|
کدخبر: 319998

قیمت دلار / قیمت ارز

تجارت کشور تحت فشار قیمت دلار / انگشت اتهام به سوی دولت است

عباد از اینکه ارز در ایران به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده اظهار تاسف کرد و گفت: کمتر جایی از دنیا دلار چنین جایگاهی دارد.

اقتصاد تجارت کشور تحت فشار قیمت دلار / انگشت اتهام به سوی دولت است

یک عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بیان کرد که افزایش نرخ ارز به معنای کاهش ارزش پول ملی است و در هیچ جای دنیا ارزش پول ملی به طور ناگهانی ۲۰ درصد کاهش نمی‌یابد.

مهراد عباد، عضو هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران از تاثیر نوسانات ارزی اخیر بر تجارت ایران گفت و توضیح داد: ثبات اقتصادی یکی از مهم‌ترین نیاز‌های کسب و کارهاست تا صاحبان آن‌ها بتوانند براساس این ثبات برنامه‌ریزی کنند، با این حال متاسفانه در چند دهه گذشته این ثبات در اقتصاد ایران وجود نداشته و رویداد‌های داخلی و خارجی با تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد ایران نرخ ارز را از خود متاثر می‌کند.

وی افزود: بار نخست نیست که تولیدکنندگان و بازرگانان این تغییرات یک‌باره ۱۰ درصدی و ۲۰ درصدی در نرخ ارز را تجربه می‌کنند و به طور ویژه در ۱۰ سال اخیر این تغییرات بیش‌تر از همیشه مشهود بوده است.

عباد تصریح کرد: افزایش نرخ ارز به معنای کاهش ارزش پول ملی ماست و در هیچ کجای دنیا ارزش پول ملی یک‌شبه ۲۰ درصد کاهش پیدا نمی‌کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: متاسفانه دولت و در زیرمجموعه آن بانک مرکزی نرخ ارز در بازار آزاد را قبول ندارند، در حالی که اقتصاد ما به تک‌نرخی شدن ارز و پذیرش نرخ ارز در بازار آزاد نیاز دارد، زیرا این نرخ ارز در بازار آزاد است که بر عملکرد فعالان اقتصادی کشور تاثیر مستقیم می‌گذارد.

عباد خاطرنشان کرد: تک‌نرخی شدن ارز سبب می‌شود رانت‌ها و فساد‌هایی که به واسطه نوسان نرخ ارز ایجاد می‌شود، از بین برود و دست‌کم این نوسانات همه جامعه را متضرر می‌کند در حالی که با چندنرخی بودن ارز شماری از این نوسانات منتفع می‌شوند و اکثریت ضرر می‌کنند.

وی یادآور شد: بسیاری از واردکنندگانی که بر قیمت کالا‌های تولیدی آن‌ها کنترلی وجود ندارد محصول خود را براساس نرخ آزاد ارز قیمت‌گذاری می‌کنند و کم پیش می‌آید که براساس نرخ ارز نیمایی محصول نهایی را قیمت‌گذاری کنند هر چند برای واردات مواد اولیه تولید این محصول ارز نیمایی دریافت کرده باشند، به عبارت دیگر افزایش قیمت ارز به گران شدن محصول نهایی واحد‌های تولیدی و اقلام مصرفی مردم می‌انجامد.

عباد از اینکه ارز در ایران به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده اظهار تاسف کرد و گفت: کمتر جایی از دنیا دلار چنین جایگاهی دارد. در حال حاضر بخش زیادی از ارز‌های موجود در کشور در خانه‌های مردم به عنوان ابزار حفظ ارزش سرمایه نگهداری می‌شود. استفاده از ارز برای حفظ ارزش دارایی‌ها برای اقتصاد آسیب‌زاست؛ رشد اقتصادی نیاز به تولید دارد و این سرمایه‌ها باید به واسطه بورس‌های شفاف جذب تولید شود هر چند که در سال‌های گذشته تجربه ناخوشایندی از سرمایه‌گذاری در بورس برای مردم رقم خورد.

تاثیر افزایش قیمت دلار بر تجارت

افزایش قیمت دلار می‌تواند تأثیرات متنوعی بر تجارت داشته باشد. در زیر تأثیرات احتمالی افزایش قیمت دلار بر تجارت را بررسی می‌کنیم:

۱. افزایش هزینه واردات: با افزایش قیمت دلار، هزینه واردات کالاها افزایش می‌یابد. این موضوع می‌تواند بر تمایلات مشتریان به واردات تأثیر بگذارد و در نتیجه تجارت بین المللی را کاهش دهد.

۲. افزایش قیمت محصولات صادراتی: افزایش قیمت دلار می‌تواند منجر به افزایش قیمت محصولات صادراتی شود. این موضوع ممکن است رقابت‌پذیری محصولات را کاهش داده و تقاضا برای آنها را کاهش دهد.

۳. تشویق تولید داخلی: افزایش قیمت دلار ممکن است تولید داخلی را تشویق کند. زیرا با افزایش هزینه واردات، برخی شرکت‌ها ممکن است به جای واردات، تولید داخلی را افزایش دهند. این موضوع می‌تواند به توسعه صنایع داخلی و اشتغالزایی کمک کند.

۴. نیرومند کردن صادرات: افزایش قیمت دلار می‌تواند صادرات را نیرومند کند. زیرا با افزایش قیمت محصولات صادراتی، درآمد صادرکنندگان افزایش می‌یابد. این موضوع می‌تواند اشتغال و درآمد کشور را تقویت کند.

منبع: عرشه آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها