|
کدخبر: 322606

بازار مسکن / مسکن چینی / ساخت مسکن

چالش های بازار مسکن ایران / به چینی ها نیاز داریم

پژوهشگر صنعت ساختمان بیان کرد: بازار ساختمان در ایران پایدار نبوده و کشور نیازمند به ورود تکنولوژی‌های چینی است تا در فرآیند ساخت و ساز از سرعت و کارایی بیشتری برخوردار شود.

اقتصاد چالش های بازار مسکن ایران / به چینی ها نیاز داریم

کامبیز یوسفی توضیح داد: ساخت مسکن در کشور به ضعفی رنج می‌برد و به نظر می‌رسد کشور در زمینه ساخت و ساز دچار خیانت شده است. این موضوع به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت پایین در ایران است که عمر مفید ساختمان‌ها در طول ۵۰ سال گذشته به زیر ۳۰ سال کاهش یافته است.

پژوهشگر صنعت ساختمان در ادامه تاکید کرد: دوره کرونا، تغییر اقلیم و جنگ متخصصان این صنعت را بر آن داشت تا در زمینه ساختار معماری و همچنین مواد و مصالح ساختمانی به فکر تولید مصالح به روز و با کیفیت باشند. طول عمر بیشتر ساختمان‌ها و ابنیه، افزایش کیفی مصالح ساختمانی، سبک‌سازی آنها و در عین مقاومت بیشتر، برخورداری از ویژگی‌هایی همچون ضد آتش بودن، عدم نفوذ صدا، ضد آب بودن، ۱۰۰ درصد نسوز بودن و غیره، در پروژه‌های آینده‌پژوهی صنعت ساختمان مطرح شده است.

یوسفی خاطرنشان‌کرد: چینی‌ها و آمریکایی‌ها پیشتاز تولید این محصولات در جهان هستند، اما ایرانی‌ها نیز از غافله عقب نماندند و در این راستا با موفقیت در دستیابی به فرمول تولید مصالح یاد شده، احداث کارخانجاتی به‌منظور تولید محصولات و مصالح جدید ساختمانی در دستور کار است. چین و آمریکا پیشتاز تولید این مصالح ساختمانی در دنیا در دوران کرونا بودند و در همان دوران در ایران استارت تولید این محصولات نیز زده شد و الان کارخانه در حال ساخت در عمان است اما تمام مواد معدنی و تأمین آن از خاک ایران و معادن ایران است.

مسکن-چینی-1

وی گفت: تولید ورق‌های نسوز (اکسید منیزیم) توسط دو کشور چین و آمریکا انجام می‌شود و فرمول شیمیایی که برای این ورق‌ها طراحی شده است این است که مختص ایران است و فراتر از فرمول‌های چین و آمریکا بوده و از آنها پیشی گرفته است. به این جهت که علاقمند بودیم که این مصالح ساختمانی در خاورمیانه مصرف شود و با آب و هوای خاورمیانه همسو شود. بازار مصرف بزرگ خود را منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) قرار دادیم که شامل کشورهایی که در کنار دریا قرار دارند و یا کشورهایی که کویری هستند و یا در ارتفاع قرار دارند.

این مسؤول ادامه داد: مصالح ساختمانی ضد حریق در داخل در واقع دیرسوز هستند و در دمای ۶۰ تا ۷۰۰ درجه ذوب می‌شوند، در کشور مصالح ساختمانی که بالای ۳۰۰ درجه در برابر آتش مقاومت کنند، ضد حریق محسوب می‌شود.

این پژوهشگر صنعت ساختمان در خصوص موانع پیش‌روی تولیدکنندگان، گفت: موانع بر سر راه هر تولید کننده‌ای است. ما در امارات جواز کارخانه را ۶ روزه و بعد از حل مساله محیط زیست دریافت کردم اما الان ۶ ماه است به دنبال مجوز هستیم و هنوز نتوانستیم این مجوز را دریافت کنیم. به هر حال با توجه به این موانع اخذ مجوز را در داخل ایران رها کردیم.

وی تاکید کرد: ساخت و ساز ایران نیازمند تکنولوژی‌های چین است نه اینکه سراغ تکنولوژی دسته سه یا چهار چین برویم؛ نباید مسکن مهر چین وارد کشور شود.

 لطف الله فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران در نشست خبری اظهارداشت: شهرداری از بودجه عمومی استفاده نمی‌کند و ۳ منبع مالی شامل شهرسازی، مولدسازی و درآمد ارزش افزوده و ۸۰ درصد منابع شهرداری باید توسط خودش تأمین شود.

وی افزود: ۸۰ هزار میلیارد درآمد داشته‌ایم که ۱۳۷ درصد رشد و پایان دی بودجه مصوب شورا هم تحقق داشت. همچنین در حوزه شهرسازی گشایش ایجاد کرده‌ایم.

فروزنده گفت: ۸۰ درصد پروانه‌ها در بافت فرسوده صادر شد. در حوزه مولد سازی نیز اقدام به خام فروشی اموال شهر نکردیم بلکه به وسیله آن بسیاری از بدهی‌های شهرداری تهران به بانک‌ها را با املاکی که در اختیار داشتیم تهاتر کردیم.

معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران در مورد ورود چینی‌ها به مسکن سازی در تهران، گفت: هرکاری در حوزه مسکن و اتوبوس منابع نیاز دارد و هر که بخواهد منابع جذب کند باید مورد تشویق قرار گیرد.

فروزنده گفت: تکنولوژی صنعتی سازی مسکن نداریم که توسط چینی‌ها این کار در کشور انجام خواهد گرفت و پس از انتقال تکنولوژی، آن را تبدیل به صنعت بومی خواهیم کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از پیمانکارهای پسماند تجمیع شده‌اند؛ با این وجود ماهیانه ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه جمع آوری پسماند می‌شود که مطابق لایحه بودجه، این رقم در سال ۱۴۰۳ بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

  • ایرانی بدبخت افسرده ارسالی در

    خدابداداین ملت برسه یه مشت خیانتکار نفت مفت این مملکت وبه هرشکل وهرقیمت شده می خواهند بفروشند

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها