|
کدخبر: 322248

حقوق معلمان / حقوق فرهنگیان / افزایش حقوق معلمان / رتبه بندی معلمان

کار بزرگ دولت برای فرهنگیان / معیشت معلمان دگرگون می شود؟

محمد فتحی ادامه داد: قطعا ارزش‌گذاری و رتبه‌دهی فعالیت معلمان و اعتلای منزلت و جایگاه اجتماعی آنان سبب افزایش بهره‌وری و کارایی در حیطه آموزش کشور خواهد شد.

اقتصاد کار بزرگ دولت برای فرهنگیان / معیشت معلمان دگرگون می شود؟

محمد فتحی درباره اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان و اهمیت آن اظهار کرد: پس از سال‌ها، رتبه‌بندی معلمان در این دولت به مرحله اجرایی رسیده است و این قانون منجر به اعتراضات برخی از معلمان شده است. اما ثبت، پیگیری و رسیدگی به این اعتراضات تا حدودی نارضایتی‌ها را کاهش داده است.

وی ادامه داد: «‌قطعا ارزش‌گذاری و رتبه‌دهی فعالیت معلمان و اعتلای منزلت و جایگاه اجتماعی آنان سبب افزایش بهره‌وری و کارایی در حیطه آموزش کشور خواهد شد.»

مدیر عامل کانون فرهنگیان شاهد و ایثارگران کشور ‌‌افزود: «تکریم جایگاه معلم در نظام رتبه‌بندی و توجه به منزلت اجتماعی معلم تراز سند تحول، باعث ارتقای شاخص‌های فرهنگی و معنوی شخصیت معلم خواهد شد. رتبه‌بندی معلمان در صورت بازنگری و رفع ایرادات کارشناسی گام مهمی در ارتقای کیفی دانش، مهارت، صلاحیت و تثبیت مرجعیت معلمان و ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت و کمک به معیشت و رفاه فرهنگیان خواهد بود.»

فتحی ‌ضمن قدردانی از رئیس‌جمهوری بابت تخصیص بودجه با توجه به مشکلات اقتصادی و پولی و تحریم‌ها، گفت: «این کار ایشان نشان‌دهنده توجه به آموزش و پرورش و معلمان زحمتکش در نظام تعلیم و تربیت است. در کل تخصیص این اعتبارات با حجم مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها، کار بزرگی است.»

مصطفی پردلی در صفحه ویراستی خود نوشت: با دستور وزیر آموزش و پرورش و تصویب هیئت مدیره مرکزی رتبه‌بندی برای تقدیر از دانشجو معلمان ورودی ۹۹ و ۹۸ دانشگاه فرهنگیان که قبل از فارغ التحصیلی به کلاس درس رفتند و ابلاغ تدریس دارند، امتیازی در رتبه بندی در نظر گرفته خواهد شد.به گفته وی میزان این امتیاز در حال بررسی است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که یک میلیون معلم در حال رتبه‌بندی هستند، گفت: با رتبه‌بندی معلمان حقوق آنها از ۳ تا ۷ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است که به طور کلی هر معلم مشمول رتبه‌بندی ۳۰ درصد حقوقش مربوط به رتبه‌بندی می‌شود.

علیرضا منادی در توضیح آخرین وضعیت قانون رتبه‌بندی معلمان گفت: امروز یک میلیون معلم در حال رتبه‌بندی هستند و رتبه‌های آنها تعیین شده است؛ این قانون یکی از افتخارات مجلس یازدهم است که بعد از ۱۲ سال که از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می گذرد، این قانون را به تصویب رساند.

وی اضافه کرد: در این قانون رتبه‌بندی برای یک میلیون معلم پیش‌بینی شد که برای آنها ۵۰ همت منابع پیش‌بینی شده است اکثر معلمان رتبه‌بندی شده و اعتراضات هم مورد رسیدگی قرار گرفته که در نتیجه آن برخی از معلمان مشمول افزایش رتبه نسبت به قبل و برخی دیگر با تنزل مواجه شده و بعضی هم تغییری نداشتند.

حقوق-معلمان-یک

میزان افزایش حقوق معلمان با اعمال رتبه‌ بندی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: ایین‌نامه تدوین شده برای اجرای رتبه‌بندی اشکالاتی داشت که باعث کاهش رتبه‌ها می‌شد، این آیین‌نامه در کمیته تطبیق قوانین رد شد، در نتیجه با اصلاح آیین‌نامه، معلمان بر اساس حق‌شان رتبه‌بندی شدند اما با توجه به این‌که ما در ابتدای کار هستیم ممکن است در برخی موارد اشتباهاتی رخ دهد که آنها هم رفع می‌شود همچون این‌که معلمی با ۳۰ سال سابقه رتبه آموزش‌یاری گرفته حال این‌که حق او استادمعلمی بوده است.

منادی گفت: طبق مصوبه دیوان محاسبات، رتبه‌بندی شامل کانون پرورشی فکری کودکان، مدارس استثنایی، پژوهش‌سراها و ۱۵۰۰ نفر از کارکنان سازمان نوسازی مدارس نمی‌شد که با دفاعیات ما، آنها هم مشمول می‌شوند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درعین حال گفت: در این بین حدود ۲ هزار کارمند مشغول در ادارات آموزش و پرورش داریم که مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند در صورتی که آنها معلم شده و به خدمت‌شان در مدارس ادامه دهند، شامل رتبه‌بندی هم خواهند شد برای آنها هم راهکار داریم تا مشکل حل شود.

وی رتبه‌بندی را یک کار بسیار ارزشمندی خواند و گفت: بعد از ۱۰۰ سال از تاسیس مدارس جدید تحولی در عرصه مدارس رخ نداده بود که رتبه‌بندی یک تحول واقعی بود. با رتبه‌بندی عنصر رقابت وارد آموزش و پرورش شد و علاوه بر آن شأن و منزلت معلمان حفظ شد و کیفیت آموزش هم ارتقاء پیدا می‌کند.

 

منبع: پانا
 • ناشناس ارسالی در

  عده ای معتقد بودند که معلمان مصرف کننده هستند. بخاطر همین دیدگاهش بوده که حقوق م علمان را نسبت به بقیه ی کارمندان دولت در کف نگهداشته بوده .

 • چغندربگ ارسالی در

  یک نمونه کوچک از تبعیض: همه کارکنان دولت هرماه یک ساعت مشخصی بابات اضافه کاریِ صوری دریافت می کنند که از حقه بندی معلمان بیشتر است

 • صادق ارسالی در

  انچه‌به‌نظر‌میرسد‌منبعد‌معلمان‌نان‌هم‌‌نمیتوانند‌بخرند.چون‌معیشتشان‌دگرگون‌میشود‌.

 • یک معلم درمانده ارسالی در

  من معلم که پول ندارم فرزندم رو ببرم دکتر اون وقت چه انتظاری از آموزش دارید من که این همه علاقمند به معلمی بودم الان شرمنده ی فرزندم هستم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها