|
کدخبر: 323098

گرانی بنزین / مصرف سوخت / قیمت بنزین

تابستان داغ برای رانندگان / آمریکایی رکوردشکنی کردند

با توجه به تخریب فعالیت پالایشگاه‌های نفت روسیه و کاهش ذخایر سوخت این کشور در زمانی که ماه های رانندگی تابستانی در راه است، قیمت معاملات بنزین در آمریکا به بالاترین سطح شش ماهه خود رسید.

اقتصاد تابستان داغ برای رانندگان / آمریکایی رکوردشکنی کردند

حملات پهپادی اوکراینی به پالایشگاه‌های نفت روسیه در هفته گذشته، باعث افزایش ریسک ژئوپلیتیکی شده و بازارها را در معرض خطر قرار داده است.

شرکت  TACenergy که توزیع‌کننده عمده سوخت است، تخمین زد که این اختلالات به حدود ۲۴ درصد از ظرفیت پالایش نفت روسیه معادل اندکی بیش از یک درصد از ظرفیت جهانی پالایش نفت رسیده است. این به معنای محدودتر شدن موجودی بازارها پس از کاهش شدید ذخایر بنزین آمریکا به پایین ترین سطح از نوامبر است.

بهای معاملات بنزین در نیویورک، دوشنبه هفته جاری به ۲.۷۷ دلار در هر گالن صعود کرد که بالاترین قیمت اواسط معاملات از سپتامبر بود. چنین افزایش قیمتی، می‌تواند قیمت نفت خام را بالا ببرد زیرا عرضه محدودتر سوخت، تقاضا برای نفت را بالاتر می‌برد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت بنزین معمولا با نزدیک شدن به آوریل، افزایش پیدا می‌کند زیرا پالایشگاه‌ها از سوخت گرید زمستانی، به گرید تابستانی گرانتر سوئیچ می‌کنند. طبق آمار انجمن خودروی AAA، قیمت در جایگاههای سوخت، حدود ۳.۵۰ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین میانگین فصلی در دو سال اخیر است.

وعده دولت آمریکا برای بازسازی ذخایر استراتژیک نفت تا پایان سال

وزیر انرژی آمریکا اعلام کرد حجم نفت در ذخایر استراتژیک نفت تا پایان سال، به سطح قبل از برداشت عظیم ۱۸۰ میلیون بشکه در دو سال قبل، خواهد رسید یا از آن فراتر خواهد رفت.

آمریکا، پس از فروش ۱۸۰ میلیون بشکه نفت ذخایر اضطراری در مدت ۶ ماه که بزرگترین فروش تاریخی نفت ذخایر استراتژیک به منظور کنترل قیمت بنزین پس از آغاز جنگ در اوکراین بود، در حال بازسازی مجدد این ذخایر است.

در حالی که وزارت انرژی آمریکا انتظار دارد تا پایان سال، تنها ۴۰ میلیون بشکه از ۱۸۰ میلیون بشکه نفت فروخته شده، جایگزین شود، ۱۴۰ میلیون بشکه دیگر وجود دارد که از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ قرار بود فروخته شود اما با لغو فرمان فروش از سوی کنگره در سال ۲۰۲۲، در این ذخایر خواهد ماند.

ذخایر نفت آمریکا اکنون در حدود ۳۶۲ میلیون بشکه قرار دارد. حجم نفت در این ذخایر قبل از اعلام فروش توسط دولت بایدن در مارس سال ۲۰۲۲، در ۵۶۵ میلیون بشکه قرار داشت.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا، در کنفرانس انرژی سراویک در هیوستون اعلام کرد: سایر فرمان‌های فروش تصویب شده از سوی کنگره هم ممکن است لغو بشوند. پر شدن ذخایر نفت استراتژیک یک اولویت کنگره‌ای است و گفت وگویی است که با آنها خواهیم داشت.

تکمیل تعمیرات در یکی از پایگاه‌های ذخایر استراتژیک نفت، اجازه خواهد داد آمریکا نفت بیشتری خریداری کند.

به گفته وزیر انرژی آمریکا، مقامات انرژی در حال رصد رشد قیمت نفت آمریکا و تاثیر آن بر پر کردن مجدد ذخایر هستند. وزارت انرژی آمریکا قصد داشت نفت را زیر قیمت ۷۹ دلار در هر بشکه خریداری کند. بهای نفت آمریکا در روز دوشنبه، بالای ۸۲ دلار در هر بشکه معامله شد.

گرانهولم همچنین گفت: توقف صدور مجوز گاز طبیعی مایع از سوی دولت آمریکا تا سال آینده، سپری خواهد شد. با این حال وی اشاره نکرد چه زمانی صدور مجوزهای صادراتی می‌توانند از سر گرفته شوند، اما برآوردها از تاخیر ۱۰ تا ۱۴ ماهه را رد کرد و این توقف را موقتی و برای بررسی‌های بیشتر خواند.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر انرژی آمریکا همچنین گفت: سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه که برای نفت روسیه تعیین شده، موثر واقع شده و آمریکا همچنان به ارزیابی سطوح قیمت مناسب همزمان با تغییر شرایط ادامه خواهد داد.

سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه در دسامبر سال ۲۰۲۲ توسط کشورهای گروه ۷، اتحادیه اروپا و استرالیا اجرایی شد و استفاده از خدمات دریایی غربی مانند بیمه، پرچم و حمل و نقل را برای نفتکش‌هایی که نفت روسیه را در قیمت بالاتر از ۶۰ دلار حمل می‌کنند، ممنوع کرده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها