|
کدخبر: 322760

ایلان ماسک / اسپیس ایکس / استارشیپ

پیش بینی ترسناک درباره هوش مصنوعی

به عقیده ماسک، تا سال ۲۰۲۹ هوش مصنوعی احتمالاً از مجموع همه انسان‌ها باهوش‌تر می‌شود.

اقتصاد پیش بینی ترسناک درباره هوش مصنوعی

ایلان ماسک با انتشار یک پست جدید در شبکه اجتماعی ایکس خود نوشت:

«هوش مصنوعی احتمالاً سال آینده از یک انسان باهوش‌تر خواهد شد. تا سال ۲۰۲۹ نیز هوش مصنوعی احتمالاً از مجموع همه انسان‌ها باهوش‌تر می‌شود.»

اظهارات ماسک در ایکس با واکنش‌هایی از سوی افراد شناخته‌شده دیگر مواجه شده است. «لکس فریدمن»، محقق هوش مصنوعی و پادکستر روسی-آمریکایی ازجمله این افراد است که در واکنش به نظر مدیرعامل تسلا نوشت:

«ما چند سال جذاب را در پیش داریم. امیدوارم بشریت در نهایت پیروز شود.»

هوش-مصنوعی-1

«دیو لی»، سرمایه‌گذار تسلا نیز با بیان جمله «خیلی آماده نیستیم» نگرانی خود نسبت به این موضوع را نشان داده است.

مدیرعامل تسلا درحالی این نظرات نگران‌کننده را نسبت به هوش‌مصنوعی بیان کرده است که در چند وقت گذشته شاهد انتشار گزارش‌های مشابهی بوده‌ایم. ازجمله این گزارش‌ها می‌توان به ساخت یک کرم کامپیوتری هوش مصنوعی توسط گروهی از محققان اشاره کرد که به‌طور بالقوه می‌تواند داده‌ها را سرقت یا روی سیستم بدافزار نصب کند. علاوه‌بر ماسک، «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا نیز در این ماه گفته بود که هوش‌مصنوعی می‌تواند تا ۵ سال دیگر تمام آزمایش‌های انسانی را پشت‌سر بگذارد.

رونمایی از رویای جدید ایلان ماسک

اولین اقدامی که ماسک پس از خرید توییتر انجام داد، اخراج بسیاری از مدیران ارشد این شرکت بود. اکنون، مدیران سابق ازجمله پاراگ آگراوال، مدیرعامل سابق، به همراه سه نفر دیگر از مدیران سابق، شکایت ۱۲۸ میلیون دلاری از ایلان ماسک را مطرح کرده و ادعا می‌کنند که توییتر به آن‌ها بدهکار است.به گزارش وال استریت ژورنال، پاراگ آگراوال و همکارانش از ایلان ماسک شکایت کرده‌ و مدعی شده‌اند که شرکت توییتر تحت مالکیت جدید، تعهدات خود را نپرداخته و از پرداخت وجه معوق به آن‌ها سر باز زده است.

شکایت مدیران سابق توییتر بر اساس توضیحات والتر آیزاکسون از کتاب زندگی‌نامه ایلان ماسک نیز به حوادث خرید توییتر اشاره دارد. در قسمتی از این کتاب آمده که ماسک به دلیل اینکه قصد داشت سهامی به مدیران سابقش ندهد و بتواند آنها را اخراج کند،  شتابزده عمل کرد و فرایند تکمیل قرارداد خرید توییتر را با سرعت بیشتری انجام داد. به این ترتیب او توانست از زیر بار پرداخت ۲۰۰ میلیون دلار سهم به آنها فرار کند.

در این شکایت ذکر شده است که مدیران سابق معتقدند ایلان ماسک هزینه‌های خود را پرداخت نمی‌کند، به قوانین اهمیت نمی‌دهد و از ثروت و قدرتش برای مقابله با مخالفانش استفاده می‌کند.

این اختلافات مالی جدید نخستین باری نیست که اتفاق افتاده و پیش از این نیز کارمندان سابق توییتر از شرکت ایلان ماسک شکایت کرده‌اند. در فصل تابستان نیز یک شکایت ۵۰۰ میلیون دلاری به علت عدم پرداخت حقوق دوره بیکاری به کارمندان سابق اعلام شده بود.

اما اینکه مدیران سابق توییتر چه میزان غرامت خواسته‌اند نیز جالب است. آنطور که در گزارش‌ها آمده، آگراوال، سگال، گده و اجت به ترتیب خود را مستحق دریافت ۵۷.۴ میلیون دلار، ۴۴.۵ میلیون دلار، ۲۰ میلیون دلار و ۶.۸ میلیون دلار می‌دانند.

باید منتظر ماند و دید که سرنوشت چه چیزی برای ماسک در آستین دارد و ماجرای این شکایت به کجا ختم خواهد شد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها