|
کدخبر: 322741

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | رمزارز بیت کوین

سود نجومی دولت السالوادور از بیت کوین!

اولین خرید بوکله، ۲۰۰ واحد بیت کوین با قیمت ۵۱,۷۶۹ دلار بود. ارزش خزانه بیت‌کوین این کشور اکنون با ۲۸۶۱ بیت کوین به بیش از ۲۰۷ میلیون دلار رسیده و این کشور توانسته است ۸۵ میلیون دلار سود خالص به دست آورد.

اقتصاد سود نجومی دولت السالوادور از بیت کوین!

دولت السالوادور (El Salvador) با پذیرش بیت‌کوین به عنوان یک ارز رسمی در سپتامبر سال ۲۰۲۱، ریسک بزرگی را پذیرفت. در آن زمان، رئیس‌جمهور این کشور، نایب بوکله (Nayib Bukele)، اقدام به خرید بیت‌کوین کرد که با انتقاد شدیدی روبرو شد. اما با افزایش اخیر قیمت بیت‌کوین، به نظر می‌رسد که ریسک او جواب داده است.

اولین خرید بوکله، ۲۰۰ واحد بیت کوین با قیمت ۵۱,۷۶۹ دلار بود. ارزش خزانه بیت‌کوین این کشور اکنون با ۲۸۶۱ بیت کوین به بیش از ۲۰۷ میلیون دلار رسیده و این کشور توانسته است ۸۵ میلیون دلار سود خالص به دست آورد.

پلتفرم Nayib Bukele Portfolio Tracker نشان می‌دهد که این سود خالص، با رسیدن قیمت بیت‌کوین به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی بیش از ۷۲,۰۰۰ دلار در ۱۱ مارس، به دست آمده است.

استراتژی السالوادور تنها بر خرید بیت‌کوین متوقف نشده است. این کشور در دسامبر گذشته قانونی را تصویب کرد که به خارجیان با پرداخت بیت‌کوین برای برنامه‌های توسعه‌ای دولت، شهروندی سریع اعطا می‌کند.

همچنین در اکتبر ۲۰۲۳، السالوادور با همکاری دو شرکت Volcano Energy و Luxor Technology، فعال در حوزه انرژی و فناوری، اولین استخر استخراج بیت‌کوین خود را راه‌اندازی کرد.

با توجه به خوش‌بینی‌ها نسبت به آینده بیت‌کوین، برخی بر این باورند که السالوادور می‌تواند از این ارز دیجیتال برای رهایی از مشکلات مالی خود استفاده کند.

تیم دراپر (Tim Draper)، سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر، معتقد است که در صورت رسیدن قیمت بیت‌کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار، السالوادور حتی قادر به بازپرداخت بدهی‌های خود به صندوق بین‌المللی پول خواهد بود و به استقلال مالی دست پیدا خواهد کرد.

بوکله به تازگی بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد. او اخیرا با انتقاد از رسانه‌ها گفت:

    وقتی قیمت بیت‌کوین در بازار پایین بود، آنها به معنای واقعی کلمه، هزاران مقاله در مورد ضررهای احتمالی ما نوشتند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

 

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها