|
کدخبر: 322129

قیمت برق/بازار انرژی/برق خانگی

ناترازی در صنعت برق / احداث نیروگاه به کجا رسید؟

ناترازی برق در کشور یکی از مشکلاتی است که مدت هاست با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

اقتصاد ناترازی در صنعت برق / احداث نیروگاه به کجا رسید؟

یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم ورود صنایع به حوزه نیروگاه‌سازی بود که هنوز مشخص نیست این اقدام تا چه میزان پیشرفت داشته است.

باتوجه به ناترازی در صنعت برق یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم ورود صنایع به حوزه نیروگاه‌سازی بود و آنطور که اعلام شده تاکنون ۵ واحد نیروگاهی از سوی صنایع کشور به ظرفیت ٨٧١ مگاوات احداث شده که تا تابستان آینده به ١٧٠٠ مگاوات خواهد رسید.

مهرماه سال ۱۴۰۰  تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت نیرو و وزارت صمت مبنی بر احداث حداقل ١٠ هزار مگاوات نیروگاه خود تامین از سوی صنایع امضا شد که این تفاهم نامه شامل احداث حداقل ۹۰۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی و ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر است که در ماده ٤ قانون مانع زدایی از صنعت برق از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز تدوین شده و تاکنون موافقت اصولی برای ٤٣ شرکت متقاضی احداث نیروگاه به ظرفیت حدود ١٧ هزار و ٥٠٠ هزار مگاوات صادر شده که در مراحل اولیه و اجرا قرار دارند.

نیروگاه‌های حرارتی ذکر شده از نوع چرخه ترکیبی و با راندمان حداقل ٥٥ درصد است که در ١٥ استان احداث می‌شود.  سید زمان حسینی - مجری احداث نیروگاه‌های خودتامین صنایع، در همین راستا از ورود ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه صنایع به مرحله اجرایی خبر داد و اعلام کرد که از این میزان تاکنون عملیات اجرایی پنج واحد نیروگاهی شرکت‌های فولاد مبارکه، چادرملو، آلومینیوم المهدی، شهید باکری سمنان و فولاد غرب آسیا در مجموع به ظرفیت حدود ٨٧١ مگاوات به اتمام رسیده و به شبکه برق کشور متصل شده است و با توجه به پیشرفت عملیات اجرایی آنها، ٧ واحد نیروگاهی صنایع، تا تابستان ١٤٠٣ ظرفیت متصل شده به شبکه سراسری نیروگاه‌های صنایع به ١٧٠٠ مگاوات خواهد رسید.

وی درباره صنایع پیشرو در احداث نیروگاه گفت: فولاد مبارکه ١٦٠٠ مگاوات نیروگاه را در دست احداث دارد که ٦٠٠ مگاوات خورشیدی و ۱۰۰۰ مگاوات حرارتی است و از این میزان یک واحد گازی به ظرفیت ٣٠٧ مگاوات به بهره برداری رسیده و ٣٠٧ مگاوات دیگر نیز طی روزهای آینده به شبکه سراسری برق متصل خواهد شد. شرکت‌های چادرملو یزد، گل گهر سیرجان و آلومینیوم المهدی هرکدام ٥٤٦ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در دست اجرا دارند که دو واحد گازی چادرملو و گل گهر سیرجان و یک واحد گازی آلومینیوم المهدی در تابستان ١٤٠٣ به بهره‌برداری می‌رسند.

به گفته وی برخی دیگر از صنایع نیز مانند پارسیان، فولاد شادگان، فولاد کاوه، جاجرم، جنوب کیش و فولاد هرمزگان در حال برگزاری مناقصه و اخذ مجوز سوخت هستند که امیدواریم تا تابستان ١٤٠٤، واحدهای گازی این نیروگاه‌ها نیز به مدار بیاید.

هزینه احداث یک نیروگاه ٥٠٠ مگاواتی چرخه ترکیبی، مشتمل بر ٢ واحد گازی و یک واحد بخار حدود ٢٥٠ میلیون یورو است که با توجه به ارائه بسته‌های حمایتی از صرفه اقتصادی مطلوبی برخوردار است. صنایع می‌توانند برق مازاد نیاز خود را به قیمت توافقی به سایر صنایع و یا از طریق بازار برق و بورس انرژی به فروش برسانند.

علاوه‌ بر این حدود ٦٠٠ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از سوی صنایع  احداث خواهد شد که تاکنون عملیاتی شده و عمدتا نیروگاه‌های بادی و خورشیدی را شامل می شود. شرکت فولاد مبارکه احداث ٦٠٠ مگاوات نیروگاه خورشیدی را پیگیری می‌کند که ٤٠ مگاوات آن تا تابستان ١٤٠٣ به مدار می آید، همچنین ٣٠ مگاوات نیروگاه خورشیدی نیز از سوی شرکت ملی مس در تابستان آینده بهره برداری می‌شود و باقی نیروگاه‌های مذکور تا سقف هزار مگاوات در مرحله برگزاری مناقصه قرار دارد.

برق تولیدی نیروگاه‌های خود تامین علاوه بر حل نیاز برق صنایع می تواند به صورت قراردادهای دو جانبه بین نیروگاه و مصرف کنندگان مبادله شود که طی قراردادی از پشتیبانی شرکت مدیریت شبکه برق ایران برخوردار می شود و علاوه بر آن صنایع می توانند مازاد برق تولیدی خود را به شبکه سراسری تزریق و به فروش برسانند.

آنطور که وزیر نیرو اعلام کرده عملیات احداث ۵۶۰۰ مگاوات نیروگاه توسط صنایع اجرایی شده است و باتوجه به مشکلات صنایع برای تولید در زمان پیک به‌نظر می‌رسد این طرح یک فرصت مناسب برای صنایع باشد تا در زمان پیک مصرف برق با مشکل مواجه نشوند.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در

    ظرفیت اسمی وظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور رو یک کارشناس بی طرف بیاد یررسی کن واقع یت شرکت مادر،تخصصی حرارتی،مشخص میشه خدا به داد نیروگاه‌های کشور برسه فقط خدا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها