‌های ضعیف اقتصادی و موجودی بالاتر ذخایر خود، کاهش داده‌است.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها