|
کدخبر: 323089

حداقل دستمزد کارگران / حقوق کارگران / دستمزد کارگران

جنگ افزایش دستمزد بین کارگر و کارفرما / حق با کدام است؟

به نظر می‌رسد که قوه مجر یه قصد دارد درصد افزایش دستمزد را به حداقل ممکن افزایش دهد و در تصمیم خود نیز اصرار دارد.

اقتصاد جنگ افزایش دستمزد بین کارگر و کارفرما / حق با کدام است؟

دولت ظاهرا در نظر دارد که درصد افزایش دستمزد را در حداقل حالت ممکن بیشتر کند. ماراتن چانه‌زنی برای تعیین حداقل دستمزد کارگران، هنوز به پایان نرسیده است و به نظر می‌رسد اختلاف نظر میان طرف‌های کارگری و کارفرمایی زیاد باشد.

امسال نیز، چون هر سال، قرار است چانه‌زنی‌های اعضای شورای عالی کار در روزهای پایانی استفند، تکلیف حداقل دستمزد کارگران را در سال آینده مشخص کند. هر چند دو روز مانده به پایان سال، هنوز بحث‌ها به نتیجه نرسیده، اما اختلاف نظرها میان دو طرف کارگری و کارفرمایی آشکار است. دولت نیز ظاهرا در نظر دارد که درصد افزایش دستمزد را در حداقل حالت ممکن افزایش دهد.

در این میان، برخی نمایندگان کارگری، بر تعیین رقم ۱۵ میلیون تومانی برای حداقل دستمزد تاکید دارند. اما مبنای پیشنهاد این رقم چیست؟

حقوق-کارگر

دستمزد کارگران چقدر می شود؟

عضو شورایعالی کار با اشاره به مطالبه جامعه کارگری برای اعمال متوسط قیمت کالاها در هزینه سبد معیشت، از تعیین تکلیف نهایی این موضوع و همچنین دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ تا پایان امروز خبر داد.

«آیت اسدی» عضو شورایعالی کار پیرامون چانه‌زنی‌های صورت گرفته برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ و همچنین هزینه سبد معیشت جامعه کارگری در این سال اظهار کرد: تاکنون این مولفه مشخص نشده و علت تاخیر در آن هم به اختلاف نظری برمی‌گردد که درباره قیمت کالاها وجود دارد.

این عضو شورایعالی کار ادامه داد: جامعه کارگری مواد مندرج در قانون کار، سبد معیشت و همچنین مواردی که در طول سنوات قبل برای این سبد اعمال می‌شد را قبول دارد، اما اکنون مطالبه اعضا و نمایندگان این جامعه این است که برای تعیین هزینه سبد معیشت باید قیمت متوسط کالاها در نظر گرفته شود نه قیمت حداقل آنها.

وی تصریح کرد: وزارت کار و تعاون به دنبال آن است که حداقل قیمت برای سبد معیشت اعمال شود، اما جامعه کارگری به دنبال آن است که متوسط قیمت کالاها در این سبد پیاده‌سازی شود. به عنوان مثال، حداقل قیمت گوشت کیلویی ۳۰۰ هزار تومان است، آیا با این عدد می‌شود جایی گوشت تهیه کرد.

اسدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر متوسط قیمت گوشت قرمز ۵۰۰ هزار تومان است، اما کارگران این کالا را با همین قیمت هم نمی‌توانند تهیه کنند.

این عضو شورایعالی کار تاکید کرد: در حال حاضر دولت نرخ تورم سال آینده را ۳۰ درصد پیش‌بینی کرده و اکنون در موضوعی مانند بیمه شخص ثالث هم این نرخ اعمال شده است.

وی متذکر شد: متوسط قیمتی که اکنون جامعه‌کارگری به دنبال اعمال آن بر سبد معیشت کارگران است متناسب با قیمت امسال بوده و مطمئناً در سال جدید، میانگین نرخ محصولات موجود در آن سبد هم بیشتر از سال جاری خواهد شد. متاسفانه تعیین دستمزد و سبد معیشت کارگران همیشه یک سال عقب‌تر صورت می‌پذیرد.

اسدی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که حداقل دستمزد کارگران در سال آینده مشخص شود، گفت: خیر؛ سبد معیشت و حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳ تا پایان امروز نهایی می‌شود.

منبع: فرارو

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها