|
کدخبر: 321058

نرخ تورم / تورم سالیانه / نرخ تورم

در بهمن ماه کدام کالاها ارزان شدند ؟ کاهش تورم در بهمن 1402

در ماه بهمنی که پشت سر گذاشتیم ، نرخ تورم ماهانه کاهش یافته و به ویژه تورم مربوط به کالاهای خوراکی منفی شده است. به نظر می‌رسد کاهش قیمت مرغ، سبزیجات و حبوبات عامل اصلی این اتفاق می‌باشد.

اقتصاد در بهمن ماه کدام کالاها ارزان شدند ؟ کاهش تورم در بهمن 1402

 تورم یک پدیده اقتصادی است که با افزایش قیمت‌ها و کاهش ارزش پول ملی همراه است. این امر موجب کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول در بازار می‌شود. تورم معمولاً به صورت ماهانه یا سالانه اندازه‌گیری می‌شود و نرخ تورم نشان دهنده درصد تغییر قیمت‌ها در یک دوره زمانی خاص است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم ماهانه در بهمن ماه نسبت به دی کاهش یافته است. این نرخ به تفکیک کالاهای خوراکی و غیرخوراکی نیز اعلام می‌شود. شواهد حاکی از آن است که تورم ماهانه کالاهای خوراکی و دخانیات در بهمن ماه منفی شده است. به عبارت دیگر، سبد خوراکی خانوارها در کل کشور به طور متوسط با کاهش قیمت نسبت به دی ماه مواجه شده است. بنظر می‌رسد علت اصلی این رخداد، کاهش قیمت محصولاتی مانند مرغ، سبزیجات، حبوبات و روغن است.

در سوی دیگر، کالاهای غیرخوراکی قرار گرفته‌اند که اگر چه هنوز به تورم منفی نرسیده‌اند اما تورم ماهانه آن‌ها با کاهش مواجه شده است. از میان اقلام غیرخوراکی بالاترین تورم ماهانه مربوط به گروه حمل و نقل و مورد خاص «خرید وسایل نقلیه» بوده است. در مقابل، کمترین تورم ماهانه میان کالاهای غیرخوراکی به نام گروه «آموزش» ثبت شده است.

تورم1

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم ماهانه در بهمن امسال به 1.4 درصد رسیده است. این رقم در دی ماه 2.6 درصد بوده است. روند سه ساله نرخ تورم بیانگر این است که تورم ماهانه بهمن در کمترین سطح خود از انتهای اردیبهشت 1400 تا کنون را رقم زده است.

نرخ تورم علاوه بر کل سبد مصرف خانوار، برای سبد خوراکی و غیرخوراکی نیز به طور مجزا اعلام می‌شود. تورم ماهانه کالاهای غیرخوراکی از 2.4 درصد در دی ماه به منفی 0.4 درصد در بهمن ماه نزول کرده است. تورم منفی نشانگر کاهش قیمت است. به عبارت دیگر، خانوارها در بهمن ماه برای خرید یک سبد مشخص از کالاهای خوراکی 0.4 درصد کمتر از دی ماه هزینه کرده‌اند.

سقوط‌آزاد سبزی و حبوبات در تورم ماهانه بهمن

شواهد آماری نشانگر این است که از میان کل کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات، بالاترین تورم ماهانه بهمن ماه متعلق به ماهی و صدف‌داران بوده که نرخ آن 3.5 درصد ثبت شده است. در مقابل، پایین‌ترین تورم ماهانه 0.4 درصد بوده که مربوط به گروه نان و غلات می‌شود.

همچنین، سه گروه کالایی با تورم منفی همراه بوده‌اند که نشانگر کاهش قیمت این محصولات است. برای مثال، تورم ماهانه سبزیجات و حبوبات منفی 5.9 درصد ثبت شده که نشان می‌دهد هزینه خرید این محصولات برای خانوارها 5.9 درصد ارزان‌تر از دی ماه تمام شده است. تورم گوشت قرمز و گوشت ماکیان (پرندگان و مرغ) نیز منفی 0.7 درصد برآورد شده است. این نرخ در دی ماه 5.8 درصد بوده است. تورم روغن‌ها و چربی‌ها نیز در محدوده منفی 0.2 درصد به ثبت رسیده است.

تورم ماهانه میوه و خشکبار نیز کاهش 3 واحد درصدی را نسبت به دی تجربه کرده اما همچنان مثبت مانده و نرخ آن 1.3 درصد اعلام شده است.

کاهش تورم ماهانه غیرخوراکی‌ها با وجود افزایش تورم خرید وسایل نقلیه

از میان کل اقلام غیرخوراکی، بالاترین تورم ماهانه 5.6 درصد بوده که مربوط به خرید وسایل نقلیه است. این مورد از زیربخش‌های گروه اصلی «حمل‌ونقل» به حساب می‌آید. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در رتبه دوم، اجاره مسکن قرار گرفته که تورم ماهانه آن در بهمن امسال 2.8 درصد برآورد شده است. این نرخ نسبت به دی ماه 0.3 واحد درصد کاهش یافته است.

کمترین تورم ماهانه میان کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز مربوط به گروه آموزش است که نرخ آن کمتر از 0.2 درصد است. شدیدترین اُفتی که در این حوزه صورت گرفته منفی 7.2 واحد درصد بوده که مربوط به گروه ارتباطات است. به عبارت دیگر، تورم ماهانه ارتباطات از 8.5 درصد در دی ماه به 1.3 درصد در بهمن ماه نزول کرده است. افزایش تورم ماهانه این گروه در دی بیش‌تر متاثر از بالارفتن قیمت بسته‌های اینترنت همراه بوده است. به نظر می‌رسد شوک این تصمیم در همان دی‌ماه تخلیه شده و به بهمن منتقل نشده است.

تورم2

 

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها