|
کدخبر: 322597

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

افزایش شدید قیمت نفت / جنگ خاورمیانه تاثیر خود را گذاشت

قیمت نفت در معملات امروز بازار جهانی، تحت تاثیر درگیری های خاورمیانه بالا رفت.

اقتصاد افزایش شدید قیمت نفت / جنگ خاورمیانه تاثیر خود را گذاشت

بازار طلای سیاه بعد از گذشت چند روز متوالی کاهش قیمت، امروز، افزایش قیمت را تجربه کرد و گفته می شود که این امر تحت تاثیر تحولات دریای سرخ اتفاق افتاده است. نفت در یک هفته گذشته، روند کاهشی را داشته است.

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا تحت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه که همچنان نگران کننده مانده، افزایش یافت اما چشم انداز بدبینانه تقاضا، رشد قیمت را محدود کرد.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه، ۲۶ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۸۲ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت آمریکا برای تحویل در آوریل با ۱۷ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۷۸ دلار و ۱۰ سنت در ه 1 ر بشکه رسید.

هر چند جنگ غزه، باعث اختلال قابل توجه در عرضه نفت نشده است اما نیروهای مسلح یمن از نوامبر گذشته، در همبستگی با مردم فلسطین، کشتی‌های مرتبط با شرکت‌های اسرائیلی در دریای سرخ و خلیج عدن را هدف حمله قرار داده اند.

نیروهای آمریکایی و انگلیسی روز دوشنبه شهرهای بندر و شهرهای کوچک در غرب یمن را هدف حملات هوایی قرار دادند. نیروهای یمنی هم اعلام کردند یک کشتی آمریکایی را در دریای سرخ، هدف حملات موشکی قرار دادند.

اما عاملی که رشد قیمت نفت را محدود کرد، دورنمای تقاضای ضعیف‌تر و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان خارج از اوپک بود.

سرنا هوانگ، مدیر تحلیل منطقه آسیا اقیانوسیه در شرکت ورتکسا گفت: دورنمای تقاضای ضعیف و رشد عرضه غیراوپک، اجازه نمی‌دهد بازار در مقطع فعلی، خوش بینی چندانی داشته باشد.

آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد عرضه نفت امسال به حدود ۱۰۳.۸ میلیون بشکه در روز رشد کند که تحت تاثیر رشد عرضه تولیدکنندگان خارج از اوپک پلاس شامل آمریکا، برزیل و گویان خواهد بود.

در این بین، واردات نفت به چین در دو ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۳، افزایش یافت اما کمتر از ماه‌های قبل بود و روند کاهش خرید بزرگترین خریدار نفت جهان ادامه یافت.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: بازار منتظر گزارش‌های ماهانه اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا برای دریافت جدیدترین برآوردها از وضعیت تقاضا و عرضه نفت است. هر چند بر این باوریم که برآوردهای مذکور، تغییر چندانی پیدا نخواهند کرد اما هر گونه بازبینی صعودی، نگرانی‌های پیرامون تقاضا را تسهیل خواهد کرد.

واشنگتن در ژانویه اعلام کرد اگر دولت ونزوئلا اجازه برگزاری انتخابات تحت نظارت بین‌المللی با مشارکت نامزد منتخب اپوزیسیون را ندهد، مجوز موقتی را که سال گذشته در راستای مذاکرات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منصفانه به ونزوئلا اعطا کرده بود، تمدید نخواهد کرد.

آمریکا که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹، تحریم‌های نفتی را علیه ونزوئلا اعمال کرد، در اکتبر مجوزی را صادر کرد که به شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا اجازه داد صادرات نفت را به برخی از مشتریان ثابت خود از سرگرفته، تخفیف‌های قیمتی را کاهش دهد و به تدریج، تولید نفت را به ۷۸۳ هزار بشکه در روز در سال میلادی گذشته، در مقایسه با ۵۶۹ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ افزایش دهد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها