|
کدخبر: 318396

بیمه سلامت/خدمات درمانی/شیرخشک

تسویه حساب داروخانه ها کی انجام خواهد شد؟

فعالیت پنج شرکت تولیدکننده شیر خشک در کشور با مشکلاتی روزانه همراه است و این موضوع به تازگی به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده است. کمبود و یا حتی عدم تامین شیر خشک مشکلاتی را برای خانواده‌ها و شرکت‌های تولیدکننده ایجاد کرده است.

اقتصاد تسویه حساب داروخانه ها کی انجام خواهد شد؟

تا چند ماه گذشته مشکل شیرخشک گریبا‌نگیر خانواده‌ها، شرکت‌های تولیدکننده و داروخانه‌ها بود؛ اما حالا بیشترین مشکل را تولیدکنندگان شیر خشک در کشور دارند. از نبود مواد اولیه گرفته تا مشکل تخصیص ارز و حالا هم اختلاف قیمت تولید، خرید و فروش شیرخشک. این درحالی است که حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو گفته است «در خصوص شیر خشک افزایش قیمت نداشته‌ایم؛ بلکه قیمت شیرخشک واقعی شده است»، اما تولید کنندگان چیز دیگری را می‌گویند.

در همین خصوص هانی تحویل‌زاده رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک اظهار کرد: یکی از مشکلات جدید تولیدکنندگان شیر خشک در کشور، نقدینگی برای خرید ماده اولیه بوده که تقریبا هفت برابر شده است. تا چندی پیش مواد اولیه لازم را با ارز ۴۲۰۰ تومان خریداری می‌کردیم، اما حالا این قیمت به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: قیمت تولیدکننده با قیمت مصرف کننده متفاوت است؛ بنابراین یکی دیگر از مشکلات، قیمت گذاری است. مواد اولیه هفت برابر شده است، اما افزایش قیمت برای تولید کننده ۵۰ درصد بوده که همین مسئله موجب می‌شود شرکت‌های تولیدکننده زیان‌ده باشند.

تحویل‌زاده افزود: سازمان غذا و دارو گفته است که افزایش قیمت تولیدکننده به معنای افزایش قیمت برای مصرف کننده نیست و قیمت شیرخشک را برای خانواده‌ها به وسیله بیمه سلامت ثابت نگه می‌دارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک گفت: اکنون در توزیع شیر خشک مسئله‌ای وجود ندارد، اما در عرضه که مربوط به داروخانه‌ها می‌شود دچار مشکل شده‌ایم. با افزایش تقریبا دوبرابری قیمت شیرخشک در داروخانه‌ها مقرر شده است که هر خانواده در ماه می‌تواند ۱۰ عدد شیرخشک به قیمت قبل خریداری کند و داروخانه‌ها هم این کسری قیمت را از بیمه سلامت دریافت کنند. با این حال بیمه سلامت هنوز مشخص نکرده است که قرار است مابه‌التفاوت افزایش قیمت شیرخشک را چه زمانی به داروخانه‌ها پرداخت کند. اگر مدت زمان پرداخت بیمه سلامت به داروخانه‌ها طولانی باشد، قطعاً برایشان خرید شیر خشک با قیمت بالا و فروش با قیمت پایین صرفه اقتصادی ندارد با وجودی که حتی مشخص نیست چه زمانی بیمه سلامت پول آن‌ها را پرداخت خواهد کرد.

وی به یکی دیگر از مشکلات پیش روی تولیدکنندگان شیر خشک در کشور اشاره کرد و ادامه داد: چند هفته پیش بانک مرکزی اعلام کرد شرکت‌هایی که قبلا محموله‌ای با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری کرده و اکنون وارد شده است، دوماه فرصت دارند تا مابه تفاوت آن را پرداخت کنند. درحالی که این تفاوت قیمت بسیار زیاد است. مثلا اگر محموله‌ای ۵ میلیارد تومان قیمتش باشد الان با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان چیزی حدود ۳۵ میلیارد تومان می‌شود که تفاوت آن با قیمت اولیه ۳۰ میلیار است و شرکت‌ها باید این رقم را تا دوماه به بانک مرکزی پرداخت کنند و مشکل اینجاست که شرکت‌های تولید شیرخشک نقدینگی لازم را برای پرداخت ندارند.

تحویل‌زاده گفت: در همین خصوص پیشنهادی به بانک مرکزی ارسال شد مبنی بر اینکه برای خرید ارز مبلغ ریالی آن را دریافت نکنند و با یک درصدی به شرکت‌ها ارز حواله کنند و پس از ۸ ماه که شرکت‌ها نقدینگی خود را از داروخانه‌ها دریافت کردند، مابه تفاوت قیمت ارزپرداخت شود. متاسفانه هیچ پاسخی به این پیشنهاد ما داده نشد.

تحویل زاده مطرح کرد: در قسمت تولید و عرضه با مشکلات گفته شده روبه رو هستیم و اگر دولت فکری به حال این مشکلات نکند تا چند ماه آینده دوباره با مشکل مواجه خواهیم شد. سازمان غذا و دارو باید در قیمت‌گذاری منصفانه عمل کند.

 با توجه به مطالب گفته شده باید چاره‌ای برای مشکلات به وجود آمده اندیشیده شود. اکنون شرکت‌های تولید کننده در زمینه قیمت‌گذاری و تهیه مواد اولیه دچار مشکلات بسیاری هستند. اگر موانع موجود در راه تولیدکنندگان به همین شکل ادامه داشته باشد قطعاً در ماه‌های آینده خانواده‌ها با سختی شیرخشک تهیه خواند کرد.

انتظار می‌رود پس از گذشت چند ماه، مشکلات تولیدکنندگان شیرخشک در ایران حل شده و موانع موجود رفع شود، اما حالا با این که مشکلات قبلی حل نشده است حتی معضلات جدیدی نیز به آن‌ها اضافه شده است. باید از تولیدکنندگان داخلی که محصولی ملی ساخته و برای جوانان ایجاد شغل می‌کنند حمایت و مسیری هموار کرد.

 

 

منبع: آنا
  • ناشناس ارسالی در

    هروقت بدهی تامین اجتمایی تسویه شده

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها