|
کدخبر: 323565

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

افزایش قیمت نفت / بحران منطقه بازار را بهم ریخت!

بهای معاملات نفت در بازار جهانی امروز، با افزایش قیمت همراه بود.

اقتصاد افزایش قیمت نفت / بحران منطقه بازار را بهم ریخت!

وضعیت بازار جهانی نفت تحت تاثیر عوامل بسیاری که یکی از آن ها تحرکات خاورمیانه بود کمی آشوب شد و قیمت طلای سیاه را افزایش داد. مدتی می شود که نفت، خواب آشفته ای دارد و قیمت آن با کوچک ترین تحرکاتی افزایش یا کاهش می یابد.

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار آسیا تحت تاثیر نشانه‌های بهبود تقاضا در آمریکا و چین و نگرانی‌ها نسبت به تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن، ۴۱ سنت افزایش یافت و به ۸۷ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه، با ۴۱ سنت افزایش، به ۸۴ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه رسید.

ییپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت آی جی در ایمیلی به رویترز گفت:‌ عوامل مثبت برای رشد قیمت نفت با شرایط اقتصادی بهتر از حد مطلوب در چین و آمریکا، همچنان اضافه می‌شوند و همزمان، تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، شدت می‌گیرد.

در مارس، فعالیت تولیدی چین برای نخستین بار در ۶ ماه اخیر، رشد کرد و در آمریکا، فعالیت بخش تولید برای نخستین بار در یک سال و نیم گذشته، توسعه پیدا کرد که به معنای رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری خواهد بود. چین بزرگترین واردکننده نفت در جهان و آمریکا بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است.

در خاورمیانه، حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه، نگرانی‌هایی را نسبت به احتمال متاثر شدن عرضه نفت برانگیخته است.

در این بین، نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس برای بازبینی بازار و پایبندی اعضا به محدودیت عرضه، روز چهارشنبه برگزار می‌شود. انتظار می‌رود در این نشست، تغییر در سیاست تولید اوپک پلاس که در حال حاضر تولیدش را ۲.۲ میلیون بشکه در روز محدود کرده است، پیشنهاد نشود.

تولید نفت اوپک در ماه میلادی گذشته، ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و نشان می‌دهد محدودیت عرضه داوطلبانه، تاثیر داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، سورو سرکار، مدیر تیم بخش انرژی بانک دی بی اس در این باره گفت: انضباط بالاتر در اعمال محدودیت عرضه توسط اعضای اوپک پلاس، ملموس بوده و بازار هم کاهش بیشتر تولید از سوی روسیه در سه ماه آینده را لحاظ کرده است. این امر به همراه رویدادهای ژئوپلیتیکی اخیر از جمله حمله به کنسولگری ایران در سوریه، ممکن است قیمت نفت را در کوتاه مدت، به حدود ۹۰ دلار در هر بشکه برساند.

صادرات نفت آمریکا از زمانی که کشورهای غربی در سال ۲۰۲۲، تحریم‌ها علیه روسیه را آغاز کردند، پنج رکورد ماهانه جدید به ثبت رسانده است و با ازسرگیری محدودیت‌های تجاری علیه ونزوئلا در آوریل، بشکه‌های نفت آمریکا در حال گرفتن جای نفت خام تحریم‌ شده در هند هستند که یکی از بزرگترین خریداران نفت تحت تحریم است.

این تغییرات نشان می‌دهد تحریم‌ها تا چه حد، به نفت خام آمریکا کمک کردند تا سهم بازار را در سراسر جهان به دست آورد. اختلال در جریان تجارت انرژی پس از حمله روسیه به اوکراین، کشش جدیدی برای نفت آمریکا ایجاد کرد. پس از آن، صادرات نفت آمریکا به اروپا و آسیا افزایش یافت و آمریکا، به یکی از بزرگترین صادرکنندگان جهان تبدیل شد.

رکورد تولید بالا در آمریکا، درست زمانی که اوپک و متحدانش عرضه خود را محدود کرده اند، به تولیدکنندگان آمریکایی کمک کرده است تا جایگاه بیشتری در بازارهای خارج از کشور پیدا کنند. قیمت‌های معاملات فیزیکی نفت هم منعکس‌کننده این موضوع است زیرا وست تگزاس اینترمدیت در هیوستون، نزدیک به بالاترین رکورد قیمت از اکتبر معامله می‌شود و قیمت نفت ترش مارس هم فاصله چندانی با آن ندارد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها