|
کدخبر: 318391

بیمه سلامت/خدمات درمانی/بیمه‌های خصوصی

ارز دولتی برای کدام داروها حذف شد؟

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ۱۰ درصد از هدفمندسازی یارانه‌ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به امور بهداشتی اختصاص یافته است، اما به هر حال این مبالغ کمی هستند و دولت قادر به هزینه بیشتر نیست.

اقتصاد ارز دولتی برای کدام داروها حذف شد؟

حسین علی شهریاری در سومین روز از بیستمین اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران که توسط اداره کل بیمه سلامت خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، افزود: باید به مردم درباره توان و ظرفیت دولت برای ارائه خدمات به صورت شفاف توضیح داده شود تا آنها اطلاعات لازم را دریافت کنند و در نتیجه بیشتر به مسائل پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند.

وی ادامه داد: بایستی با مردم صادقانه شفاف و واضح صحبت و منابع موجود و توان کشور را بیان و میزان توان کمک و حمایت دولت را شفاف بازگو کرد تا مردم راحت تر بپذیرند اما این که مسوولی قولی می دهد که در توان دولت نیست سبب نارضایتی مردم می شود.

شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب فرمودند از ظرفیت خیران غافل نشویم افزود: پس از این فرمایش رهبر فرزانه انقلاب مجمع خیرین سلامت کشور در سال ۸۸ شکل گرفت.

وی ادامه داد: این مسأله ای که کسی که بیماری دارد باید شرایط به گونه ای باشد که دغدغه ای جز بیماری نداشته باشد با توجه به این که اصل مردم هستند تنها طی یکی ۲ سال عملیاتی شد و به ۳۲ درصد پرداختی از جیب مردم رسید اما بعد از آن دیگر اجرایی نشد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که متاسفانه در مجلس، ما آرزوهایمان را تبدیل به واقعیت می کنیم و ایده آلیست هستیم بدون این که فکر کنیم که واقعا قانونی که تصویب می کنیم منابع مالی، مدیریت آن، توان مدیریت کشور و نیروی انسانی آن پیش بینی شده است یا نه ؟

شهریاری افزود: نمونه آن قانون برنامه است که افراد خوش بین معتقدند حدود ۳۰ درصد و افراد بدبین معتقدند که ۱۰ درصد آن محقق شده است.

وی ادامه داد: برنامه پنج ساله ای که تصویب می شود نیازمند برش های سالانه است تا تحقق یابد و سبب رضایت مردم شود و اگر این اتفاق صورت نگیرد سبب نارضایتی مردم می شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان بیمه سلامت ایران کارهای خوبی را به ویژه در بخش پیشگیری شروع کرده که امید است برنامه های خود را به سرانجام برساند چرا که این اقدامات سبب کاهش هزینه های درمان می شود.

شهریاری افزود: هزینه درمان و داروی بیماران خاص و صعب العلاج بسیار زیاد است که برای حمایت از آنان مجلس در سال اول تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج بیمه سلامت ایران پنج هزار میلیارد تومان و در سال دوم هفت هزار میلیارد تومان به آن اختصاص داد.

وی با تاکید بر توجه به حوزه پیشگیری ادامه داد: زمانی که موضوع پیشگیری در حوزه سلامت به درستی پیگیری و برنامه ریزی نشود بیماری ها و به تبع آن هزینه های درمان افزایش می یابد و تنوع و قیمت دارو ها نیز روز به روز زیادتر می شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح دارویار و حذف ارز دولتی گفت: اعتباری که برای طرح دارویار در نظر گرفته شده با توجه به منابع مالی کشور بسیار کم است لذا طرح دارویار همه داروها را تحت پوشش ندارد و ارز دولتی از داروها هم برداشته شده است.

شهریاری افزود: بایستی به فکر جان و نان مردم همزمان با هم بود که به خطر نیفتد و باید به گونه ای عمل و مدیریت کرد که شرمنده مردم که همیشه پای کار انقلاب و نظام بوده اند نشویم.

بیستمین اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران به مدت سه روز طی روزهای ۲۷ تا ۲۹ دی ماه با حضور مسوولان کشوری، ستادی و استانی در هتل خورشید کوثر هشتم مشهد برگزار شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها