|
کدخبر: 323770

استخدام نیرو / نیروی کار / حقوق کارگر

فرصت شغلی عالی برای این افراد / با بیکاری خداحافظی کنید

به گفته معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، در بودجه سال ۱۴۰۳، یک درصد از اعتبارات هر دستگاه برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اختصاص می‌یابد. همچنین، بر اساس برنامه‌ریزی، مربیانی که در سال‌های گذشته با سازمان فنی و حرفه‌ای همکاری داشته‌اند، به عنوان مربی حق‌التدریس استخدام می‌شوند.

اقتصاد فرصت شغلی عالی برای این افراد / با بیکاری خداحافظی کنید

آموزش های فنی و حرفه‌ای به فعالیت‌هایی اشاره دارد که فرد را برای ورود به بازار کار، حرفه‌ای شدن و راه‌اندازی کسب و کار آماده می‌کند و توانایی و کارایی او را در انجام آن فعالیت افزایش می‌دهد. این آموزش‌ها مهارت‌های مورد نیاز در زمینه‌های تکنولوژی و علوم مرتبط با شغل را به همراه دانش‌های خاص مربوط به آن شغل در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ارائه می‌دهد.

توسعه آموزشهای فنی و حرفه‌ای در شرایط کنونی برای اقتصاد و فرهنگ ایران به ویژه شتاب دهی به فرایند تولید امری حیاتی است و نقش بسیار مهمی در تامین نیروی انسانی کارآمد دارد.

در حال حاضر یکی از دلایل در کشور فقبیکاری دان مهارتهای مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار است و سازمان آموزش فنی و حرفه ای با ارائه آموزشهای مهارتی نقش بسزایی در کاهش نرخ بیکاری و افزایش ظرفیت اشتغال‌پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی دارد.

آموزشهای فنی و حرفه‌ای به سبب انعطاف پذیری نشأت گرفته از خصیصه‌های بازار کار و اوضاع اقتصادی کشور و نیز به دلیل آموزش و ایجاد مهارتهای لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل، نقش بسزایی در اشتغال دارد. خصیصه این آموزش‌ها، پرورش "کارآفرین" است و افراد پس از کسب مهارت و تخصص لازم قادر خواهند بود فرصتهای شغلی مناسب را خود را کسب کنند.

خوشبختانه روند توجه به آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و مهارتی در طول برنامه‌های توسعه روند رو به رشدی بوده است به نحوی که بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای نشان می دهد که تلاش شده به مهارت آموزی دانش‌آموزان و دانشجویان در کنار تحصیل توجه شود و سیاست‌های آموزشی به سمت مهارت آموزی جامعه هدف حرکت کند.

نیروی-کار

تقویت مهارت های لازم در دستور کار

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از پرداخت تسهیلات برای راه اندازی کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای خبرداد و گفت:در ردیف بودجه ۱۴۰۳ درصدی از اعتبارات تملک دارایی‌های هر دستگاه برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ی اختصاص خواهد یافت.لایحه برنامه هفتم دارای نقاط قوتی مانند کیفی‌سازی رشته‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای،حمایت از آموزش یک مهارت به همه دانش آموزان، حمایت از راه اندازی هنرستان‌ها و مراکز جوار کارخانه و تقویت دروس عملی و مهارتی در برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌هاست اما صرفنظر از تقویت و توسعه کمی و کیفی آموزش‌های مهارتی، مواردی همچون کمبود نیروی انسانی اعم از مربی،استادکار و هنرآموز، راه‌اندازی کارگاه‌های آموزشی،فرسودگی تجهیزات کارگاهی و چالش نیروی کار ماهر و تکنسین متخصص در حوزه‌های مختلف را نباید از نظر دور داشت.

در همین راستا امیر میمنت آبادی ـ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از پرداخت تسهیلات برای راه اندازی کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای خبرداده و می‌گوید: در ردیف بودجه ۱۴۰۳ درصدی از اعتبارات تملک دارایی‌های هر دستگاه برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ی اختصاص خواهد یافت.

به گفته وی سال گذشته ۴ میلیون نفر ساعت در کارگاه‌های مهارت آموزی سازمان فنی و حرفه‌ای شرکت کردند.

امنیت_شغلی

یک موقعیت شغلی مناسب

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از فعالیت ۶۵۰ مرکز و ۵۵۰۰ کارگاه در حوزه مهارت آموزی خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی شده تا افرادی که طی سال‌های گذشته به صورت حق التدریس با این سازمان همکاری داشتند، استخدام شوند.

در حال حاضر توجه به جایگاه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در جهت توسعه کارآفرینی و چرخه اشتغال کشور امری ضروری به شمار می‌رود. مهارت‌آموزی به‌ عنوان یک زیر ساخت در اشتغال و درآمدزایی کمک می‌کند تا بخش اعظمی از مشکلات برطرف شود و قرارگرفتن در مسیر توسعه و دستیابی به توسعه پایدار در سایه توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای محقق می‌شود.

کارشناسان معتقدند یکی از بسترهای خوب کارآفرینی، مهارت‌آموزی است که در قالب رشته‌های فنی‌ وحرفه‌ای عملیاتی می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که اقبال دانش‌آموزان به رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای و گرایش فارغ التحصیلان به گذراندن دوره‌های مهارتی رو به افزایش است و تقویت زیرساخت‌ها باعث می‌شود تا روحیه و فرهنگ مهارت‌آموزی در کشور تقویت شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها