|
کدخبر: 320835

قیمت مرغ / بازار شب عید / بازار مرغ

میوه شب عید ارزان می‌ شود؟

سرپرست اداره نظارت و بازرسی محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره تأمین مرغ، گوشت، میوه و خرما برای شب عید و ماه رمضان اطلاعاتی ارائه کرده است. وی اعلام کرده است: تأمین این موارد به حد کافی صورت گرفته است و هیچ کمبودی وجود ندارد.

اقتصاد میوه شب عید ارزان می‌ شود؟

در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های کشور، مسعود امراللهی درباره ساماندهی بازار شب عید اظهاراتی داشت. وی اعلام کرد: با تأمین بسیار خوبی که صورت گرفته است، امیدواریم در بازار شاهد آرامش قابل توجهی باشیم.

وی افزود: بر اساس وظیفه ذاتی به عنوان دستگاه نظارتی در وزارت جهاد کشاورزی می‌خواهیم بیشتر نظارت بر تامین کالا داشته باشیم و بیشتر در حوزه انبارها و سردخانه ها و مراکز تولیدی بازرسی‌های خودمان را انجام دهیم که به یک آرامش خوبی در بازار برسیم.

امراللهی همچنین در پاسخ به این سوال که برای ساماندهی بازار مرغ شب عید چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: امسال با تدبیری که وزیر جهاد و معاونت امور دام داشتند برنامه ریزی دقیقی در بحث جوجه ریزی انجام شده است.

مدیر کل دفتر نظارت و بازرسی کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بازار بر مبنای عرضه و تقاضا است. هر زمان عرصه نسبت به تقاضا پیشی بگیرد و کاهش داشته باشد بازار دچار اختلافات قیمتی می شود. امسال با برنامه ریزی که نسبت به بحث صادرات مرغ  بعد از تامین بازار داخل و دخایر استراتژیک داریم، با همکاری مرغداران  مشکل خاصی در زمینه تامین مرغ مورد نیاز کشور نداریم. کمبودی در این بخش وجود ندارد و حدود ۱۵۰ میلیون قطعه جوجه ریزی شده است.

وی عنوان کرد: سازمان تعاون روستایی در خصوص میوه شب عید اقدامات لازم را انجام می‌دهد و مشکل خاصی در زمینه تامین و قیمت نداریم. در خصوص بحث خرمای ماه رمضان نیز تامین کافی صورت گرفته است. سازمان تعاون روستایی مسئول تامین در تمامی استان‌ها شده است. حدود ۹۰۰ تن ذخیره سازی نیز انجام شده است.

امراللهی در پاسخ به این سوال که نظارت بر بازار کالاهای اساسی شب عید بر عهده کدام وزارتخانه است؟ گفت: نظارت بر کالاهای اساسی دو قسمت شده است. با توجه به ابلاغ دولت مبنی بر بازرسی تخصصی در ‌حوزه های مختلف، بازرسی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تامین کالا بوده و نظارت بر توزیع آن بر عهده سازمان حمایت است. در حقیقت بازرسان وزارت جهاد، اتاق اصناف و سازمان حمایت بر بازار شب عید نظارت خواهند داشت.

نحوه قیمت گذاری بازار میوه و تره بار

قیمت‌گذاری در بازار میوه و تره‌بار به طرق مختلفی انجام می‌شود و تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. در اینجا به برخی از عوامل مهم که در قیمت‌گذاری این محصولات تأثیرگذارند، اشاره خواهم کرد:

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا بر بازار میوه و تره‌بار تأثیر زیادی دارد. اگر تقاضا برای یک محصول بالا باشد در حالی که عرضه کم است، قیمت آن محصول افزایش پیدا خواهد کرد. عکس العملی نیز در صورت کاهش تقاضا و افزایش عرضه رخ می‌دهد که ممکن است منجر به کاهش قیمت شود.

فصل‌بندی: برخی میوه‌ها و تره‌بارها در فصول خاصی از سال تولید می‌شوند. در این فصول، عرضه بیشتر و تقاضا معمولاً پایین‌تر است. به همین دلیل، در فصول غیر تولید، قیمت برخی محصولات ممکن است بالا باشد در حالی که در فصل تولید، قیمت آنها کاهش می‌یابد.

منبع: اقتصادآنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها