|
کدخبر: 320438

اوراق گام/ اوراق بانکی/ بانک مرکزی

بخشنامه فوری بانک مرکزی درباره اوراق گام

بخشنامه مرتبط با عملیات ابطال و استرداد کارمزد عاملیت اوراق به شبکه بانکی ابلاغ شد.

اقتصاد بخشنامه فوری بانک مرکزی درباره اوراق گام

بانک مرکزی در بخشنامه شماره ۰۲.۲۸۶۹۹۴ مورخ ۲۴ بهمن ماه سال جاری، موارد زیر را ابلاغ نمود:

وفق ماده (۱۸) دستورالعمل ناظر بر اوراق گام موضوع بخشنامه شماره ۲۲۳۵۶‌‌/۰۲ مورخ ۰۶‌‌/۰۲‌‌/۱۴۰۲ مدیریت کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی، عملیات ابطال اوراق گام توسط موسسات اعتباری عامل امکان پذیر می‌باشد. در این راستا کارمزد مرتبط با این خدمت پس از انجام بررسی‌ها و تشریفات قانونی لازم مطابق بند شماره «۳» از چهل و پنجمین صورتجلسه مورخ ۲۸‌/۰۹‌/۱۴۰۲ هیئت عامل بانک مرکزی به شرح زیر مصوب گردید:

الف) کارمزد عملیات ابطال اوراق گام (موضوع ماده (۱۸) دستورالعمل ناظر بر اوراق گام) در لایه اول زنجیره تولید، حداکثر نیم در هزار مبلغ ابطال اوراق بوده و بر عهده متقاضی است.

ب) در صورت ابطال اوراق گام قبل از سررسید در لایه اول زنجیره تولید، میزان استرداد کارمزد عاملیت و ضمانت معادل کارمزد اخذ شده در هنگام صدور نسبت به مابه‌التفاوت مبلغ ابطال شده و مدت باقی‌مانده پس از کسر یک ماه به نفع بانک می‌باشد.»

در خاتمه لازم به ذکر است کارمزد مذکور به عنوان بند توضیحی به ردیف شماره (۴‌-۴) جدول پیوست ریالی بخشنامه شماره ۳۲۷۸۰‌/۰۲ مورخ ۱۷‌/۰۲‌/۱۴۰۲ کارمزد خدمات بانکی (ریالی و الکترونیکی) اضافه می‌شود.

بر این اساس خواهشمند است دستور فرمایند ضمن ابلاغ ضوابط جدید به تمامی واحد‌های ذی‌ربط، اتخاذ تمهیدات لازم به منظور رعایت کامل مفاد این بخشنامه در دستور کار آن بانک‌‌/مؤسسه اعتباری غیربانکی قرار گیرد.

اوراق گام چیست؟

اوراق گام (GAM) یا به عبارت دقیق‌تر "اوراق قابل‌معامله گواهی‌نامه‌های انباشته"، ابزاری است که در بازار سرمایه استفاده می‌شود. این اوراق قابل‌معامله توسط شرکت‌های انباشته‌گر صادر می‌شوند و به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری و سرمایه‌گذاری در منابع مالی شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اوراق گام از طریق انباشته‌گران در نمایندگی‌های بورسی صادر و در بازار سرمایه به صورت عمومی معامله می‌شوند. این اوراق معمولاً به صورت دارایی‌های انتقال‌پذیر و قابل نقل و انتقال بین سرمایه‌گذاران است و قابلیت خرید و فروش در بازار ثانویه دارند.

اوراق گام ابزاری منعطف و متنوع هستند و می‌توانند شامل انواع اوراق بدهی مانند اوراق تسهیلات بانکی، اوراق تامین مالی و اوراق صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) باشند.

تعریف اوراق بانکی

اوراق بانکی به اوراق قابل‌معامله و صادرشده توسط بانک‌ها اشاره دارد. این اوراق معمولاً برای جذب منابع مالی از سرمایه‌گذاران و عرضه خدمات مالی توسط بانک‌ها به کار می‌روند. اوراق بانکی به عنوان ابزارهای سرمایه‌گذاری منعطف و قابل معامله در بازار سرمایه شناخته می‌شوند و توسط سرمایه‌گذاران خریداری و فروخته می‌شوند.

نمونه‌هایی از اوراق بانکی شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. اسناد خزانه: این اوراق به صورت بدهی دولت صادر می‌شوند و توسط بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خریداری می‌شوند. اسناد خزانه معمولاً دارای سود ثابت و تضمین دولتی هستند.

۲. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (MUT): این اوراق توسط بانک‌ها یا موسسات مالی صادر می‌شوند و میزان سود و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها را به سرمایه‌گذاران توزیع می‌کنند.

۳. اوراق قرض‌الحسنه: این اوراق که به عنوان "قرض‌الحسنه" یا "تسهیلات بانکی" شناخته می‌شوند، معمولاً توسط بانک‌ها به صورت وام‌ها یا تسهیلات مالی به مشتریان صادر می‌شوند.

۴. اوراق تامین مالی: این اوراق معمولاً برای جذب منابع مالی به منظور تأمین نیازهای مالی شرکت‌ها و بانک‌ها صادر می‌شوند.

اوراق بانکی معمولاً دارای میزان سود ثابت یا متغیر هستند و میزان سود و بازدهی آنها معمولاً تحت تأثیر شرایط بازار و نرخ بهره قرار می‌گیرد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها