|
کدخبر: 323665

بازار سرمایه/بورس/ شاخص کل

یک توصیه جدی برای سهامداران / این نمادهای بورسی را از دست ندهید

در آخرین ماه سال ۱۴۰۲، شرکت‌های نمادهای فولاد و فملی در بازار سرمایه کشور، باز هم به نمایش گذاشتند. این دو نماد بنیادی و بزرگ، بیش از ۷۰ درصد از بازار سرمایه کشور را تأمین می‌کنند و همچنین برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه خود دارند. به عنوان مثال، عملکرد فروش سالیانه شرکت فملی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۰ به طور تقریبی ۱۷۰ درصد افزایش یافته است. با این حال، این رشد برای شرکت کافی نبوده و دو پروژه دره زار و دره آلو به بهره‌برداری رسیده‌اند. این نشان می‌دهد که با راه‌اندازی کامل این دو پروژه، درآمد فروش شرکت فملی به اعداد قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

اقتصاد یک توصیه جدی برای سهامداران / این نمادهای بورسی را از دست ندهید

بزرگترین فروپاشی بازارهای سرمایه در سال ۲۰۰۸ رخ داد. علت اصلی و سنگ بنای این بحران، انفجار حباب در بازار مسکن آمریکا بود که در سال ۲۰۰۴ به اوج خود رسید. با این حال، چهار سال بعد با تنها ۵۰ میلیارد دلار سفارش فروش، بزرگترین فروپاشی قرن را شاهد بودیم. این اختلاف زمانی تا حدی با پارامترهای بنیادی قابل توجیه است؛ اما بخش عمده‌ای از آن به اتفاقات و تصمیماتی که در بازار از سوی بازارسازان رخ داد، بر می‌ گردد. به همین دلیل، نظارت بر فعالیت‌ های حقوقی اهمیت زیادی دارد.

در گزارشی به چینش سبد پرتفوی سرمایه‌ گذاری صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری پرداختیم. جایی که فولاد، وغدیر و فملی با اختلاف بیشترین حجم سرمایه‌ گذاری صندوق‌ ها را به خود اختصاص دادند. از طرفی نشان دادیم که حقوقی‌ ها در افت و رشد بازار پیش قدم شده و قبل از شروع موج‌های اصلی بازار، خرید یا فروش خود را تکمیل کردند. از آن تاریخ یعنی ۴ بهمن ۱۴۰۲، سه نماد یادشده به ترتیب ۱۲، ۸ و ۲۰ درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند؛ بازدهی که در عرض تنها ۲ ماه کسب شده و طبق هر بنچ مارکی ایده‌ آل به نظر می‌ رسد.

اکنون اهمیت سرمایه‌ گذاری صندوق‌ ها نشان می دهد که رصد فعالیت ماه به ماه آن‌ ها خالی از لطف نبوده و می‌ توانند معرف نماد های پر پتانسیل بازار باشند. در آخرین ماه سال ۱۴۰۲، یکه تازی نمادهای فولاد و فملی بار دیگر خودنمایی می‌کنند؛ ۲ نماد بنیادی و بزرگ بازار سرمایه که هم بیش از ۷۰ درصد بازار هدف کشور را تامین کرده و هم برنامه‌ های متعددی برای توسعه خود دارند.

به عنوان مثال با اینکه فروش سالیانه نماد فملی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۰ قریب به ۱۷۰ درصد افزایش یافته است، اما این رشد برای شرکت کافی نبوده و ۲ پروژه دره زار و دره آلو به بهره برداری رسانده‌است. پر واضح است که درآمد فروش فملی با راه‌اندازی کامل این دو پروژه اعداد اعجاب انگیزی را خواهد دید.

اما یکی از تفاوت‌های عمده پرتفو این صندوق‌ ها نسبت به پرتفوی ماه‌های گذشته، افزایش قابل توجه وزن گواهی سپرده شمش است. همین امر بار دیگر ثابت می‌کند که تیم تحلیلی صندوق‌ ها از سایرین یک گام جلوتر هستند؛ چرا که از ابتدا اسفند تا به امروز، طلای ۱۸ عیار بیش از ۲۰ درصد رشد یافته و قطعا بازدهی بسیار مناسبی را نصیب صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری کرده است.

اما این پایان کار نبوده و با رصد صندوق‌ های اهرمی، به عنوان دماسنج بازار سرمایه، پی می بریم که این توجه به گواهی‌ های طلا بیش از پیش پر رنگ شده و همچنین تنها نمادی که در تمام صندوق‌ های اهرمی وجود دارد، فولاد است.

می‌توان نتیجه گرفت ۲ نماد فوق الذکر کماکان مورد توجه بازار قرار خواهد گرفت. همچنین علت اقبال بیشتر به فولاد نسبت به فملی در ماهی که گذشت را تفاوت بازدهی آن‌ها توجیه خواهد کرد. یعنی به نظر می‌رسد فولاد قصد جبران عقب ماندگی خود را نسبت به فملی در ماه‌های پیش رو خواهد داشت.

منبع: اقتصادآنلاین
 • بازنشسته انتظامی ارسالی در

  باسلام مردم گول نخورند دوباره دارند سر س رمایه گذاران خرد را کلاه میزارند...بخدا دزدها در کمین هستن

 • ناشناس ارسالی در

  حرف مفت نزن...
  بورس دیگه به قهقرا رفت...

 • عباسعلی ارسالی در

  چقدر گرفتین؟!

ارسال نظر