|
کدخبر: 320612

گزارش اختصاصی گسترش نیوز؛

ریزش سنگین در بورس / خبرهای مهم بازار سرمایه را بخوانید

در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران به سطح ۲,۰۶۰,۰۲۲ واحد رسید. با افت بیش از ۱۸ هزار واحد، ارزش کلی بازار به طور قابل توجهی کاهش یافت. این وقوع نشانگر ناراحتی و نگرانی سرمایه‌گذاران درباره وضعیت بازار بورس بود.

اقتصاد ریزش سنگین در بورس / خبرهای مهم بازار سرمایه را بخوانید

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه، بازار بورس تهران با کاهش قیمت‌ها در شاخص کل مواجه بود و ارزش سهام در آن روز کاهش یافت. این وضعیت باعث تغییر رنگ بسیاری از نمادهای معاملاتی شد و آنها به رنگ قرمز تغییر کردند. رنگ قرمز نشانگر کاهش قیمت نسبت به قیمت قبلی سهم است و این نشانگر کاهش ارزش سرمایه‌گذاری در بازار است. این وضعیت احتمالاً ناشی از نگرانی‌ها و فروش فشرده توسط سرمایه‌گذاران است که به دلیل اخبار و شرایط اقتصادی در حال فروش سهام خود هستند. تنزلات قیمت در بازار بورس می‌تواند ناشی از عوامل اقتصادی، سیاسی یا جهانی باشد که تأثیر قابل مشاهده‌ای بر بازار سرمایه دارد.

معاملات در این روز با شروعی نزولی آغاز شد و در ادامه این نزول، تدریجاً افزایش پیدا کرد. در نیمه روز، ریزش قابل توجهی رخ داد و شاخص کل بالای ۸ هزار واحد رسید. نمادهای بورسی مانند فولاد، شتران، شستا، فولاد، شپنا، شستا و شبندر تأثیرات مثبت و منفی را بر روی رشد شاخص کل داشتند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار هنوز پتانسیل رشد را دارد و تک سهم‌های هر گروه قابلیت صعود بیشتری دارند.

نمای پایانی نقشه بازار بورس ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

نقشه-بازار

شاخص هم وزن بورس امروز در نخستین ساعت معاملات با رشد نسبی روبه‌رو شد در ادامه نیز  روند  ریزش بیشتر شد تا با ریزش ۶۲۲۷ واحدی به ۷۲۱ هزار و ۴۰۱ واحدی رضایت دهد.

شاخص-کل

در پایان معاملات بازار امروز شاخص کل در نهایت با ریزش بالای ۱۱ هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش بازار در پایان معاملات امروز ۷۱,۵۲۵,۵۴۰.۳۲۳ میلیارد ریال، ارزش معاملات ۵۱,۷۰۹.۹۸۸ میلیارد ریال و حجم معاملات ۶.۷۸ میلیارد سهم است.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل فرابورس در معاملات امروز بپاس، آریا، هرمز، خاور، شگویا، فصبا و وسپهر هستند.

نمادهای-بورسی

خبرهای مهم بورسی در ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: سود کل سهام عدالت در سال جاری حدود ۸۰ همت بود که ۳۰ همت آن تقسیم شد و ۲۰ همت دیگر آن نیز درآینده‌ای نزدیک تقسیم می‌شود. ۳۰ همت نیز برای افزایش سرمایه شرکت‌هایی است که برنامه توسعه‌ای دارند.

سرپرست مرکز مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اوراق بهادار: از مجموع ۵۳۰ نهاد دارای مجوز و مشمول بازار سرمایه که کار مبارزه با پولشویی را باید انجام دهند، حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نهاد این کار را انجام داده‌اند و فرایند بررسی آنها در حال انجام بوده، از این تعداد حدود ۱۰۰ نهاد مسئولان مربوط به مبارزه با پولشویی نهایی و تایید شده  و احکام برای آنها صادر و یا در حال انجام است.

کارشناس بازار سرمایه: در دستورالعمل حاکمیت شرکتی نکات قابل توجهی گنجانده شده که رعایت آنها به نفع ذینفعان بوده و در حفظ حقوق سهامداران موثر خواهد بود.

تحلیلگر بازارهای مالی: با توجه به چالش‌های صنایع در حوزه‌های برق و گاز، سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند موجب تداوم برنامه‌های فعلی شرکت‌ها، تحقق طرح‌های توسعه‌ای و افزایش سودآوری شود.

چه خبر از بورس های آسیایی

 پایان معاملات هفته برای بورس‌های آسیایی در فضایی مثبت رقم خورد و شاخص‌های مهم سهام این منطقه رشد خوبی را ثبت کردند. بازارهای سهام اروپا و آمریکا هم در پایان معاملات روز پنجشنبه با رشد شاخص‌ها روبه‌رو شدند.

در پایان معاملات امروز جمعه ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) بازارهای آسیا، شاخص نیکی ۲۲۵ به میزان ۰.۸۶ درصد رشد کرد. شاخص تاپیکس عملکرد بهتری داشت و با۱.۲۷ درصد افزایش روبه‌رو شد.

در بورس هنگ‌کنگ، شاخص هنگ‌سنگ با ۲.۴۸ درصد رشد همراه شد. البته این شاخص هنوز به سطح یک سال پیش نرسیده و بیش از ۲۲ درصد نسبت به آن زمان افت نشان می‌دهد. بازار کره جنوبی کمی جان گرفت و شاخص کاسپی ۱.۳۴ درصد افزایش یافت.

در بورس بمبئی، شاخص سنسکس رشدی ۰.۵۳۲ درصدی را ثبت کرد و شاخص Nifty ۵۰ هم ۰.۵۹ درصد بالا رفت.شاخص اصلی بورس سنگاپور هم با ۱.۴۲ درصد رشد به کار خود پایان داد.

شاخص ASX ۲۰۰ استرالیا هم رشدی ۰.۶۹ درصدی را ثبت کرد. امروز بورس‌های تایوان و پاکستان منفی و بورس‌های ویتنام، اندونزی، مالزی، تایلند و نیوزیلند مثبت بودند. همچنین شاخص Asia Dow با ۱.۰۳ درصد رشد مواجه شد.

در پایان معاملات امروز بازارهای منطقه خاورمیانه، بورس‌های ترکیه و امارات مثبت و بورس فلسطین منفی بود. بازارهای سهام کویت، عربستان، بحرین، قطر، اردن و عمان تعطیل بودند.

بازارهای اروپایی نیز معاملات روز پنجشنبه را در فضایی مثبت به پایان بردند و این روند در آخرین روز معاملات هفته ادامه یافت.

تا میانه معاملات امروز جمعه، شاخص فوتسی ۱۰۰ لندن با رشد ۱.۰۶ درصدی مواجه شد، دکس آلمان ۰.۶۸ درصد و سی‌ای‌سی ۴۰ فرانسه نیز ۰.۵۳ درصد افزایش را تجربه کردند.

شاخص استوکس ۶۰۰ نیز ۰.۶۲ درصد رشد را ثبت کرد. همچنین شاخص FTSE MIB بورس ایتالیا ۰.۳۱ درصد و شاخص IBEX ۳۵ بورس مادرید نیز ۰.۰۱درصد رشد کرد.

بر پایه آمارهای مارکت واچ، در پایان معاملات پنجشنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) وال استریت، شاخص داو جونز به میزان ۰.۹۱ درصد افزایش یافت. شاخص‌ اس‌اندپی ۵۰۰ نیز با ۰.۵۸ درصد رشد مواجه شد.

شاخص نزدک ۰.۳ درصد افزایش یافت. در این روز شاخص بی‌ثباتی VIX به میزان ۰.۰۷ درصد افت کرد.

ارسال نظر