|
کدخبر: 322772

واردات برنج / قیمت برنج / قیمت سویا

واردات برنج وارد فاز تازه شد / به دستور معاون اول رئیس جمهور

دبیر انجمن تامین کنندگان و تولیدکنندگان برنج عنوان کرد: به دستور معاون اول و به دلیل مشکلات تامین ارز، تا کنون ۹۵۰ هزار تن برنج وارد شده است.

اقتصاد واردات برنج وارد فاز تازه شد /  به دستور معاون اول رئیس جمهور

مسیح کشاورز در ادامه این طور توضیح داد: به درخواست مدیران استان‌های برنج‌خیز، اعضای انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج در سال گذشته به خرید محصول کشاورزی مانده روی دست کشاورزان پرداخت کردند و مدیران استان‌ها این اقدام و کمک به کشاورزان را به عنوان یک دستاورد مدیریتی خود ثبت کردند.

به گفته وی، علی رغم آنکه بازار برنج ایرانی از رکود خارج شده و قیمت‌ها افزایش و به ثبات رسیده است، اما متاسفانه نگاه کوتاه مدت در مدیریت این حوزه هم موجب شده تا بخش خصوصی از ادامه همراهی و همکاری با ایشان منصرف شود و شالیکاران و تولیدکنندگان برنج، بار دیگر با مشکلاتی که سال گذشته داشتند روبه‌رو شوند.

 کشاورز با یادآوری اینکه بنا بر تصمیم دولت مقرر شد، مشوق‌هایی برای خریداران برنج داخلی در نظر گرفته شود، توضیح داد: بر این اساس معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، شرکت‌هایی که در طرح خرید برنج داخلی مشارکت کنند، می‌توانند به ازای خرید برنج ایرانی مجوز واردات برنج دریافت کنند. لذا برای اجرای درست این تصیمیم، مقرر شد، استان‌ها گزارشی از عملکرد شرکت‌ها در خصوص خرید برنج ارائه دهند، اما متاسفانه هیچکدام از استان‌هاى شمالی در این خصوص به تعهد خود عمل نکرده‌اند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج ادامه داد: سال گذشته زمانی که انباشت برنج نزد کشاورزان در حال تبدیل شدن به بحران بود، اعضای انجمن قریب به دو هزار میلیارد تومان سرمایه خود را برای کمک به ایشان به خرید برنج ایرانی اختصاص دادند که همین امر موجب شد از یک سو کشاورزان آسیب نبینند و از سوی دیگر با بازگشت رونق به بازار برنج، قیمت‌ها تعدیل و مصرف‌کنندگان منتفع شوند، اما با اجرایی نشدن مشوق‌ها دور از ذهن نیست که امسال بخش خصوصی تمایلی برای حضور در این طرح نداشته باشد.

وی افزود: در شرایطی که بازار برنج داخلی به ثبات رسیده است، ممنوع شدن واردات منجر به افزایش قیمت برنج وارداتی و در نهایت تداوم این مسیر به افزایش قیمت برنج داخلی منتهی می‌شود.

کشاورز ادامه داد: در شرایطی که با افزایش تقاضای برنج با فرارسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان روبه‌رو هستیم، متوقف ماندن واردات برنج تنظیم بازار را تهدید می‌کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران به موضوع عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: علی رغم آنکه واردکنندگان برنج مورد نیاز کشور را تامین و در بازار عرضه کرده‌اند اما متاسفانه از شهریور تاکنون ارز واردکنندگان پرداخت نشده است که استمرار این  روند به تداوم واردات برنج و امنیت غذایی کشور آسیب می‌زند.

 کشاورز با بیان اینکه امسال برمبنای تقاضا برای واردات حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن هدف‌گذاری شده بود، گفت: براساس آمار از ابتدای سال تاکنون ۹۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است که باتوجه به مسدود کردن مسیر واردات به نظر نمی‌رسد بتوان اقدام عاجلی برای رفع این کسری انجام داد.

وی گفت: در چنین شرایطی کسری ۲۵۰ هزار تنى آثار خود بر بازار را نشان خواهد داد و پیش از آنکه این موضوع تبدیل به بحران شود باید چاره‌اندیشی کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • حمید ارسالی در

    واقعا باید به دولت خسته نباشید گفت که مح صولات خودش ارزش قائل نیست مابرنج داریم و لی باید وارد کنیم دزدی از این بهتر کشاور زهای خودتو له میکنی تا یه پولدار بی نامو س به پول برسه براتون میماسه

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها