|
کدخبر: 320105

بحران آب/کمبود آب/محیط زیست

دریاچه ارومیه جان می گیرد / همکاری ایران و ارمنستان برای رود ارس

طبق گفته های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، قرار است به منظور تقویت دریاجه ارومیه، اصلاح الگوی کشت در این منطقه صورت گیرد.

اقتصاد دریاچه ارومیه جان می گیرد / همکاری ایران و ارمنستان برای رود ارس

قرار است در ارتباط با رود ارس نیز، اقداماتی صورت گیرد و آلودگی این دریاچه با همکاری ایران و ارمنستان، برطرف شود. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تشکیل کارگروه مشترک و نشست‌های دو جانبه با کشور ارمنستان برای رفع آلودگی رودخانه ارس خبر داد و گفت: بر اساس کارگروه و تفاهمات ایجاد شده در بازه زمانی کوتاهی آلودگی ارس رفع خواهد شد.

علی سلاجقه در مراسم افتتاح هماهنگ ۶۷ پروژه محیط زیستی که صبح امروز برگزار شد، درباره آخرین وضعیت ایجاد همکاری و تفاهم‌نامه با ارمنستان برای رفع آلودگی ارس اظهار کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران با کشور ارمنستان ارتباط‌هایی را داشتند، خوشبختانه در همین دوره اول، معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این کارگروه متشکل از وزارت صمت، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و امور خارجه در کشور ارمنستان حضور پیدا کردند که سه تفاهمنامه در آن کارگروه ایجاد شد.

وی افزود: وزارت صمت، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مسئول کارگروه کل فرایند را مدیریت می‌کنند. اما ما از برخی دستگاه‌ها گلایه داریم، دستگاه‌هایی که وظایف مشخص دارند و باید خود را معرفی کنند. برخی دستگاه‌ها با مکاتباتی که انجام شد و پیگیری‌های اینجانب به‌صورت شخصا، این معرفی را انجام دادند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: کشور ارمنستان به خوبی به وظایف خود عمل کرده است و در بازه زمانی یک ماهه کارگروه خود را معرفی کرد. کارگروه ما نیز شکل گرفته و نشست دوجانبه نیز انجام خواهد شد و امیدواریم که دولت ارمنستان رویکرد مناسبی داشته باشد. ما از ظرفیت‌های کارشناسی کشور خودمان استفاده می‌کنیم هم در زمینه صنایع و معادن و هم در زمینه‌های دیگر و فکر می‌کنم این روندی که در پیش گرفته‌ شده بسیار رو به جلو است و در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند مشکل آلایندگی ارس حل شود. در سال جاری در ۳ مرحله با مبلغی بالغ بر ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال، ۲۲۶ پروژه محیط زیستی در کشور افتتاح شد که غالباً به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به نیازی که در محیط زیست کشور به داده و همچنین نیازی که به ایستگاه‌های پایش جو، آب و خاک و پایش‌های میدانی در مناطق حفاظت شده مطرح است، بسیاری از پروژه‌ها به این مقوله تعلق دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: اتفاقاتی که در این دولت رقم خورده، بسیار مهم بوده و از رسانه‌ها می‌خواهیم این مسائل را راستی آزمایی کنند.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: قبل از انقلاب، تعداد ۵۷ منطقه حفاظت شده داشتیم که اکثراً شکارگاه سلطنتی بوده و یا به قشر خاصی تعلق داشته‌اند اما بعد از انقلاب ۳۰۹ منطقه حفاظت شده داریم که تقریباً ۵ برابر شده و این مناطق در اختیار مردم قرار گرفته است.

سلاجقه تاکید کرد: این مناطق در اختیار مردم قرار گرفت و با حفاظت مشارکتی اوضاع حفاظت بهتر خواهد شد. مردم مناطق را حفاظت، پایش و احیا می‌کنند.

وی درباره قوانین محیط زیستی پس از انقلاب گفت: در بحث آیین‌نامه‌ها، قانون پسماند، هوای پاک، حفاظت خاک، تالاب‌ها و... را بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تدوین کردیم که امیدوارم در اجرا شدن این قوانین همه دستگاه های مسئول کمک کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه چرایی عدم اصلاح الگوی کشت و حذف محصولات کشاورزی آب‌بر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در ۳۰ سال اخیر گفت: در آخرین جلسه‌ای که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزرای جهاد کشاورزی و نیرو داشتیم، قرار شد که حذف چاه‌های غیرمجاز و اصلاح الگوی کشت حوضه آبریز دریاچه ارومیه به‌زودی و در اسرع وقت انجام شود و بودجه خوبی نیز برای این کار در نظر گرفته شده است.

منبع: ايسنا
 • داریوش ارسالی در

  اینقد مردم ایران دچار مشغله فکری کنید ای ران به اقیانوس متصل لذا از خلیج فارس یک لوله به پنجاه سانت فقط. 50 سانت یا نیم م تر از خلیج فارس کشیده بشه مستقیم به دریا چه ارومیه دیگه دریاچه خشک نخواهد شد

 • ناشناس ارسالی در

  یا دوتا لوله به قطر سی سانت شاید ده تا ا یستگاه پمپاژ بخواهد در مسیر ارسالی که می شه با احداث چندین استخر بزرگ در مسیر مشک ل را حل کرد آب دریا ابتدا وارد استخرهای مسیر خواهد شد و بعد پمپاژ میشه چون فکر ک نم دریاچه ارومیه بالاتر از سطح دریا آزاد باشه

 • ناشناس ارسالی در

  همه دریاچه های داخل ایران را به همین شکل میشه زنده کرد و زنده نگه داشت

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها