|
کدخبر: 321082

اقتصاد نفتی / اقتصاد / تولید

تغییر تحول در تولید ایران / ایران وارد فاز جدیدی از تولید شد

وزیر اقتصاد بیان کرد که رویدادهایی که در دو سال و نیم گذشته رخ داده‌اند، به تحقق چشم‌انداز رشد چهار درصدی در بخش تولید و اقتصاد واقعی در طول سال‌های فعالیت این دولت کمک کرده است. همچنین، این رویدادها در عین حال تأثیری مثبت بر کاهش بیکاری در بازار کار داشته است.

اقتصاد تغییر تحول در تولید ایران / ایران وارد فاز جدیدی از تولید شد

سیداحسان خاندوزی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی یزد، به این نکته اشاره کرد که استان یزد در حوزه‌های اقتصادی پیشرفت قابل توجهی داشته است. او بیان کرد که این پیشرفت‌های گسترده به دلیل وجود بخش خصوصی فعال و نیروی انسانی قدرتمند آن امکان‌پذیر شده است.

وی با بیان اینکه باید تعامل و همکاری دولت و بخش خصوصی افزایش پیدا کند، گفت: الحمدالله این روحیه جمعی امروز در بخش‌خصوصی و دولت یزد به صورت ویژه وجود دارد و ان‌شاالله برکات آن برای استان یزد و کشور بسیار بیشتر باشد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ما در یک اقتصاد نفتی دولتی که شاید به برکت تحریم‌ها ناچار هستیم از آن خارج هستیم با یک فرهنگ رسوب کرده متاسفانه ضد تولید یا حداقل غیردوست و غیرهمکار و غیرهمراه با تولیدکنندگان مواجه هستیم که ابتدا باید بخش عمومی و دستگاه‌های حاکمیتی کشور از آن پوسته خارج شوند و اقتصاد کشور را از این حوزه خارج کنند اما به حمدالله در استان یزد چنین مشکلی وجود ندارد و یزد تا حد بسیار زیادی این همراهی و همکاری را ایجاد کرده است.

خاندوزی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی استان یزد موفقیت بخش خصوصی، تولیدکننده و صادرکننده را موفقیت خودشان می‌دانند گفت: به همین دلیل در استان یزد کمتر در این حوزه با مشکل مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه توجه به توانمندی‌های محلی و بومی در اقتصاد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گفت: یزد به لحاظ توانمندی و به ظهور رساندن این توانمندی در اقتصاد کشور جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد و تصمیمات اقتصادی بهینه و بهره‌ور گرفتن و در پیچ و خم مناسبات محلی و قومیتی و فسادها و زد و بندها نبودن همه موجب تفویض اختیارات بیشتر را به این استان با اعتماد به خروجی آن را فراهم می‌کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به مباحث مطرح شده در ارتباط با تنگناهای مالی و اعتباری که مسئله مشترک در همه بخش‌های کشور است خاطرنشان کرد: شاه‌بیت سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم مسئله پایان دادن به دوره رکود تورمی سال‌های قبل است که البته کار دشواری است و به یک سال هم میسر نمی‌شود اما همت آقای رئیس جمهور و ستاد اقتصادی دولت به این حوزه توجه دارد که تا رسیدن اقتصاد کشور به اهداف بلندتر از چالش ‌رکود تورمی دهه ۹۰ خارج نشود، واقعا ما فرصت و مجالی برای افق‌های بالاتر پیدا نمی‌کنیم.

خاندوزی تصریح کرد: اتفاقاتی که در دو سال و نیم گذشته رخ داده کمک کرده که هم در بخش تولید و واقعی اقتصاد چشم انداز رشد چهاردرصدی سال‌های فعالیت این دولت را داشته باشیم و همزمان هم در بازار کار تاثیر کاهش بیکاری را داشته است.

وی یزد را یکی از استان‌های پیشرو در حوزه کاهش آمار بیکاری دانست و افزود: ما می‌توانیم با قطع بگوییم که به یک چرخه جدید یا سطح متناسب‌تری از رشد تولید ناخالص داخلی کشور با سیاست‌های اقتصادی این دولت رسیدیم و شرایط داخلی و خارجی علیرغم اینکه تورم های آمریکا همچنان هست و روزانه به دنبال اثرگذاری بیشتر آن هستند، الحمدالله  شرایط شرکای راهبردی ما در حوزه همسایگان کمک کرده‌ که از این ظرفیت برای برون رفت از رکود دهه ۹۰ استفاده کنیم.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها