|
کدخبر: 318963

گردشگری/تسهیلات/طرح های گردشگری

اعطای تسهیلات به طرح های گردشگری سرعت گرفت

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز اعلام کرد که تعامل و رایزنی با بانک‌های عامل به منظور تسهیل و تسریع در ارائه تسهیلات تبصره ۱۸ به متقاضیان برگزار شده است.

اقتصاد  اعطای تسهیلات به طرح های گردشگری سرعت گرفت

رحیم خاکی گفت: طی چند جلسه با بانک‌های عامل از جمله بانک‌های رفاه، ملی، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید به عنوان بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ به طرح‌های گردشگری و صنایع دستی رایزنی‌ها و مذاکراتی انجام شده است.

وی افزود: با هم‌اندیشی صورت گرفته و همکاری خوب بانک‌ها برخی موانع و مشکلات متقاضیان دریافت تسهیلات تبصره ۱۸ در زمینه گردشگری و صنایع‌دستی مرتفع و مقرر شد بانک‌ها نسبت به تسریع در پرداخت تسهیلات به متقاضیان اقدام کنند و نهایت همکاری را داشته باشند.

در ۱۱ ماه نخست سال گذشته (دی‌ماه ۱۴۰۱ تا آبان ۱۴۰۲)، ایران میزبان ۵ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۶۴ گردشگر بوده است. بر اساس این داده‌ها که نزدیک به آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، بهترین عملکرد ایران در حوزه جذب گردشگر در ماه سپتامبر (حدود ماه‌های مرداد و شهریور ۱۴۰۲) رقم خورده است که بیش از ۶۶۰ هزار نفر به ایران سفر کردند و پایین‌ترین آمار هم در ماه ژانویه (حدود دی و  بهمن‌ماه ۱۴۰۱) ثبت شده است که ۱۸۱ هزار مسافر وارد ایران شدند.

 مقایسه آمار متوسط ورود گردشگران و مسافران در سال ۲۰۲۳ با آمار سال ۲۰۱۹ (پیش از همه‌گیری کرونا) حکایت از این دارد که آمارهای ورود به ایران همچنان ۳۷ درصد با پیش از همه‌گیری کرونا فاصله دارد.

براساس این داده‌ها، ایران تنها در ماه‌های سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۳ (شهریور و مهر) توانسته به تراز مثبتی در مقایسه با آمار مشابه در سال ۲۰۱۹ دست یابد.

گردشگری ایران به قبل از کرونا برگشت؟
نمودار ورودی گردشگری ایران در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۳ (دی‌ماه ۱۴۰۱ تا آبان ۱۴۰۲) + مقایسه با آمار ۲۰۱۹

گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری در سال جدید میلادی تاکید کرده است که گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ به ۸۸ درصدِ سطح قبل از همه‌گیری کرونا رسیده و در مجموع ۱.۳ میلیارد ورودی بین‌المللی ثبت شده است. خاورمیانه به عنوان تنها منطقه‌ای معرفی شده که به سطوح پیش از همه‌گیری رسیده و حتی ۲۲ درصد بالاتر از آمار سال ۲۰۱۹ را ثبت کرده است. البته در دسته‌بندی منطقه‌ای سازمان جهانی گردشگری ایران در منطقه خاورمیانه نبوده و وضعیت آن براساس منطقه آسیا و اقیانوسیه سنجیده می‌شود.

این داده‌ها همچنین اروپا را پربازدیدترین منطقه جهان معرفی کرده که با حمایت تقاضای درون‌منطقه‌ای و سفر از ایالات متحده، به ۹۴ درصد از سطح سال ۲۰۱۹ رسیده است.

آفریقا ۹۶ درصد از بازدیدکنندگان قبل از همه‌گیری را بازیابی کرده و قاره آمریکا به ۹۰ درصد رسیده و اقیانوسیه هم به ۶۵ درصد از سطح قبل از همه‌گیری دست یافته است.

انتظار می‌رود گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۲۴ به طور کامل، سطح قبل از همه‌گیری را بازیابی کند و برآوردهای اولیه حاکی از رشد ۲ درصد بالاتر از سطح سال ۲۰۱۹ است. این پیش‌بینی تابع سرعت بهبود در آسیا و تحول ریسک‌های نزولی اقتصادی و ژئوپلیتیکی موجود است.

با وجود این داده‌ها، پیش‌بینی شده است سیر تحول گردشگری در خاورمیانه، که از لحاظ رشد هم‌اکنون رتبه نخست جهانی را بر عهده دارد، با بروز ناآرامی‌ها و تهاجم رژیم صهیونیستی به غزه با تهدید مواجه باشد.

منبع: مهر
  • ناشناس ارسالی در

    سلام توراقران چرادرمورداعطای تسهیلات گرد شگری اینقددروغ میگویید بنده الان دوسال ک ه طرح هتل اپارتمان گردشگری طراحی کردم ام ادریغ ازیک ریال وام هرکجامیرم میگن اولبا یدخودت کارکرده باشی
    بعدبیاتاماوام بدیم انهم باسود۲۳درصد!!!!!!

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها