|

بخوانید :

کدخبر: 281275 افسانه سالاری

در گفتگوی گسترش‌نیوز با نماینده مجلس یازدهم؛

راهکاری برای مقابله با ابرتورم / کالابرگ بلای جان مردم می شود؟

ایزدخواه؛ نماینده مجلس یازدهم گفت: افزایش نرخ ها مانند دیگر حوزه‌های اقتصادی و عمومی کشور ادامه خواهد داشت اما اگر قرار بر جبران و پیشگیری از تورم شدیدتر باشد یارانه نقدی آن را جبران نخواهد کرد و کالابرگ برای این امر موثرتر است.

اقتصاد راهکاری برای مقابله با ابرتورم / کالابرگ بلای جان مردم می شود؟

بر اساس تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها تورم در سال ۱۴۰۲ به ۵۰ درصد می‌رسد؛ این یعنی ابر تورمی که سفره‌های مردم را تنگ‌تر و جیب‌ آن‌ها را خالی‌تر می‌کند. اقشار کم درآمد به مبلغ ناچیز یارانه‌ای دل‌ خوش کرده‌اند که در برابر غول تورم فعلی به چشم نمی‌آید. پرداختی که در چشم دولت به اندازه و کافی اما برای دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه مبلغی اندک است. مردم نمی‌دانند این یارانه را  کدام هزینه زندگی خود خرجش کنند. با این اوصاف مجلسی‌ها محکم پای تصمیم خود مبنی بر توزیع کوپن الکترونیک مانده‌اند اما دولت به دلایل نامعلوم در توزیع آن تعلل می‌کند. مشخص نیست خانه ملتی‌ها، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه در نهایت کدام راه را انتخاب می‌کنند. البته مشاهدات میدانی گسترده نشان می‌دهد علی‌رغم میل بسیار مجلسی‌ها و دولتی‌ها به توزیع کالاهای اساسی با روش قدیمی و منسوخ‌شده، مردم پول نقدی را ترجیح می‌دهند. به این دلیل که برای همین مبلغ حداقلی مبلغ نیز لااقل می‌توانند تصمیم بگیرند. مردم یارانه را خرج امورات به اصطلاح بَرج‌ خود مانند قبوض یا پرکردن سفره می‌کنند. وضعیت پرداخت یارانه در سال‌ ۱۴۰۲ در ماه‌های پایانی سال جاری هنوز در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد و تکلیف آن  مشخص نیست. در این زمینه با روح‌اله ایزد‌خواه نماینده مجلس یازدهم گفتگو کردیم. در ادامه با گسترش‌نیوز همراه باشید.

روح+الله+ایزدخواه

ارجحیت کالابرگ بر یارانه

روح‌اله ایزدخواه؛ نماینده مجلس یازدهم درباره تصمیم مجلس و دولت درباره بسته‌های حمایتی و معیشتی اظهار کرد: توزیع کالابرگ شیوه بهتری نسبت به پرداخت یارانه مستقیم به شمار می‌آید اما تا این لحظه دولت به صورت جدی آن را اجرا نکرده است. زیرساخت‌های فنی کالابرگ در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی فراهم شده اما اینکه چرا دولت آن را عملی نمی‌کند برای نمایندگان مجلس نیز سوال است. شواهد نشان می‌دهد که سازمان برنامه و بودجه توزیع کالابرگ را قبول نمی‌کند. البته در بودجه نیز کوتاهی پیرامون این موضوع صورت گرفته است و مجلس باید آن را محکم‌تر تدوین کنند.

او افزود: در بودجه کالابرگ را اختیاری در نظر گرفتیم که از این نظر دولت و سازمان برنامه و بودجه گمان کردند تکلیف قانونی برای اجرای آن ندارند اما به طور کلی نظر مجلس روی توزیع کالابرگ الکترونیک است. دیدگاه وزارت اقتصاد و کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز در رابطه با کوپن بر همین اساس استوار است و کالابرگ را بر یارانه نقدی مقدم می‌دانند زیرا پرداخت یارانه مستقیم با ارزش پول ملی فعلی کارایی نخواهد داشت. با دست فرمانی که سازمان برنامه و بودجه پیش گرفته بعید بنظر می‌آید پرداخت یارانه نقدی به چندسال آینده برسد و ادامه‌دار باشد. اگر پرداخت یارانه‌ها ادامه داشته باشد نیز ارزشی برای قدرت خرید خانوار نخواهد داشت.

پیشگیری از ابرتورم با توزیع کالابرگ

این نماینده مجلس درباره روند قیمت‌ کالاهای اساسی در صورت عدم پرداخت کالابرگ خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر قیمت‌ها با حذف ارز ترجیحی آزاد شده و نرخ‌ها روند صعودی به خود گرفته است. قیمت اقلام وابسته به ارز ۴۲۰۰ تومانی مشمول یارانه نیستند؛ بدین معنی که یارانه ارز ترجیحی آن ها حذف شده است. افزایش نرخ‌ها مانند دیگر حوزه‌های اقتصادی و عمومی کشور ادامه خواهد داشت اما اگر قرار بر جبران و پیشگیری از ابرتورم باشد یارانه نقدی آن را جبران نخواهد کرد و کالابرگ برای این امر موثرتر است.

یارانه؛ پرداختی مخرب و آسیب‌زا

ایزدخواه در پایان درباره پیش‌بینی پرداخت یارانه نقدی در سال آینده گفت: باید منتظر بمانیم بودجه سال ۱۴۰۲ به طور کامل تصویب و منتشر شود. در بودجه سال آینده باید قانون و تکلیف محکم‌تری نسبت به بودجه سال ۱۴۰۱ برای دولت در نظر بگیریم. در حال حاضر علوفه دام قیمت سرسام‌آوری دارد و ۶ برابر پارسال افزایش نرخ داشته است، در حالی که قیمت گوشت بیش از ۲ برابر نشده است. اگر همین روند ادامه داشته باشد دامداران رو به تعطیلی می‌روند. این امر به تولید، امنیت غذایی، اقتصاد و معیشت مردم آسیب می‌زند. روند یارانه نقدی بسیار نگران‌کننده است و ادامه چنین پرداختی‌هایی مخرب است و باید به سمت کالابرگ برود.

 

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...