|
کدخبر: 322015

عید نوروز/ناوگان هوایی/خط هوایی

خانه تکانی ناوگان هوایی در آستانه عید نوروز

وزیر راه و شهرسازی در یک گفت‌وگو اعلام کرد که هواپیماهای جدیدی به کشور وارد شده‌اند و این موضوع می‌تواند به طور قابل توجهی در جابجایی مسافران کمک کند. وی افزود که هواپیماهایی که نیاز به تعمیر داشتند، تعمیر شده‌اند و ناوگان هوایی برای تعطیلات نوروز نوسازی شده است.

اقتصاد خانه تکانی ناوگان هوایی در آستانه عید نوروز

وزیر راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، صبح امروز در جلسه‌ای با خبرنگاران اظهار داشت: دستور داده‌ایم تا در نوروز، تمامی ناوگان در حوزه مسافری به طور کامل فعال باشند.

وی افزود: هواپیماهای جدیدی وارد کشور شده است که این موضوع می‌تواند کمک بزرگی در جابه‌جایی مسافران داشته باشد.

بذرپاش ادامه داد: البته تعدادی از هواپیماها برای تعمیر (اورهال) نیاز به یک یا دو قطعه داشتند که از این قطعات از گمرک ترخیص شده و این هواپیماها در حال تعمیر هستند.

وزیر راه گفت: نوروز امسال ناوگان هوایی وضیت بهتری برای جا‌به‌جایی مسافران دارد.

وی اضافه کرد: ۸۷۸ نقطه حادثه خیز جدید شناسایی شده است که ۴۰۰ نقطه آن رفع خط  شده است.

در سال آینده، تداخل نوروز ۱۴۰۳ با ماه مبارک رمضان رخ داده و به همین دلیل، مسئولان گردشگری پیش‌بینی کرده‌اند که سفرهای نوروزی ممکن است نه تنها در تعطیلات نوروز بلکه قبل از شروع سال نو آغاز شوند. بسیاری از مسافران قصد دارند از تعطیلات بهمن و اسفند برای سفر خود بهره‌برداری کنند.

با توجه به شرایط آب و هوایی و اینکه امسال زمستان‌مان آنچنان که باید سرد و پر بارش نیست از این رو سفر رونق بیشتری خواهد داشت و مقاصد متنوعی را دربرخواهد گرفت. با توجه به آنکه تعطیلات مبعث حضرت رسول (صل الله علیه و آله) (پنجشنبه پیش رو) با تعطیلات ۲۲ بهمن (یکشنبه هفته آینده) یکی شده، آخر هفته جاری تا هفته آینده این تعطیلات گسترش یافته و تعطیلاتی چند روزه را رقم زده که فرصتی مناسب برای سفر خواهد بود.

حرمت الله رفیعی (رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی) با ارائه گزارشی از آنچه طی تعطیلات پیش رو رقم خواهد خورد، به ایلنا گفت: گردشگری داخلی در میان قشر مرفه جامعه رونق دارد و به نوعی می‌توان گفت هتل‌های چهار و پنج ستاره با ظرفیت تکمیل فعال هستند. در مشهد و کیش و سایر مقاصد پر مسافر شاهد تکمیل ظرفیت هتل‌های ۴ و ۵ ستاره هستیم که به نوعی رونق سفر در میان قشر مرفه را به نمایش می‌گذارد حتا در پروازها نیز این امر مشهود است؛ به نوعی که برای تعطیلات پیش رو، بلیت هواپیما پیدا نمی‌شود. حتا من که یکی از فعالانان این عرصه هستم نمی‌توانم برای آشنایانم برای تعطیلات هفته آینده بهمن ماه بلیت هواپیما پیدا کنم. 

او در توضیح چرایی پیدا نشدن بلیت هواپیما در تعطیلات پیش رو و قیمت‌های هنگفتی که بعضا ارائه می‌شود، گفت: با وجود آنکه سالهاست با افزایش نرخ ایرلاین‌ها مخالفت می‌کنیم اما ایرلاین‌ها شرایطی را بوجود آورده‌اند که می‌گوییم گران کنید اما حداقل بلیت را در اختیار مردم بگذارید نه آنکه بلیت‌ها سر از بازار سیاه در بیاورند. ایرلاین‌ها دیگر بلیت را در دسترس مردم قرار نمی‌دهند و بلیت‌ها در بازار سیاه خرید و فروش می‌شود. بازار سیاه به صنعت گردشگری لطمه می‌زند و در عین حال مردم نمی‌توانند برای سفرهای خود برنامه‌ریزی کنند چراکه بلیت پیدا نمی‌کنند. 

رفیعی با تاکید برآنکه دولت نتوانسته از پس ساماندهی بازار فروش بلیت هواپیما و ایرلاین‌ها بر آید، اذعان داشت: هرچند طی ماه‌های گذشته بلواهای زیادی بر سر نرخ بلیت هواپیما به پا شد اما در نهایت شاهد عدم ارائه بلیت به مردم هستیم و از سوی دیگر بلیت‌ها به بازار سیاه کشیده شده‌اند. هرچند قبول داریم که با کاستی‌هایی در ناوگان هوایی روبه رو هستیم و هواپیما کم داریم اما دیگر اینگونه نیست که برای تعطیلاتی مانند هفته آینده اصلا بلیت پیدا نشود و نایاب شود. خواهش ما آن است که اگر می‌خواهند بلیت گران ارائه دهند، بدهند اما حداقل بلیت‌ها از بازار سیاه درنیاورد. 

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی خاطرنشان کرد: با این وجود پیش‌بینی‌ها حکایت از تعطیلاتی خوب در هفته آینده حکایت دارند. به لحاظ گردشگری داخلی با رشد روبه رو خواهیم بود و با توجه به شرایط آب و هوایی سفرها رونق خواهند یافت. مقاصد سفرهای داخلی نیز کیش و قشم و شهرهای شمالی و مشهد در صدر هستند. 

او درخصوص نرخ سفر در تعطیلات پیش رو نیز گفت: بلیت رفت و برگشت هواپیما به کیش و قشم در حدود ۵ میلیون تومان می‌شود و میانگین اقامت در هتل‌های کیش نیز مناسب شده است. بسته سفر برای ۴ شب اقامت در کیش حدود ۸ میلیون تومان می‌شود. 

سفرهای خروجی و ظهور بازارهای جدید

به گفته رفیعی، بیشترین حجم مسافرهای خروجی در تعطیلات پیش رو به کشور عراق برای زیارت ائمه اطهار (علیها السلام) خواهد بود. بعد از آن کشور ترکیه قرار دارد که بیشترین اقبال را دارد. البته سعی داریم مقاصد جدید را وارد بسته‌های تورهای خروجی کنیم تا آنکه از تکرار بپرهیزیم. در این میان کشورهای همجوار جنوبی در حوزه خلیج فارس نیز مورد استقبال قرار گرفته‌اند و در کنار دبی، عربستان و ابوظبی و عمان نیز مقاصد جدید سفرهای خروجی خواهند بود. با راه‌اندازی پرواز مستقیم به مالزی این مقصد هم به بسته‌های سفر افزوده خواهد شد. 

او افزود: به زودی بخش خصوصی در حوزه سفرهای حج عمره ورود خواهد کرد چراکه دولت طی چند ماه اخیر نشان داده که اقبال خوبی در این حوزه ندارد و احتمالا با حضور بخش خصوصی به حوزه حج شاهد اتفاقات خوبی و گشایش در این حوزه خواهیم بود. سفر زیارتی رفته رفته به سبد بخش خصوصی خواهد پیوست. 

به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، بسته سفر به ترکیه نیز از کمتر از ۱۵ میلیون تومان برای یک هفته اقامت شروع می‌شود و برای تعطیلات پیش رو با افزایش میزان سفر روبه رو هستیم و به نوعی می‌توان گفت حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش میزان سفر نسبت به هفته‌های گذشته که البته با تعطیلات همراه نبودند، را شاهد باشیم. 

بسته‌های سفرهای نوروز و رونق آن

او درخصوص بسته‌های سفرهای نوروزی نیز گفت: در نمایشگاه گردشگری که بهمن ماه برگزار خواهد شد بسته‌های سفرهای نوروزی ارائه خواهد شد و استقبال خوبی از این نمایشگاه به عمل آمده. 

بر اساس پیش‌بینی رفیعی، همزمان شدن ماه مبارک رمضان با تعطیلات نوروزی سبب کم رونق شدن سفرهای نوروزی نخواهد شد و همچنان سفر رونق خواهد داشت. 

او درخصوص قیمت بسته‌های سفرهای نوروزی گفت: بسته سفر متنوع‌تر شده و احتمالا ۱۰ تا ۱۵ در صد افزایش را شاهد خواهیم بود. البته نرخ‌ها به قیمت دلار هم بستگی دارد

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها