|
کدخبر: 320053

یارانه نقدی / مبلغ یارانه / واریز یارانه

واریزی ویژه دولت / رئیسی کام همه را شیرین کرد

آخرین اخبار مبنی بر احتمال پرداخت یارانه معیشتی جدید توسط دولت به مناسبت دهه فجر و ۲۲ بهمن، برخی افراد را مطلع ساخته است. همچنین، منابع معتبر افزایش چشمگیری در مبلغ یارانه معیشتی را اعلام کرده‌اند.

اقتصاد واریزی ویژه دولت / رئیسی کام همه را شیرین کرد

به مناسبت نزدیک شدن به عید نوروز، دولت توانایی استفاده از کالابرگ الکترونیکی را برای همه دریافت‌کنندگان یارانه فراهم کرده و تأکید شده است که هدف از این اقدام حذف کامل یارانه نقدی نیست. در واقع، حساب خانوارهای دریافت‌کننده یارانه شارژ شده است و آنان قادر بودند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از اعتبار خود برای خرید ۱۰ مورد کالای اساسی استفاده کنند.

یک سال پس از رونمایی از طرح کالابرگ الکترونیکی، تغییراتی در میزان اعتبار و نحوه استفاده از آن ایجاد شده است. در طرح جدیدی که تحت عنوان «طرح فجرانه» به مناسب دهه فجر رونمایی شده و به مدت سه ماه ادامه پیدا می‌کند، ۲۲۰ هزار تومان اعتبار مضاف بر اعتبار یارانه نقدی به یارانه‌بگیران دهک‌های یک تا هفت اختصاص یافته است.​

تا پیش از این یارانه نقدی دهک‌های یک تا سه، ۴۰۰ هزار تومان و یارانه نقدی دهک‌های چهار تا هفت، ۳۰۰ هزار تومان بود و ۱۲۰ هزار تومان اعتبار کالابرگ نیز به افرادی که ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را به خرید کالا اختصاص می‌دادند، اضافه می‌شد. در طرح فجرانه، اعتبار یارانه نقدی تغییر نکرده است اما اعتبار کالابرگ الکترونیکی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته و شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه هم حذف شده است. بنابراین برخی یارانه بگیران تا سقف ۶۲۰ هزار تومان و برخی دیگر تا سقف ۵۲۰ هزار تومان می‌توانند به صورت ماهانه کالای اساسی خریداری کنند.

این طرح از ۱۷ بهمن آغاز شده و تا ۱۷ اردیبهشت ادامه دارد و می‌تواند به‌عنوان یک کمک هزینه برای خریدهای نوروزی نیز تلقی شود. در طرح کالابرگ الکترونیک، مطابق با نظر انستیتو تغذیه ایران، یارانه‌بگیران می‌توانند ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند را خریداری کنند.

با توجه به اینکه نوروز امسال با ایام ماه مبارک رمضان مصادف شده است این امکان وجود دارد که دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه طرح‌های حمایتی دیگری را رونمایی کند.

در سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم به دستور رئیس جمهور، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان یارانه معیشتی به حساب بیش از ۱۱ میلیون یارانه‌بگیر واریز کرد و هدف از این یارانه تشویقی، حمایت از دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند اعلام شد.

کالابرگ- الکترونیکی

با شروع ماه رمضان در فروردین ۱۴۰۲ تصور می‌شد دولت بار دیگر یارانه معیشتی ۱۵۰ هزار تومانی را به حساب دهک‌های کم درآمد جامعه واریز کند اما سیده طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها شایعات مربوط به واریز یارانه ۱۵۰ هزار تومانی را تکذیب کرد و گفت دولت برنامه‌ای برای واریز این یارانه ندارد. با توجه به سابقه دولت رئیسی در زمینه واریز یارانه معیشتی ویژه ماه رمضان در سال ۱۴۰۱ و عدم تکرار این طرح در سال ۱۴۰۲، تکلیف واریز این یارانه در رمضان پیش رو مشخص نیست و برای اطلاع از تصمیمات دولت در این خصوص باید منتظر اخبار رسمی بود.

گفتنی است به تازگی زمان واریز یارانه‌ها تغییر کرده و بر این اساس یارانه نقدی و معیشتی دهک‌های یک تا سه در بیستم و پنجم هر ماه و یارانه نقدی و معیشتی سایر دهک‌ها سی‌ام هر ماه واریز می‌شود اما با توجه به به ۲۹ روزه بودن اسفند ۱۴۰۲ و اینکه خانوارها به یارانه خود برای خرید شب عید نیاز دارند باید دید آیا در اسفندماه زمان واریز یارانه جلو کشیده می‌شود یا در همان روزهای پایانی سال یارانه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

ضمن اینکه در هفته پایانی اسفند ۱۴۰۲ مرحله دوم واریز سود سهام عدالت نیز انجام می‌شود و سهامداران می‌توانند سود خود که احتمالاً رقم آن نسبت به دریافتی آذرماه بیشتر است را برای خریدهای نوروزی خود مصرف کنند.

آغاز واریز یارانه معیشتی ۶۲۰ هزارتومانی از فردا بحساب مردم

علیرضا عسگریان در نشست خبری که با موضوع اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی در محل این وزارتخانه برگزار شد، افزود: دولت دارای راهبردهای کلان در حوزه تغذیه مردم است و علیرغم مشکلات بودجه‌ای و تحریم‌ها توانست طرح کالابرگ را امسال اجرایی کند.

معاون وزیر رفاه با بیان اینکه این یارانه برای سفره غذایی مردم در نظر گرفته شد تا کالری و پروتئین مورد نیاز آنها تامین شود گفت که هر شهروند می‌تواند ۱۱ قلم از موادغذایی تعریف شده در سبد غذایی را از فروشگاه های طرف قرارداد خریداری کند.

وی در ادامه از آغاز طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک از «فردا» خبر داد که بر اساس آن ۷ دهک درآمدی در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی از سبد غذایی تعریف شده، مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی می‌شوند چرا که این سبد بر پایه قیمتهای سال ۱۴۰۱ عرضه خواهد شد.

معاون وزیر رفاه در این باره افزود: با احتساب یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی که در طرح فجرانه در نظر گرفته شده است، یارانه ۴۰۰ هزار تومانی یک فرد در صورت خرید سبد مذکور به ۶۲۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی نیز به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد اما به شرطی که از ۱۱ قلم مواد غذایی تعریف شده در سبد غذایی خریداری کنند.

به گفته وی، شرط قبلی برای خرید ۲۰۰ هزار تومانی از سبد جهت بهره‌مندی از یارانه تشویقی «حذف» شده است. این در حالیست که خانوارها با خرید هر قلم از مواد خوراکی از یارانه تشویقی مربوط به همان ماده غذایی استفاده می‌کنند.  

عسگریان تاکید کرد: با توجه به اینکه خرید از سبد غذایی «اختیاری» است لذا افراد می توانند یارانه خود را در صورت تمایل «نقدی» برداشت کنند دریافت کنند. این در حالیست که همچنان این یارانه به حساب سرپرستان خانوارها واریز لذا امکان خرید مواد خوراکی سبد تغذیه‌ای نیز با کارت سرپرست خانوار امکان‌پذیر است.

عسگریان با اشاره به برخی افراد که هنگام مراجعه به فروشگاه کارت بانکی خود را همراه ندارند اظهار کرد: در این صورت این افراد می‌توانند با کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* از میزان اعتبار باقی‌مانده خود مطلع شوند.

منبع: اقتصاد ۱۰۰
 • ناشناس ارسالی در

  خیلی از اوضاع پرتید
  مردم کاملا بر یده اند
  من سرهنگ بازنشسته حال وحو صله شنیدن دروغهای شما رو ندارم وای بحال کسانی که درآمد ندارند، مستاجرند ، بیمار سرطانی دارند ، معتاد دارند ، زندانی دارن د، دادگاه دارند و ...
  بهتره برید کنار ویه کاربلد سرکار باشه .

 • ناشناس ارسالی در

  اقای رییسی کل کشورهمین چنددهک نیست به فکرمابازنشستگان باش که یارانه هم نمیگیریم باحقوق ناچیز زندگی میکنیم

 • vpdl ارسالی در

  شامل همه مردم نیست
  گرانی همه را ف لج کرده ..............
  دهک ها فقط عدد شش نیست

 • ععع ارسالی در

  خفه شو یارانه را چرا نریختن

 • تندر ارسالی در

  خجالت بکشید با این تیتر زدنتون.مگه ملت ا یران گدا هستن که با این مبلغ ناچیز کامشو ن شیرین بشه

 • علي ارسالی در

  سلام . خواهشي كه دارم اين است كه دوستان يك مقدار سواد رسانه اي خودشان را بالا ببرند تا بهتر تيتر بزنند . كدام همه ؟

 • ناشناس ارسالی در

  بیشرف ها ملت رو به چه روزی انداختن که حالا منت بر سر مردم میگذارند که یارانه پرداخت میکنن ، لعنت بر هر چیبیسواد دزد و غارتگره که در حال غارتن و ملت رو هیچ گرفتن

 • ناشناس ارسالی در

  رییسی جیب مردم رو نزنه، بقیه اش بخوره ت وی سرش

 • سروری ارسالی در

  چنین خبری ،نه حسی برای نظام وحمایت از آن ایجاد نمی کند.

 • روح الله ارسالی در

  خاک بر سرتان

 • ناشناس ارسالی در

  کام همه رو *****ه

 • ۱ ارسالی در

  دیدی شعر گفتی کام همه شیرین نشده کام هما ن هفت دهک هم زهره مار شده

 • 😡 ارسالی در

  واسه ما که هم یارانه معمولی رو نریختن

 • ناشناس ارسالی در

  آنهایی که یارانه ۳۰۰هزار تومانی میگرفتند از این ماه بخ یمن تدبیر دولت از قافله عقب ماندند قسط شان بهدعقب افتاد

 • ناشناس ارسالی در

  کام بعضی ها را شیرین وبعضی ها راتلخ کرد

 • حسین ارسالی در

  اقای رئیسی فعلا که دولت محترم شما یارانه خیلی از افراد را قطع کرده ما که راضی نی ستیم

 • سعید ارسالی در

  بله حساب شارژ شده منتهی مقداری از خرید را باید وجه نقدی کارت کشید برای آن بنده خدایی که امیدش فط همین است مثلا یک شانه تخم مرغ یا روغن بخواهد باید علاوخگه بر این شارژ مبلغی هم خودش پرداخت کند که در ۲۲ ماه این مبلغ در کارت وجود ندارد

 • چنگیز ارسالی در

  تف به شرف نداشته تان

 • ناصر ارسالی در

  خودش ****است خیال می کند این مردم دیگه تاجرمیشن

 • ناشناس ارسالی در

  در این دو سال از دولت فقط تلخ کامی دیده ایم ، با چه رویی این تیتر رو زدی

 • بازنشسته ارسالی در

  با سلام خواهش می کنم این موضوع را که خوا سته ی بیشتر بازنشستگان فرهنگی کشوری هست حتما پیگیری کنیدوام ضروری که صندوق بازنش ستگی کشوری به فرهنگیان می دهد خیلی کم اس ت وگره ای از مشکلات فراوان بازنشستگان را باز نمیکندخواهشمندیم مبلغ وام ضروری کشو ری را افزایش دهید 2/وقتی برای در خواست و ام به بانک ها مراجعه می کنیم مسئولین بان ک ها خیلی سخت گیری وسنگ اندازی می کنند و 2 ضامن می خواهند با کاغذ بازی هاو مدارک فراوان که بازنشسته فرهنگی را از گرفتن و ام بانکی پشیمان می کنند.ما بازنشسته ها ی فرهنگی هم جزیی از این کشور هستیم و30یا3 5 سال با افتخاربه این مرز و بوم و فرزندا ن این آب وخاک خدمت صادقانه کردیم ما هم م انندسایر اقشار جامعه مشکلات زیادی داریم ما را در یابید و خواهش می کنم این 2 موضو ع را حتما پیگیری کنید با تشکر فراوان از شما

 • ناشناس ارسالی در

  سلام علیکم خسته نباشید لطفا از مسئ ولان مربوطه بپرسید با توجه به اینک ه اعتبار فجرانه الان روے حساب سرپر ستان خانوار است، آیا سرپرست خانوار الان مے تواند آن را خرج کند؟ اگر خرجش کرد موقع واریز یارانه نقدی از حساب سرپرستان خانوار کسر می شود ؟ لطفا این سؤال ها را از مسئولان مربوطه بپرسید با تشکر

 • حسین ارسالی در

  سلام یارانه ما را قطع نکنید.
  بچه مدرسه ای داریم هزینه سرویس و دفتر مشق و لوازم خرازی و لباس و کلاس زبانشان چکار ک نیم . گوشت و مرغ نخواستیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها