|
کدخبر: 323151

قیمت طلا / قیمت طلای جهانی / بازار طلا و سکه

قیمت طلا رکورد شکست

قیمت اونس طلا در معاملات دیروز به طور ناگهانی به محدوده ۲۲۲۵ دلار افزایش یافت که برای اولین بار در تاریخ ثبت شد.

اقتصاد قیمت طلا رکورد شکست

پس از اظهارات جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا، درباره کاهش نرخ بهره و اهمیت افزایش تولید در آمریکا، قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت.

انس طلا که در ماه‌های اخیر در محدوده ۲۰۰۰ دلار یک کف قیمتی قوی را ایجاد کرده بود در معاملات روز گذشته به سقف جدید ۲۲۲۵ دلار رسید. انس طلا هم اکنون در محدوده قیمتی ۲۲۰۹ دلار معامله می‌شود.

طلای-جهانی

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید انس طلا سقف جدیدی را شکسته و می‌تواند تا محدوده قیمتی ۲۴۰۰ دلار نیز صعود را تجربه کرده و در آن محدوده اصلاح را انجام دهد و سپس برای صعود آماده شود، سقف جدید طلا در بازار جهانی باعث افزایش قیمت طلا داخل ایران نیز خواهد شد اما وزن انس طلا به شدت کمتر از قیمت دلار در بازار آزاد است.

طلا سرمایه‌گذاران را ناامید کرد!

طلا در ساعات اولیه آسیا امروز دوشنبه (۱۸ مارس) در حالی که دلار آمریکا ثابت مانده بود و سرمایه‌گذاران برای یک سری نشست‌های سیاست‌گذاری مهم بانک مرکزی از جمله فدرال‌رزرو ایالات‌متحده در این هفته آماده شده بودند، برای رشد خود تلاش کرد.

بهای هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و به ۲۱۵۶ دلار و ۶۹ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۱۵۹ دلار و ۹۰ سنت رسید.

کمیته بازار آزاد فدرال قرار است نشست دو روزه خود را در مورد نرخ بهره از روز سه‌شنبه آغاز کند. روز چهارشنبه تصمیم خود را در مورد نرخ اعلام خواهد کرد و پس از آن بیانیه‌ای منتشر خواهد شد. فدرال رزرو مطمئناً نرخ‌ها را بین ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد حفظ می‌کند اما این احتمال وجود دارد که چسبندگی تورم در سطح مصرف‌کننده و تولیدکننده، نشان‌دهنده چشم‌انداز طولانی‌تر سیاست‌ها باشد. نرخ‌های بهره بالاتر جذابیت نگهداری طلای بدون بازده را کاهش می‌دهد.

هفته گذشته، داده‌ها نشان داد که قیمت‌های مصرف‌کننده ایالات‌متحده در ماه فوریه به شدت افزایش یافت و قیمت‌های تولیدکننده در بحبوحه افزایش قیمت تمام‌شده کالاهایی مانند بنزین و موادغذایی بیش از حد انتظار افزایش یافت.

دلار آمریکا در برابر رقبای خود نزدیک به بالاترین حد دو هفته اخیر خود ثابت ماند و طلا را برای سایر دارندگان ارز گرانتر کرد. در همین حال، انتظار می‌رود بانک ژاپن در نشست دو روزه خود که روز سه‌شنبه پایان می‌یابد، از سیاست‌های پولی خود خارج شود. بانک مرکزی انگلیس جلسه خود را در روز پنجشنبه برگزار خواهد کرد و انتظار می‌رود که نرخ‌ها ثابت بماند، در حالی که بازارها احتمال می‌دهند که بانک ملی سوئیس در این هفته کاهش دهد.

بر اساس گزارش رویترز، در بازار سایر فلزات ارزشمند، پلاتین با ۰.۲ درصد افزایش به ۹۳۵.۱۵ دلار در هر اونس رسید، پالادیوم ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۰۸۰ دلار و دو سنت رسید، در حالی که نقره در ۲۵.۱۸ دلار ثابت ماند.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها