|
کدخبر: 322279

قیمت محصولات کشاورزی / قیمت غلات / قیمت گندم

فراموشی جایگاه کشاورز / تولید در کنار کشاورزی اهمیت زیادی دارد

عضو انجمن علوم خاک بیان کرد: تولید در کنار کشاورزی اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین، اگر به اندازه کافی به وضعیت کشاورزان، معیشت، سلامت، منزلت اجتماعی و آینده شغلی آنها توجه نکنیم، مشکلات و آسیب‌ها آغاز می‌شود.

اقتصاد فراموشی جایگاه کشاورز / تولید در کنار کشاورزی اهمیت زیادی دارد

کامبیز بازرگان، رئیس هیأت مدیره انجمن علوم خاک ایران درباره چالش‌های بخش کشاورزی توضیح داد: در حوزه کشاورزی، در سال‌های اخیر، تمرکز بر تولید و عدم توجه به پایداری به عنوان مبانی تئوری و جهت‌گیری کلی صورت گرفته است. اگرچه در شعارها به موضوع تولید پایدار اشاره شده است، اما عملکرد واقعی نشان می‌دهد که مسئله پایداری به فراموشی سپرده شده است و کمتر توجهی به داده‌های بیرونی شده است.

وی افزود: وضعیت آب و خاک، سن کشاورزان و میزان گرایش جوانان و سرمایه گذاری در کشاورزی این مساله را به خوبی نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: جهت‌گیری کلی کشاورزی باید به شکل مبنایی بر اساس تولید پایدار برنامه‌ریزی شود. در مسیر حاکم کردن این پایداری یکی از ابزارهای مهم «قانون گذاری» است.

توجه به منزلت کشاورزان

عضو انجمن علوم خاک ایران تاکید کرد: در حوزه کشاورزی پارامترهای گوناگونی وجود دارد که اگر آنها به موازات تولید و هم‌وزن آن پیش برده نشود پایداری در منابع موجود فعلی دچار آسیب جدی و جبران ناپذیری می‌شود.

وی در این خصوص گفت: نخستین مؤلفه «کشاورز» است. تولید در کنار کشاورزان معنا پیدا می‌کند؛ بنابراین ما اگر توجه کافی به وضعیت کشاورزان، معیشت، سلامت، منزلت اجتماعی و آینده شغلی آنها نداشته باشیم آسیب‌ها آغاز می‌شود.

بازرگان با بیان اینکه کشاورزی همچنان در ایران یک شغل نیست، افزود: هر شغلی برای فعالیت نیاز به جواز کسب دارد اما برای کشاورزی تصور این است که هر کس دوست دارد، می‌توان به کشت محصول بپردازد؛ در حالی که امروز کشاورزی در جهان یک شغل بوده و به مرور زمان کار کشاورزی پیچیده شده است.

این کارشناس حوزه خاک با بیان اینکه امروز با تولید تجاری در بخش کشاورزی روبه‌رو هستیم و هر محصولی خریدار ندارد؛ یادآور شد: در این خصوص نیازمند قوانینی برای حمایت از کشاورزان هستیم؛ علاوه بر اینکه «بیمه» این جمعیت ضروری است تا آینده شغلی کشاورز مشخص باشد.

وی همچنین افزود: در راستای حفظ منزلت کشاورزان، در سیما نباید هنگامی که می‌خواهند کاراکتری را در قالب طنز بیان کنند از یک کشاورز بهره‌گیری کنند.

حمایت از منابع محدود

رئیس هیأت مدیره انجمن علوم خاک ایران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: مؤلفه دوم «منابع» است. اگر بخش کشاورزی را به مانند اسب سرکش حرکت دهیم وضعیتی را خواهیم داشت که امروز در حوزه آب و خاک به وجود آمده است. در این خصوص نیازمند قوانینی برای نگه داشت و حفظ منابع موجود و محدود هستیم.

وی اظهار کرد: در فضای علمی نسبت به باقی مانده سموم حساست وجود دارد و رفتار نسبت به آب و خاک و حفظ آنها معنا دارد.

بازرگان در پایان عنوان کرد: فرهنگ سازی باید شود که خانواده و فرزندان کشاورز افتخار کند حرفه پدر خانواده کشاورزی است زیرا تولید در این بخش ارتباط مستقیمی در تأمین و تضمین امنیت غذایی دارد. معتقدم قوانینی که از کشاورزان و بخش کشاورزی حمایت قانونی و واقعی کند به تغییر این شرایط بسیار کمک می‌کند.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها