|
کدخبر: 187213

۴ دلیل اصلی افت قیمت دلار

دلار آمریکا قیمت‌هایی زیر ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان را به ثبت رساند، نزدیک شدن به پایان فصل مجامع شرکت‌ها و تعطیلی شش روزه تهران می‌تواند از دلایل افت قیمت دلار باشد.

اقتصاد ۴ دلیل اصلی افت قیمت دلار

دلار آمریکا معاملات امروز را با کاهش ۱۵۰ تومانی نسبت به نرخ عصر روز گذشته آغاز کرد و روی ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان قرار گرفت. قیمت دلار در همان ساعات ابتدایی معاملات باز هم افت کرد و زیر ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان قرار گرفت. تحلیل‌گران معتقد بودند با قرار گرفتن دلار در این نواحی قیمتی تقاضای این ارز افزایش می‌یابد و قیمت به سمت بالا حرکت می‌کند. اما قیمت دلار باز هم کاهش یافت و حتی رقم‌هایی زیر ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان را به ثبت رساند. قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت. (دلار در مقابل از دست دادن مرز ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان مقاومت کرد)

یکی از این عوامل سیگنال کاهشی است که دیروز از بازار سلیمانیه دریافت شد. مسئله دیگر به احتمال تعطیلی شش روزه تهران و احتیاط در بازار ارز مربوط می‌شود. در حال حاضر فعالان بازار ارز اینکه قیمت دلار یک جهش منفی داشته باشد را محتمل می‌دانند و با احتیاط رفتار می‌کنند.

دوم: تعطیلی بازار ارز به مدت شش روز احتمالا برخی از بازیگران محتاط بازار ارز را به فکر تبدیل دلارهای خود به یک دارایی دیگر انداخته است تا بعد از تعطیلی با قدرت عمل بیشتر تصمیم بگیرند.

سوم: مسئله دیگر که شاید بیشتر از همه بر بازار تاثیر داشته باشد به مذاکرات احیای برجام مربوط می‌شود، مثل اینکه بخشی از بازار احتمال می‌دادند که آمریکا و دولت جدید ایران وارد مذاکره نشوند و انتظارات خود را بر این اساس شکل دادند، گذشته از شانس به نتیجه رسیدن مذاکرات، اخبار و فضای حاکم نشان می‌دهد که آمریکا و دولت جدید ایران به احتمال زیاد وارد مذاکره خواهند شد. خود این مسئله انتظارات کاهشی در بازار را تقویت کرد.

چهارم: یک دلیل دیگر نیز می‌توان برای کاهش قیمت دلار مطرح کرد و آن نزدیک شدن به پایان فصل مجمع شرکت‌هاست. شرکت‌های صادرکننده به صورت خاص باید پیش از مجمع درآمدهای دلاری خود را برای توزیع سود به ریال تبدیل کنند، این مسئله احتمالا حجم عرضه دلار در بازار را بالا برده و در کاهش قیمت دلار موثر بوده است. احتمال دارد افزایش عرضه در بازار متشکل نیز از این مسئله تاثیر گرفته باشد. (زیرا بخش مهمی از دلار بازار متشکل از طریق صادرکنندگان تامین می‌شود)

کاهش قیمت سکه امامی

طلای جهانی معاملات هفته گذشته را با قیمت ۱۸۱۲ دلار به پایان رساند. طلا در اولین ساعات معاملات امروز روند کاهشی را دنبال کرد و رقم‌هایی زیر ۱۸۰۵ دلار را نیز به ثبت رساند. تغییرات قیمتی دلار نیز منفی بود. در نتیجه سکه شانس زیادی برای صعود نداشت. (البته حباب سکه روز گذشته بسیار کوچک بود و در صورت وجود انتظارات افزایشی سکه می‌توانست رشد کند، اما تقاضا در بازار سکه پایدار است و فعالان سکه با احتیاط رفتار می‌کنند). قیمت سکه عصر روز گذشته روی ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان قرار داشت. سکه معاملات امروز را با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان آغاز کرد، سکه تا پایان معاملات نیمه اول روز روی همین رقم باقی ماند. در نتیجه سکه در معاملات صبح امروز مرز حساس ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را از دست داد.

بازار ارز

برای جمع‌بندی می‌توان گفت دلار آمریکا در طول معاملات نیمه اول روز مسیر کاهشی را دنبال کرد. برای افت قیمت دلار دلایل متعددی می‌توان مطرح کرد، از جمله این دلایل می‌توان تعطیلی شش روزه تهران، نزدیک شدن به پایان فصل مجامع شرکت‌ها، سیگنال کاهشی از بازار مجاور و اخبار مربوط به مذاکرات را بر شمرد. قیمت طلای جهانی در اولین ساعات معاملات امروز روند نزولی را دنبال کرد، همراه شدن این امر با افت قیمت دلار موجب کاهش قیمت سکه و قرار گرفتن آن زیر مرز حساس ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...